Odvjetnik Farčić o optužbama protiv Gotovine: ‘Ništa nije nelegalno, radi se o usluzi, ne o uvozu’

Autor:

26.05.2021., Zagreb - Bivsi predsjednik Uprave Janafa Dragan Kovacevic pusten je iz pritvora u Remetinucu. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

Proteklog je tjedna, uz ‘slučaj Đoković’ iz Australije, razbuktavanje epidemije koronavirusa u Hrvatskoj i nove prijepore ‘dva brda’ oko nabave oklopnih vozila Bradley, jedna od glavnih tema bio general Ante Gotovina i navodi zadarskog ribarskog inspektora te županijskog i gradskog vijećnika Akcije mladih Marka Pupića Bakrača da Gotovina tunu nabavlja iz Libije, bez ikakvih papira.

Izjavu vijećnika Pupića Bakrača prenijela je Slobodna Dalmacija, koja je dodala da se papiri kasnije rješavaju u Ministarstvu poljoprivrede u Zagrebu, kako bi se sve legaliziralo.

Za nacional.hr slučaj je komentirao odvjetnik Ivo Farčić.

“Odlučno opovrgavamo svaku insinuaciju da je bilo što ilegalno”, poručio je te nam objasnio cijeli postupak.

Riječ je o obavljanju tzv. lon poslova u kojima su društva TD Jadran tuna d.o.o. i Pelagos net farma d.o.o. obavljali jednu fazu uzgoja tuna za strane proizvođače. Farčić ističe da je došlo do promjena kvote – Malta je dobila manji broj, a Hrvatska je imala neiskorištenih uzgojnih kvota, pa je strani uzgajivač tražio gdje će te kvote moći dovršiti.

“Riječ je o usluzi, nikakvom uvozu”, govori Farčić i sve slikovito uspoređuje s Varteksom, koji je proizvodio odjeću i za najveće svjetske brandove kao što su Hugo Boss, J.Lindeberg i Zadig & Voltaire.

Riječ je o izuzetno kontroliranoj grani ribarstva

Odvjetnik podsjeća da je uzgoj tune ‘strašno kontrolirana’ grana ribarstva, štoviše to je najkontroliraniji dio ribarstva uopće u Republici Hrvatskoj, ali i Europskoj uniji. Ribolov, promet i uzgoj plavoperajne tune reguliran je kroz obvezujuće preporuke Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT) sa sjedištem u Portugalu, koja je zadužena za upravljanje stokovima tuna i tunama sličnih vrsta, a među ostalim i plavoperajne tune.

Hrvatska je u toj agenciji predstavljena kao dio Europske unije, gdje interese EU-a izravno zastupa Europska komisija, a Farčić navodi kako agencija redovito šalje kontrole.

Na uzgajalištima postoji i podvodni videonadzor koji bilježi svaki ulov plavoperajne tune i prebacivanje između transportnih kaveza. Također, kako su objasnili iz Ministarstva poljoprivrede, svako se stavljanje tuna u uzgojne kaveze snima i stereoskopskom kamerom radi utvrđivanja njihove mase.

“Kako se završi uzgojni ciklus, broji se koliko ih ostaje. Određeni broj, ponovno po pravilima agencije, mora se pustiti u vodu jer ne prelaze dovoljnu kilažu, i možda je to taj broj koji gospodin Pupić Bakrač spominje”, dodaje Farčić.

Naglašava i da Ministarstvo nije pogodovalo tvrtkama – “Jadran tune” i “Pelagos net farme” kojoj je suosnivač Ante Gotovina. “Nema riječi o dodatnoj zaradi, već o ispunjenju kvote”, zaključio je odvjetnik Farčić.

Ministarstvo: ‘Riječ je o najreguliranijem ribolovu’

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković reagirala je na medijske navode poručujući da se bilo što vezano uz tunu ne može bez Europske komisije.

Ministrica je kazala kako je moguće u Hrvatskoj imati promet, odnosno uzgajati u uzgajalištima veću količinu tune nego što je nacionalna kvota te kako je to dobro za razvoj proizvodnje, vanjsko trgovinsku bilancu i razvoj sektora akvakulture. “Međutim, to se odvija po prilično strogim pravilima, a u kontrolu takvog ulova, prometa i uzgoja uključena je uvijek EK, Europska agencija za kontrolu ribarstva i sve zemlje koje u tome sudjeluju – zemlja u kojoj je tuna izvorno ulovljena, zemlja putem koje se provozi i zemlja u koju se unosi i uzgaja”, istaknula je Vučković.

Hrvatska kod svakog prometa, kod uzgoja, kod stavljanja u kaveze, osim što koristi visoku tehnologiju, “o svemu, baš o svemu komunicira s EK-om i dokazuje da se cijeli takav promet, osobito stavljanja u kaveze događa u skladu s preporukama Međunarodne komisije za zaštitu plavoperajne atlantske tune”, pojasnila je.

Istaknula je i kako je Hrvatska zbog takvog pristupa dobila nagradu kao najbolja zemlja Mediterana u korištenju visokih tehnologija posljednjih godina kod kontrole ribarstva.

Ministrica poljoprivrede o ilegalnoj tuni generala Gotovine: “Riječ je o najreguliranijem ribolovu”

Tko je Pupić Bakrač?

U dijelu medija Marko Pupić Bakrač spominjao se zbog imovine koju posjeduje njegova obitelj, odnosno njegova supruga Katica Pupić Bakrač, nekadašnja direktorica zadarske Zračne luke. Zadarski portal Znet ukazao je na veliki problem funkcioniranja sustava kada je posrijedi zadarski oporbeni vijećnik Marko Pupić Bakrač, iz Akcije mladih, koji je doživio policijski pretres te protiv kojeg je podignuta optužnica zbog prijetnji ražnjem zadarskom HDZ-ovom županu.

Svojedobno je Pupićevu kandidaturu za župana na lokalnim izborima 2017. godine uz Akciju mladih podržavao Most Bože Petrova, nakon raspada koalicije između HDZ-a i Mosta. “HDZ je domoljubna stranka samo na verbalnoj razini. Naša zadarska priča je ‘antihadezeovska’, pa se sada ona poklapa s nacionalnom politikom Mosta. Ali, iznimno sam zabrinut za političku stabilnost zemlje i zbog načina na koji premijer Plenković pokušava zadržati vlast”, tvrdio je Pupić Bakrač.

Zanimljivo je i da se Pupić Bakrač pred zadarskim Općinskim sudom našao pod optužbama za klevetu, tužilo ga je osmero kolega veterinara koje je navodno oklevetao pred Upravom za veterinarstvo, Ministarstvom poljoprivrede i Vladom RH.

Prije nešto više od dva mjeseca zaštitari su mu zabranili ulazak na sjednicu Gradskog vijeća jer nije imao covid potvrdu, čiji je i protivnik.

General Gotovina nabavlja tunu iz Libije, bez ikakvih papira, a ministrica Vučković mu sve legalizira?

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.