ANALIZA BUDUĆE VLADE Politico: Neki strahuju da bi Plenković mogao prihvatiti mandat u Bruxellesu

Autor:

03.05.2019., Vukovar - Na Memorijalnom groblju odala se pocast poginulim nestalim, ubijenim i umrlim hrvatskim braniteljima Vukovara u Domovinskom ratu. Gradonacelnik Vukovara Ivan Penava, predsjednik Vlade Andrej Plenkovic Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Od optužbi za poricanje ratnih zločina do korištenja pokliča iz doba nacizma, članovi Domovinskog pokreta bili su u središtu brojnih krajnje desničarskih kontroverzi u Hrvatske. Sada su spremni formirati novu vladu zajedno s vladajućom Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ) desnog centra, nakon polarizirajućih izbora u travnju i spornih koalicijskih pregovora, donosi u analizi Politico.

Aktualni hrvatski premijer Andrej Plenković objavio je u tweetu u četvrtak popodne da je prikupio potrebnih 76 potpisa za sastavljanje “nove i stabilne” vlade.

Politico u nastavku navodi da je Domovinski pokret (DP) osnovao nacionalistički pjevač Miroslav Škoro 2020. godine kako bi pružio domoljubniju i krajnje desnu alternativu HDZ-u, vjerojatno najmoćnijoj stranci u Hrvatskoj, koja je pod Plenkovićem doživjela veliko restrukturiranje.

“Plenković je uložio značajan napor da izbaci i neutralizira krajnje desničare iz HDZ-a, ali sad su oni koji su bili vezani uz HDZ dio Domovinskog pokreta, a dio njih je i prešao direktno iz HDZ-a u DP”, rekao je Hrvoje Klasić, povjesničar i stručnjak za krajnju desnicu u Hrvatskoj.

Škoro je u međuvremenu izbačen iz stranke, a dok DP-ovci tvrde da su ublažili pristup pojedinim temama, stranka ostaje sinonim za tvrdokorne, socijalno konzervativne ideje. “Puno birača koji su podržavali HDZ sad glasaju za Domovinski pokret. Kad bi, recimo, Plenković bio smijenjen i u HDZ se vratio netko desniji, onda bi Domovinski pokret potpuno izgubio podršku“, dodao je Klasić za Politico.

Plenković se, baš kao i talijanska premijerka Giorgia Meloni, nakon izbora u travnju stavio na prvo mjesto liste svog HDZ-a za lipanjske europske izbore, navodno kako bi prikupio podršku stranci.

Drugi strahuju, dodaje Politico, da bi Plenković mogao prihvatiti mandat u Bruxellesu nakon izbora u lipnju, ostavljajući hrvatsku politiku lišenom “svog moderirajućeg utjecaja”.

Glavna potpora Domovinskom pokretu dolazi iz istočne Hrvatske, s područja Slavonije i grada Vukovara, mjesta koja su bila teško pogođena Domovinskim ratom. “Njihova biračka baza je doživjela značajne borbe tijekom rata i lokalno stanovništvo se još uvijek nije u potpunosti suočilo s prošlošću”, rekao je Klasić.

To je, zajedno s povijesnim revizionizmom, tekućim raspravama koje će DP vjerojatno iskoristiti, izazvalo zabrinutost među određenim segmentima stanovništva u vezi s novom koalicijom. “Domovinski pokret rado koristi određene sentimente u Hrvatskoj u svoju korist kada govori o povijesti i ratu, te želi snažniji utjecaj Katoličke crkve, tradicionalnih obiteljskih vrijednosti, LGBT prava i politike protiv pobačaja”, zaključio je Klasić.

Mnogi su se na ljevici nadali da će predsjednik Zoran Milanović uspjeti zbaciti HDZ s vlasti. Od izbora u travnju sve je više pritužbi da način na koji su u Hrvatskoj nacrtane izborne jedinice, kao i sustav dodjele više mjesta većim strankama kako bi se smanjila politička rascjepkanost, daje nepravednu prednost strankama desnice i krajnje desnice.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.