Zaporižja u opasnosti: Nuklearnoj elektrani isključena struja, ne zna se uzrok

Autor:

Ilustracija: Wikimedia Commons

Nuklearna elektrana Zaporižja, pod okupacijom ruske vojske na jugu Ukrajine, ponovno je isključena iz ukrajinske električne mreže, priopćila je u ponedjeljak ruska uprava, što je potencijalno opasan incident koji se sve češće događa, a povezan je s raketiranjem u okviru sukoba.

“Zbog isključenja visokonaponske linije Dnjipropetrovske (priključene na elektranu u okolici grada Dnjipra), nuklearna elektrana Zaporižja izgubila je vanjsko napajanje električnom energijom”, objavila je ruska uprava na Telegramu.

Uprava dodaje da se uzrok isključenja istražuje i navodi da su uključeni pomoćni dizelski generatori koji će privremeno osiguravati njezin minimalni rad. Zalihe goriva omogućuju rad generatora na nekoliko dana.

“Razina zračenja u elektrani (…) je u granicama propisane”, navodi uprava povezana s ruskom državnom tvrtkom Rosatomom.

Ovo je službeno sedmi put da je ovaj golemi nuklearni kompleks isključen iz elektromreže otkako ga je ruska vojska zauzela 4. ožujka 2022.

Slična stvar se dogodila početkom ožujka nakon ruske raketne kampanje, priopćio je ukrajinski državni operator Enerhoatom. Vanjsko napajanje uspostavljeno je tada nakon nekoliko sati.

Nuklearka koja je ranije osiguravala 20 posto ukrajinskih potreba za električnom energijom, nastavila je s radom u prvim mjesecima ruske ofenzive, unatoč raketiranjima, ali je u rujnu ugašena.

Od tada nijedan od šest reaktora VVER-1000 iz sovjetskog doba ne proizvodi električnu energiju, ali je postrojenje spojeno na ukrajinsku energetsku mrežu i troši struju za vlastite potrebe, posebno za hlađenje reaktora.

Može li Ukrajina Patriotima srušiti ruske hiperzvučne rakete?

Ukrajina je nedavno priopćila da je oborila šest ruskih hiperzvučnih projektila Kindžal u jednoj noći, što bi bila velika prepreka moskovskim naporima da razvije nezaustavljivo oružje sljedeće generacije.

Nije objavljeno kojim je protuzračnim sustavima to učinjeno, ali je američka vojska i prije toga objavila da je Ukrajina već oborila jedan Kindžal koristeći sustav Patriot.

Patriot (što je skraćenica za Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target), obrambeni je sustav zemlja-zrak od projektila za cijelo ratište koji je izradio Raytheon Technologies Corp i koji se smatra jednim od najnaprednijih sustava protuzračne obrane u američkom arsenalu.

Sustav je prvi put korišten u borbi tijekom Zaljevskog rata 1991., s baterijama koje su štitile Saudijsku Arabiju, Kuvajt i Izrael, a kasnije je upotrijebljen tijekom američke invazije na Irak 2003. godine.

Sustav Patriot dizajniran je prije nego što je hiperzvučno oružje postalo operativno, a Raytheon nije javno rekao da je učinkovit protiv projektila koji leti hiperzvučnim brzinama (sve iznad peterostruke brzine zvuka).

Iako je SAD rekao da je sustav Patriot oborio projektil Kindžal, nije jasno je li taj projektil u to vrijeme putovao hiperzvučnom brzinom. Dok ruska raketa Kindžal može doseći brzinu do 12.350 km/h), “ruska karakterizacija Kindžala kao ‘hiperzvučne’ rakete je donekle pogrešna, jer gotovo sve balističke rakete u nekom trenutku postižu hiperzvučne brzine (tj. iznad 5 Macha) tijekom njihovog leta”, rekao je Centar za strateške i međunarodne studije u izvješću iz ožujka 2022.

Patriot je mobilni sustav koji obično uključuje snažan radar, kontrolnu stanicu, generator električne energije, lansirne stanice i druga vozila za podršku. Sustav ima različite mogućnosti ovisno o vrsti presretača – projektila ispaljenog iz baterije – koji se koristi. Raniji presretač PAC-2 koristi fragmentacijsku bojevu glavu, dok PAC-3 projektili koriste napredniju “hit-to-kill” tehnologiju.

