Olimpijske igre u Moskvi, zbog sovjetske agresije u Afranistanu, bojkotirale su mnoge zemlje

Autor:

Wikimedia Commons

Dana 19. srpnja 1980. godine započele su Olimpijske igre u Moskvi, glavnom gradu tadašnjeg Sovjetskog Saveza. To su bile 22. po redu moderne Olimpijske igre, a zanimljive su po tome što ih je bojkotiralo 66 zemalja, uključujući većinu većinski muslimanskih država, dok je 80 zemalja poslalo svoje sportaše.

Dvadeset i pet američkih sportaša tužilo je vladu zbog bojkota, ali su izgubili slučaj. Taj bojkot organizirale su Sjedinjene Američke Države zbog agresije SSSR-a u Afganistanu. Naime, još u proljeće iste godine se američki predsjednik Jimmy Carter obratio sportašima koji su se trebali natjecati na Olimpijskim igrama u Moskvi. Carter ih je zamolio da podrže predloženi bojkot natjecanja, kao reakciju na sovjetsku invaziju. Četiri godine kasnije, Sovjetski savez i nekoliko drugih komunističkih država bojkotirali su Ljetne olimpijske igre u Los Angelesu.

Bojkot Igara u Moskvi bio je veliki udarac Kremlju, koji se već suočio s dubokim financijskim problemima, a potrošio je oko 1,35 milijardu dolara za održavanje ovog prestižnog događaja.

U Moskvi je broj zemalja sudionica bio 80, broj sudionika 5179 (1115 žena i 4064 muškaraca), broj sportova 21 u 203 sportske discipline. Igre je otvorio predsjednik SSSR-a Leonid Brežnjev, a olimpijski plamen je zapalio legendarni sovjetski košarkaš Sergej Bjelov. Maskota Igara bio je medvjed Miša. Igre su, osim Moskve, bile održane u još nekoliko gradova tadašnjeg Sovjetskog Saveza, uključujući Minsk, Talin i Kijev.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.