ORQA I OSIJEK SOFTWARE CITY: ‘Sve dijelove za svoje Orqa video-naočale proizvodimo u Osijeku’

Autor:

ORQA

Osječka tvrtka Orqa od nepoznatog startupa u roku četiri godine postala je vodeća svjetska tvrtka za proizvodnju naočala za pilote dronova te je prije mjesec dana preuzela švicarsku tvrtku ImmersionRC, a B&B otkriva zašto je to jedna od najvažnijih akvizicija u industriji FPV dronova

Preuzimanjem švicarske tvrtke ImmersionRC, koje se dogodilo krajem travnja ove godine, osječka vrlo perspektivna IT tvrtka Orqa dodatno je ojačala svoj položaj na međunarodnom tržištu dronova i to će spajanje nesumnjivo potaknuti njezin rast i napredovanje. “ImmersionRC je svojevrsna legenda u području razvoja tehnologije ‘pogleda iz prvog lica’ (FPV) u koje i mi spadamo, posjeduje portfelj tehnologija i proizvoda koji je nama izrazito komplementaran i s njima već duže surađujemo.

Posve konkretno, Orqa posljednjih nekoliko godina proizvodi većinu proizvoda ImmersionRC-ja nakon što je ta tvrtka svu svoju proizvodnju, a ubrzo potom i razvojni odjel, iz Kine prebacila upravo u Osijek”, objasnio je najnoviji poslovni potez Orqe njezin suvlasnik i direktor Srđan Kovačević. Orqa je, s ImmersionRC-jem, u ovom trenutku, tvrdi Kovačević, najjača europska kompanija u području tehnologije dronova, a njihova je glavna prednost u tome što sve komponente i kompletnu tehnologiju proizvode sami i ne ovise o isporučiteljima dijelova iz raznih krajeva svijeta, što se posebno pokazalo važnim u ovim turbulentnim vremenima problematične opskrbe i transporta.

Orqa FPV.One video-naočale već sada su postale svojevrsno mjerilo kvalitete te vrste proizvoda na tržištu dronova. FOTO: Orqa

No tko je i što je Orqa i što ih čini tako posebnima? Osim činjenice da dolazi iz Osijeka, koji posljednjih godina zahvaljujući razumijevanju i podršci lokalne samouprave postaje svojevrsna meka kako za već etablirane IT tvrtke tako i za IT startupove, ova brzorastuća tvrtka koja proizvodi video-naočale za pilote dronova u svega četiri godine svojeg postojanja golemim i hrabrim koracima grabi naprijed i konstantno podiže ljestvicu tehnološke kvalitete svojih proizvoda koju su ostale, čak i daleko starije i iskusnije, tvrtke u svijetu FPV-a prisiljene slijediti.

Njihove Orqa FPV.One video-naočale već sada su postale svojevrsno mjerilo kvalitete te vrste proizvoda na tržištu dronova. O brzini kojom Orqa utire put k svojevrsnom autoritetu u proizvodnji video-naočala svjedoči i činjenica da su 2019. godine, kada su kao gotovo nepoznat startup prvi put sudjelovali na CES-u, vodećem svjetskom sajmu za tehnološke inovacije u Las Vegasu, na njihov štand posjetitelji navraćali slučajno, razgledavajući sa zanimanjem što to mala tvrtka iz Hrvatske ima ponuditi. Tad je pozornost tamošnje javnosti privukao prvi model FPV.One naočala koje je Orqa predstavila.

‘Orqa proizvodi većinu proizvoda ImmersionRC-ja nakon što je ta tvrtka proizvodnju i razvojni odjel prebacila u Osijek’

“Nakon dvogodišnje pandemijske pauze, koju smo iskoristili za usavršavanje naših video-naočala, i tvrtka i naš proizvod drastično su napredovali. Ponovo smo ove godine u siječnju izlagali na CES-u i to ne samo s video-naočalama nego i s nizom drugih proizvoda i opreme za dronovske sustave. Ali sad je priča bila posve drugačija. Sada smo sudjelovali kao već etablirana tvrtka i posjetitelji, kupci i potencijalni poslovni partneri ciljano su dolazili baš na naš štand kako bi iz prve ruke razgledali našu ponudu i isprobali naočale i opremu, a mi smo ostvarili neke vrlo dragocjene poslovne kontakte”, ističe Kovačević. Spajanje sa švicarskim ImmersionRC-jem, koje je okarakterizirano kao jedna od najvažnijih poslovnih akvizicija u industriji FPV dronova, kaže, dat će im novi zamah i učvrstiti ih na poziciji svjetskih predvodnika u ovoj tehnološkoj niši.