Nije jasno koji su sustavi Patriot donirani Ukrajini, ali je vjerojatno da Kijev ima barem neke od novijih presretača. Radar sustava ima domet od preko 150 km, ustvrdio je NATO 2015. godine. Novoproizvedena baterija Patriot košta više od milijardu dolara, s 400 milijuna dolara za sustav i 690 milijuna dolara za projektile u bateriji, prema CSIS-u.

Ukrajina je rekla da joj je potrebno više sustava protuzračne obrane za zaštitu od baražnih napada raketa i bespilotnih letjelica ruskih snaga. Sjedinjene Države također su Ukrajini dostavile par naprednih raketnih sustava zemlja-zrak (NASAMS).

Iako je sustav Patriot dizajniran za presretanje prijetnji poput zrakoplova i balističkih projektila, on također može oboriti dronove “kamikaze” koje Rusija često šalje da pogode ukrajinsku kritičnu infrastrukturu. Ali to bi bio iznimno skup način uništavanja dronova koji koštaju samo tisuće dolara.

Raytheon je izgradio više od 240 Patriot sustava i trenutno ih koristi 18 zemalja, uključujući Sjedinjene Države. Sustav je bio u velikoj potražnji na Bliskom istoku zbog prijetnje koju je Iran predstavljao regiji. Prema Raytheonu, sustav je presreo više od 150 balističkih projektila u borbi od 2015. godine.

Rusi napali ukrajinsku industrijsku regiju, ozlijeđeno je osam ljudi

Osam ljudi ozlijeđeno je u noćnim ruskim napadima dronovima i projektilima na jugoistočnu ukrajinsku regiju Dnjepropetrovsk, visoko industrijalizirano područje, objavili su dužnosnici u ponedjeljak.

Troje ozlijeđenih nalazi se na liječenju u bolnici, rekao je guverner regije Serhij Lisak na Telegramu.

Ukrajinska protuzračna obrana oborila je 15 dronova i 4 krstareće rakete, dodao je. Lisak je također objavio fotografije teško oštećenih kuća, poslovnih objekata i automobila.

Također rano u ponedjeljak, ukrajinske zračne snage oborile su ruski borbeni zrakoplov Suhoj Su-35 i četiri projektila, navodi se.

Osim toga, uništeno je 20 tzv. kamikaza dronova iranskog tipa Shahed-136/131.

Prema navodima vojske, Rusija je u noćnim napadima ispalila ukupno 16 projektila na susjednu zemlju.

Rusija pojačano napada Ukrajinu projektilima, bespilotnim letjelicama i krstarećim projektilima od početka svibnja, u trenutku dok se Kijev priprema za veliku protuofenzivu. Glavni grad također je ponovno postao meta ponovljenih noćnih zračnih napada. U Kijevu je u ponedjeljak ujutro bilo mirno, priopćila je vojska.

U svojim dnevnim obavještajnim podacima o ratu u Ukrajini u ponedjeljak, britansko ministarstvo obrane reklo je da Rusija “vrlo vjerojatno” uspostavlja “novu ‘elitnu’ jurišnu zrakoplovnu skupinu” pod nazivom Shtorm koja će napadati Ukrajinu.

Nova postrojba vjerojatno će uključivati “najmanje jednu eskadrilu Su-24 Fencer i Su-34 Fullback lovaca-bombardera, te eskadrilu jurišnih helikoptera”, rečeno je.

Prema britanskim obavještajnim službama, sastav postrojbe sugerira da će ona vjerojatno imati “primarnu ulogu kopnenih napada”, a njezino stvaranje naglašava kako Rusija smatra da su njezine redovne eskadrile zračnih snaga “jako podbacile” u dosadašnjem ratu .

Britansko ministarstvo obrane od samog početka svakodnevno objavljuje novosti o tijeku rata u Kremlju, na temelju obavještajnih podataka. Moskva pak optužuje London za kampanju dezinformiranja.

 

OZNAKE: Rusija, Ukrajina

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.