Gledate li i vi u strop umjesto da spavate? Studija otkrila zanimljive podatke o buđenju u ‘vučji sat’

Autor:

Young woman lying in bed and using smartphone at night before sleeping. Social media addiction and insomnia. High quality photo,Image: 650902598, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Daria Kulkova / Alamy / Alamy / Profimedia

Profimedia/Daria Kulkova

Ako ste žena u srednjim 40-ima i 50-ima i redovito noću gledate u strop, umjesto da spavate, ne brinite, niste jedini. Vjerojatno isti to čini i vaša susjeda s druge strane zida.

Britansko istraživanje koje prenosi The Independent, pokazalo je da se veliki broj žena u menopauzi i perimenopauzi budi ko 3.30 ujutro. Gotovo tri četvrtine od 2005 ispitanica (69 posto) požalile su se da su noću u ovo vrijeme budne i da do jutra ponekad ne mogu zaspati. Vrijeme između tri i četiri sata nazivamo “vučjim satom” jer je to gluho doba noći u kojem “pošten svijet” spava.

Na buđenje u 3.30 utječu hormoni i mnoga različita stanja koja su uobičajena u ovoj životnoj dobi – uključujući valunge, opstruktivnu apneju i poremećaje raspoloženja kao što su depresija ili tjeskoba, mogu uzrokovati probleme sa spavanjem.  “Primarni okidač za nesanicu u menopauzi je pad razine ženskih spolnih hormona, posebno estrogena i progesterona. Hormonalne promjene mogu utjecati na unutarnju regulaciju tjelesne temperature i poremetiti cirkadijalni ritam, što dovodi do problema sa spavanjem”, tvrdi dr. Shoma Datta-Thomas za Sleepopolis.

“Studije su pokazale da nedostatak sna može stvarno utjecati na raspoloženje, potičući mozak da se usredotoči na negativno razmišljanje pa čak i na to da pamti nesretne događaje, a zaboravlja sretne. Također može narušiti sposobnost rasuđivanja i koncentracije, što dovodi do tzv. magle u mozgu koja je karakteristična za menopauzu”, objašnjava dr. Clare Spencer suosnivačica My Menopause centra i članica savjetodavnog odbora Britanskog društva za menopauzu.

Kako biste poboljšali kvalitetu sna, Spencer savjetuje izbjegavanje alkohola i kofeina, izbjegavanje teških obroka u večernjim satima, prestanak pušenja, tjelovježbu, upravljanje stresom, opuštanje te, po potrebi, hormonsku terapiju koju će propisati liječnik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.