Operativnom direktoru Orqe Tomislavu Kroli postavili smo težak zadatak: procijeniti gdje se Orqa sa svojim proizvodima nalazi u odnosu na konkurenciju u svijetu i kako je ta ista konkurencija doživljava. Nije se zbunio. “Mi smo se od samog početka nastojali ciljano pozicionirati u samom vrhu tržišta, predstavljajući Orqa FPV.One naočale kao proizvod vrhunske kvalitete. On to i jest. U međuvremenu smo usavršili i predstavili i posebni model naočala namijenjen onima koji se bave utrkama dronova, FPV.One Race. I taj je model odlično prihvaćen i u svojoj je kategoriji najbolji”, objasnio je Krolo. No posao im u budućnosti neće biti nimalo lak.

Vodstvo Orqe čine Vlatko Matijević, Anthony Cake, do sada izvršni direktor IRC-ja, a sada glavni direktor za tehnološke inovacije Orqe, Srđan Kovačević i Ivan Jelušić. FOTO: Orqa

“Konkurencija je sve snažnija i sve brojnija, jer ovaj segment opreme za dronove postaje sve zanimljiviji i velikim IT ‘igračima’ poput kineskog DJI-a. Ipak, mogu reći da je Orqa, kada se. 2019. godine pojavila s prvim modelom FPV.One naočala, prodrmala konkurenciju i natjerala je da aktivnije radi na inovacijama. To se i dogodilo i ovo je tržište sada puno življe nego što je bilo ranije. Na zadovoljstvo kupaca, jasno”, zaključuje Krolo.

Konkurencija je jednako tako natjerala i samu Orqu da neprestano radi na usavršavanju svojih proizvoda i opreme. U veljači ove godine tvrtka je potpisala sporazum o suradnji s Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija u Osijeku i Fakultetom elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Što će ta suradnja konkretno donijeti Orqi, objasnio je Srđan Kovačević: “S djelatnicima tih dvaju fakulteta radit ćemo na razvoju specifičnog čipa za implementaciju u besposadne sustave. To je u ovom trenutku najambiciozniji projekt te vrste u Hrvatskoj, s obzirom na to da čip dizajn do sada u nas nije bio pretjerano razvijen. Doduše, FER je do sada radio za velike proizvođače čipova, no to su bili proizvodi drukčije vrste, namijenjeni drukčijim sustavima. Mi smo sada prvi put pokrenuli proizvodnju multifunkcionalnog čipa potpuno dizajniranog i prilagođenog bespilotnim sustavima. Sada se u dronovima koriste čipovi opće namjene koji ni svojim performansama, ni dimenzijama, ni energetskim karakteristikama ne odgovaraju besposadnim sustavima. Uz pomoć zagrebačkog FER-a i osječkog Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija izradit ćemo točno onakav čip kakav nam treba za naše besposadne sustave i za njihove aplikacije.”

Glavna prednost Orqe je u tome što sve komponente i tehnologiju proizvode sami i ne ovise o raznim isporučiteljima

