VRDOLJAK SPAŠAVA HNS: Kako se prije četiri godine rađala (ne)principijelna koalicija

Autor:

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 997, 06. lipanj 2017.

Ivan Vrdoljak uvjeren da za ulazak HNS-a u vladu ima većinu u predsjedništvu stranke, a Anku Mrak Taritaš još čeka mjesto ministrice graditeljstva

Predložit ću raspravu o ulasku HNS-a u Vladu Republike Hrvatske ili odlazak na nove izbore. Procijenit ćemo što donose novi izbori Hrvatskoj, a što HNS-u. Mislim da je to važno za Hrvatsku, ne samo zbog reforme obrazovanja, nego i zbog razbijanja standardnih stereotipa o politikama u rovovima i podjelama. Legalist sam i prihvatit ću svaku odluku tijela stranke, kako vezano uz koaliciju s HDZ-om, tako i eventualni odlazak na nove izbore, kao i vezano uz moju budućnost u stranci. Ali isto očekujem i od svakog drugog člana stranke”, izjavio je u ponedjeljak popodne za Nacional Ivan Vrdoljak.

Vrdoljak predsjedništvo stranke želi uvjeriti u to da bi se odlaskom na nove izbore u Hrvatskoj generirao kaos, a da bi ulaskom HNS-a u Vladu profitiralo gospodarstvo i obrazovanje, da bi se time osigurala politička stabilnost, kao i da bi jedino HNS izgubio. Ali smatra da bi HNS izgubio samo kratkoročno. Jedan od najvećih obrata u političkom ponašanju u novijoj hrvatskoj povijesti Vrdoljak želi predstaviti kao žrtvovanje rejtinga vlastite stranke za ono što naziva borbom za bolju Hrvatsku.

“Time bismo ušli u društvo Njemačke i Nizozemske. HNS ne bi promijenio svoje vrijednosti, nego bi promijenio državu. Vrdoljak nikada neće dijeliti političke stavove s nekim pojedincima u HDZ-u, niti očekuje suprotno. On će kako javno, tako i u krugu stranačkih tijela pokušati objasniti da se HNS nipošto ne odriče svojih vrijednosti i političkih stavova, nego da ih samo unosi u Vladu”, izjavio je izvor blizak Vrdoljaku.

Tim izjavama Vrdoljaka i njemu bliskog izvora danih za Nacional u ponedjeljak predvečer, zapravo se najavljuje unutarstranački obračun u HNS-u, nakon čega bi se sredinom tjedna moglo preciznije govoriti o tome hoće li se u Hrvatskoj dogoditi još jedni izvanredni parlamentarni izbori, ali i kakva će biti Vrdoljakova politička sudbina.

 

‘Legalist sam i prihvatit ću svaku odluku tijela stranke, kako vezano uz koaliciju s HDZ-om, tako i eventualni odlazak na nove izbore, kao i vezano uz moju budućnost u stranci’, izjavio je za Nacional Vrdoljak

 

Zbog poraza Anke Mrak Taritaš u borbi za funkciju gradonačelnice Zagreba i Predraga Štromara u borbi za funkciju župana u Varaždinskoj županiji, pojavili su se unutar stranke i službeni zahtjevi za Vrdoljakov odlazak s funkcije predsjednika HNS-a i mogućnost kandidiranja Anke Mrak Taritaš za novu predsjednicu te stranke.

No, Vrdoljak je uvjeren da će dobiti većinu glasova predsjedništva HNS-a za prijedlog formiranja koalicije s HDZ-om. Potom bi se ta odluka trebala prihvatiti i na središnjem odboru HNS-a, a ako se to dogodi, takvu bi odluku trebali prihvatiti i po njoj glasati i saborski zastupnici HNS-a. Zato je Vrdoljak za Nacional i izjavio da se nada da će svi članovi stranke prihvatiti odluke tijela HNS-a.

To je kontekst u kojem će se odlučivati o sudbini HNS-a, ali i o sudbini ovog premijerskog mandata Andreja Plenkovića.

“Radi se o bitki za brend HNS-a. Stranka ne stoji najbolje, a na predstojećim mogućim izvanrednim parlamentarnim izborima mogla bi izgubiti dio saborskih mandata. To će također biti Vrdoljakov argument kada bude diskutirao o razlozima zašto želi u koaliciju s HDZ-om. Ako bi njegov prijedlog dobio većinu, tada bi se oni saborski zastupnici HNS-a koji bi se u Saboru usprotivili takvoj odluci mogli smatrati otpadnicima iz stranke. Zapravo se radi o borbi za percepciju tko će se smatrati otpadnikom iz HNS-a uoči glasovanja o koaliciji s HDZ-om u Saboru. Vrdoljak je spreman staviti mandat na raspolaganje, ali je istodobno i uvjeren da će dobiti podršku većine u predsjedništvu stranke”, kazao je ovaj izvor blizak HNS-u.

Već su u prošlu subotu bili dogovoreni svi bitniji detalji u nacrtu sporazuma o koalicijskoj suradnji između HDZ-a i HNS-a. Tijekom subote Vrdoljak i Plenković su se zadnji put susreli i uživo. Ponovo su se uža vodstva HDZ-a i HNS-a trebala susresti i u ponedjeljak. Plenković je bio predložio da se taj sastanak održi u prostorijama HDZ-a, Vrdoljak je to načelno i prihvatio, ali se u međuvremenu predomislio jer mu se učinilo da bi bilo primjerenije da se takav sastanak održi na nekom neutralnom i diskretnijem mjestu. Kao jedna od primjerenijih lokacija za takvu vrstu sastanka činio mu se Sabor, gdje su se izaslanstva dviju strana mogla susresti, ali i razići bez da za to doznaju mediji. Međutim, zbog turbulencija unutar HNS-a nakon nedjeljnog nepovoljnog ishoda lokalnih izbora, taj je sastanak odgođen.

