Proizvodnja jaja u Hrvatskoj drastično opada, a cijene “lete” u nebo

Autor:

Ilustracija Pixabay

U Hrvatskoj se ubrzano smanjuje proizvodnja jaja. Prošle godine hrvatski su uzgajivači kokoši izbrojili malo više od 611 milijuna komada, što je najmanja količina u protekle tri godine.

Godinu prije proizvedeno je gotovo 68 milijuna jaja više. Istodobno, smanjuje se i broj kokoši nesilica: prošle ih je godine u Hrvatskoj bilo manje od 3 milijuna. Peradari tvrde da je zbog poskupljenja žitarica i kukuruza doveden u pitanje i opstanak mnogih farmi, posebno onih koje se bave ekološkom proizvodnjom kokoši u slobodnom uzgoju.

Stabilna potražnja, isto tako stabilna cijena na žalost svih potrošača, a proizvodnja pada. Što se događa u Dnevniku HRT-a objasnio je Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore. 

“Ne bih rekao, ističe Jakopović, da zapravo proizvodnja pada ili vrlo, vrlo male su neke oscilacije. Mi smo otprilike na 90% vlastitih potreba u Republici Hrvatskoj. I zavisi od doba godine, odnosno sezone. Ima, kaže, nekih uvoznih trendova.

“Imamo nezavidnu situaciju kod jednog proizvođača koji je imao otežane uvjete gospodarenja, odnosno morao je isprazniti farmu. Možda je statistika i u tom dijelu, ako gledamo prvih šest ili sedam mjeseci godine, ali zapravo mi smo konstantno, stabilno unazad nekoliko godina na 90% vlastitih potreba. Ako negdje nije zabrinjavajuća, onda sigurno nije u proizvodnji jaja”, rekao je.

U 2021. cijena jaja je rasla 100 % u odnosu na isto razdoblje, u odnosu na prošlu godinu 38%. To su zaista ogromni skokovi. Na pitanje može li se cijena vratiti, kaže da cijena polako stagnira.

“Nisu svi ti podaci u potpunosti točni. Mi jesmo rasli s cijenom jaja u maloprodaji, ali rasle su i sve zemlje u okruženju. Prije svega zbog toga su inputi u samu proizvodnju, prije svega stočarsku proizvodnju kao što je proizvodnja jaja, išli izuzetno gore. Preko 100%, 200% su bili rast energenata i rast žitarica koji je u jednom trenutku otišao u nebo. Ono što nas sigurno ne treba zabrinjavati je da žitarice polako padaju, pada i cijena energije i mi smo s cijenama otprilike u okruženju, kao i zemlje u okruženju. Naše plaće jednake su kao i u zemljama u okruženju. Uspoređujemo se s Austrijom, Njemačkom, Italijom ili Slovenijom, a inputi u proizvodnju su otprilike isti”, ističe Jakopović. 

Kako sve to stoji u brojkama?

Osim što im je skočila cijena, smanjila se njihova proizvodnja. Proizveli smo gotovo 70 milijuna jaja manje nego 2021. A smanjio se i broj koka nesilica. Visoka cijena ulaznih troškova, inflacija i uvoz rezultirali su time da sada neki proizvođači muku muče kako zadržati uspješnu proizvodnju.

Zbog nedostatne proizvodnje Hrvatska i uvozi jaja. Nedostaje je oko 47 milijuna komada, prije svega za vrijeme turističke sezone, pa se na policama trgovina mogu pronaći i svježa jaja iz Poljske iako Hrvatska za proizvodnju ima kapaciteta, javlja HRT. 

OZNAKE: cijena, proizvodnja, jaja

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.