Komentirajući pak ambicije Osijeka kao rastućeg centra IT industrije u Hrvatskoj, ali i ovom dijelu Europe, Krolo je rekao da rast grada u tom smjeru traje već gotovo 10 godina. “Osječke IT tvrtke su još 2012. godine pokrenule projekt nazvan Osijek Software City. Član toga projekta je i Orqa, a njime nastojimo aktivnije djelovati prema lokalnoj zajednici i ulagati u prepoznatljivost Osijeka kao IT destinacije. Osijek je idealno mjesto za život i rad IT stručnjaka jer su troškovi života daleko niži u usporedbi s velikim europskim gradovima, a uz to je vrlo ugodno mjesto za život. Njegov je jedini nedostatak nedovoljno dobra prometna povezanost s ostatkom Hrvatske i Europe, posebno zbog nedostatnih zračnih i željezničkih veza sa Zagrebom i ostatkom Europe”, objasnio je Krolo. Još su uvijek, kada namjeravaju putovati zrakoplovom izvan Hrvatske, prisiljeni letove planirati preko Budimpešte ili Zagreba jer Osijek nije dovoljno kvalitetno zračnim linijama povezan s ostatkom Europe. A to onda produžuje i poskupljuje putovanje, istaknuo je. I željeznička povezanost Osijeka s ostalim dijelovima Hrvatske je izuzetno loša.

“Otklone li se ti nedostaci, Osijek će biti sve zanimljiviji velikim europskim, pa i svjetskim IT tvrtkama koje će naći interes da ovdje otvore svoje podružnice, jer će biti savršeno mjesto za međunarodno poslovanje”, objasnio je Krolo.

Tomislav Krolo, operativni direktor Orqe, kaže da su tvrtku od samog početka nastojali ciljano pozicionirati u samom vrhu tržišta, a nedavno su predstavili i naočale za utrku dronova. FOTO: Orqa

A kako Europa i svijet gledaju na uspjeh Orqe, možda najbolje pokazuje jedna vrlo simbolična pojedinost. Naime, Srđan Kovačević je krajem travnja posjetio Washington kao dio delegacije DIGITALEUROPE, koja je u SAD otputovala kako bi s istaknutim američkim kreatorima IT politike razgovarala o usklađivanju globalnog digitalnog poslovanja.

“Europska delegacija, čiji sam bio član, susrela se s predstavnicima američke administracije, prije svega State Departmenta i Department of Commerce (Američka gospodarska komora). Bila je to jedna vrsta neformalnog susreta, a razgovarali smo o pitanjima o kojima su potom na službenoj razini europske i američke delegacije raspravljale na Trade and Technology Councilu (TTC) koji je 16. svibnja održan u Parizu, a tiču se međusobnog usklađivanja poslovanja IT industrije i otklanjanja prepreka koje se pojavljuju u poslovanju američkih IT kompanija u Europi i europskih u SAD-u”, objasnio je Kovačević. No sama činjenica da je i Orqa izabrana da kao dio europske delegacije predstavlja europski IT sektor u SAD-u, mnogo govori o ugledu koji je Orqa u samo četiri godine svojeg postojanja izborila u sektoru IT industrije.

‘Žulja’ nas hrvatski porezni sustav koji ne ide na ruku IT sektoru. Nismo zadovoljni načinom oporezivanja plaća unutar sektora’

U razgovoru s osnivačima Orqe nismo mogli izbjeći još jednu aktualnu temu, a tiče se odnosa hrvatskih institucija prema sve snažnijem i sve potentnijem domaćem IT sektoru. Koji je, kako se čini, značajno više cijenjen u inozemstvu nego u vlastitoj zemlji. Zašto je to tako i što zamjeraju državnim institucijama, pitali smo Kovačevića.

“Ovdje bih razlikovao odnos lokalne uprave prema IT sektoru i onaj koji dolazi s najviših razina vlasti. Sve IT tvrtke potvrdit će da je odnos s lokalnom upravom, gradovima i općinama u kojima djeluju odličan. Osijek je nedavno dobio novu vlast na lokalnoj razini, a podrška IT sektoru je konstantna jer su i prijašnja i sadašnja gradska uprava na vrijeme prepoznale da je to budućnost Osijeka. Lokalna vlast puno je pomogla i u osnivanju poduzetničkog inkubatora Bios, u okviru kojega i mi poslujemo, prijašnja gradska vlast potaknula je i osnivanje IT parka, a sadašnja nastavlja taj projekt. Imamo odličnu komunikaciju s gradskom upravom i njenu punu podršku”, objasnio je Kovačević. Na nacionalnoj razini, dodaje, resorna ministarstva, posebno Ministarstvo gospodarstva, pokazuju veliko razumijevanje za IT sektor i tehnološku industriju općenito, no još uvijek postoji manjak preciznih informacija unutar državnih institucija o potrebama, ali i potencijalima industrije mikroelektronike, poluvodiča i IT industrije.

Srđan Kovačević, suvlasnik i direktor Orqe, krajem travnja posjetio je Washington kao dio delegacije DIGITALEUROPE. FOTO: Orqa

“Hrvatska se tek treba izboriti da kao zemlja aktivno sudjeluje u projektima proizvodnje poluvodiča, jednom od najvećih financijskih i tehnoloških projekata koje je Europska unija pokrenula posljednjih godina. Teško se uključiti u taj projekt ako se državne institucije ne izbore za sudjelovanje Hrvatske. Naša Zajednica za mikroelektroniku i poluvodiče pri Hrvatskoj gospodarskoj komori aktivno se uključila u komunikaciju s nadležnim državnim tijelima kako bismo komunicirali o tome što se događa u Europi i kako se Hrvatska može uključiti u te projekte kako bi izvukla maksimum za vlastito gospodarstvo, ali i kako bismo svakako trebali biti dio te europske tehnološke budućnosti. Drago mi je reći da su naša nastojanja prepoznata i da i na tehničkoj razini nailazimo na razumijevanje državnih institucija”, rekao je Kovačević, uz napomenu da se Ministarstvo gospodarstva s članicama njihova Udruženja aktivno uključilo u izradu europske regulative za uređenje IT poslovanja europskih kompanija u domeni poluvodiča i aplikacija, tzv. Chips Act.

Ipak, valja naglasiti i da se domaći IT sektor još bori s brojnim problemima i preprekama kada je riječ o poslovanju s inozemnim kompanijama i ulasku stranog kapitala u hrvatske tvrtke. Orqa je tom problemu doskočila osnivanjem podružnice Orqa Holding Ltd u Dublinu. “Dublinska podružnica osnovana je u cilju jednostavnijeg i bržeg uključivanja međunarodnih investitora u vlasničku strukturu Orqe, jer irski pravni okvir i sustav institucionalnim investitorima još uvijek predstavljaju manji rizik od hrvatskog”, objasnio je Tomislav Krolo. To je svakako značajna poruka IT sektora hrvatskim državnim institucijama.

‘Hrvatska se tek treba izboriti da aktivno sudjeluje u proizvodnji poluvodiča, jednom od najvećih financijskih i tehnoloških projekata’

“Ono što nas godinama ‘žulja’ jest hrvatski porezni sustav koji ne ide na ruku IT sektoru. Nismo zadovoljni načinom oporezivanja plaća unutar sektora, ali i načinom na koji se regulira oporezivanje paušalnih obrta. Naime, po sadašnjem poreznom sustavu tvrtke koje uredno zapošljavaju IT stručnjake oporezivane su po osjetno višim stopama od paušalnih obrta koje otvaraju pojedinci koje angažiraju inozemne kompanije i koji tako hrvatskim IT poslodavcima stvaraju nelojalnu konkurenciju”, objasnio je i upozorio da je i porez na IT opremu, proizvode i dijelove neprihvatljivo visok, što na svojevrsni način “kažnjava” tvrtke koje se bave visokim tehnologijama i koje svoje proizvode prodaju širom svijeta.

“Naša Zajednica za mikroelektroniku i poluvodiče i Udruga informatičke i komunikacijske djelatnosti pri HUP-u na čelu s predsjednikom Hrvojem Balenom aktivno su se angažirale kako bi se ti problemi otklonili i vjerujemo u skore promjene”, optimistično je na kraju našeg razgovora zaključio osnivač i suvlasnik Orqe Srđan Kovačević.

Orqa je izabrana da kao dio europske delegacije predstavlja europski IT sektor u SAD-u gdje su se s njihovim predstavnicima susrele i Gina M. Raimondo, američka ministrica trgovine, Cecilia Bonefled-Dahl, generalna direktorica DIGITALEUROPE, i Margrethe Vestager, povjerenica EU-a za tržišno natjecanje. FOTO: Orqa

OZNAKE: orqa

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.