Dva izvora bliska Vrdoljaku za Nacional su potvrdila da je premijer Plenković spreman odreći se ministarstva obrazovanja, graditeljstva i pravosuđa te da bi Vrdoljak u takvoj vladi od Davora Ive Stiera preuzeo funkciju potpredsjednika Vlade za društvene djelatnosti. Drugim riječima, u tako formiranoj novoj vladi na ministarskim funkcijama ne bi bilo mjesta za dosadašnje ministre Pavu Barišića i Lovru Kuščevića. Kuščevićeva funkcija nominalno čeka Anku Mrak Taritaš.

 

Premijer Plenković spreman je odreći se ministarstva obrazovanja, graditeljstva i pravosuđa, a Vrdoljak bi u takvoj vladi od Davora Ive Stiera preuzeo funkciju potpredsjednika Vlade za društvene djelatnosti

 

“Vrdoljak je drži otvorenom za nju. Počelo se tijekom posljednjih dana kampanje nazirati da bi pobjeda na lokalnim izborima za nju mogla ostati nedostižnom, dijelom moguće i zato jer nije htjela prihvatiti neke sugestije iz vrha HNS-a oko načina vođenja kampanje. Ako će htjeti, ministarska funkcija bit će njena”, izjavio je ovaj izvor blizak Vrdoljaku. Iako je tijekom kampanje na lokalnim izborima decidirano tvrdila da će izići iz HNS-a dođe li do koalicije s HDZ-om, Anka Mrak Taritaš još u izbornoj noći znakovito je izjavila da neće dopustiti da dođe do raskola u stranci.

“Vrdoljak će u svojim prezentacijama na ključnim tijelima stranke govoriti o razlozima zašto bi suradnja s HDZ-om za HNS bila dobra. Istaknut će svoju želju da razbije stereotipe o ideološkoj nekompatibilnosti konzervativne i liberalne političke opcije. Praktički će javno nastojati prezentirati HNS kao ključnu polugu koja će ovakvom Plenkovićevom HDZ-u pomoći da se trajno udalji od rigidno desnih političkih opcija te koja će pridonijeti tomu da HDZ doista postane stranka uljuđenog desnog centra. Bit će zanimljivo pratiti tko će se u sljedećim danima profilirati kao ključni protivnici ovakvog saveza. Kako nam se čini, podjednako bi protiv toga mogli s jedne strane biti Bruna Esih, Željka Markić i Zlatko Hasanbegović, kao i Vesna Pusić i Goran Beus Richemberg. Zanimljivo je kakve inicijative njih izgleda počinju približavati. Osim toga, Vrdoljak će upozoriti svoje stranačke kolege i na to da će se HNS-u moći pripisivati i smanjenje društvenih tenzija po pitanju obrazovne reforme”, izjavio je izvor blizak Vrdoljaku.

Još jedan izvor blizak sadašnjem vrhu HNS-a ispričao je za Nacional što je dodatno pridonijelo razmišljanju dijela vodstva HNS-a o suradnji s HDZ-om.

“Punih šest tjedana iz SDP-a se nisu javili na pismeni upit HNS-a o našoj namjeri da se dogovaramo oko budućih predizbornih koalicija. Pismo im je poslano kako bi ostao trag o tomu da smo tražili takvu vrstu komunikacije. Nikakav odgovor nismo dobili. Umjesto toga, oni nude šest mjesta HSS-u, čini se bez adekvatne analize koliko je HSS, a koliko HNS na prošlim izborima donio preferencijalnih glasova. Sve to pokazuje da ni SDP nije bio iskren prema HNS-u, ali i otkriva u kakvoj se krizi vodstva nalazi ta stranka”, izjavio je ovaj izvor blizak vrhu HNS-a.

Isti taj izvor tvrdi da ni u jednom trenutku tijekom neformalnih kontakata vodstva HDZ-a i HNS-a nije bilo pregovora o konkretnim funkcijama u javnim poduzećima, niti bilo kakvih uvjetovanja. To je, naveo je isti izvor, tako napravljeno da se ne bi govorilo o HNS-u kao o trgovačkoj stranci.

Ivan Vrdoljak u krugu svojih najužih suradnika u subotu je govorio da je spreman završiti svoju političku karijeru ako propadne njegova inicijativa za sklapanje koalicije s HDZ-om.

“Spreman je to učiniti i u situaciji u kojoj bi se dio članova HNS-a suprotstavio odluci Središnjeg odbora stranke i u Saboru glasao protiv koalicije s HDZ-om. To bi učinio zato što bi tada ispalo da on kao predsjednik HNS-a ne uspijeva kontrolirati svoje saborske zastupnike, a on je kao predsjednik odgovoran za provođenje odluka tijela stranke. Nije njemu do funkcije pod svaku cijenu. Ali u tom slučaju potpuno bi se povukao iz politike”, tvrdi ovaj izvor blizak Vrdoljaku.

Visoki politički izvor iz HDZ-a u to ne vjeruje. Taj izvor za Nacional je o tomu izjavio sljedeće: “Bila je to priča od subote. U nedjelju navečer su se stvari promijenile. Sada se radi o unutarstranačkoj borbi i tomu tko će koga nadmudriti i to u kontekstu kada se od Vrdoljaka javno tražilo da odstupi. U tom ozračju on se sigurno neće povući u političku mirovinu samo zato što su to od njega zatražili pojedinci koji bi mogli unutar stranke ostati u manjini.”

 

Ivan Vrdoljak i Srećko Ferenčak tijekom vikenda vodili su intenzivne razgovore s većim brojem članova HNS-a i objašnjavali im zašto bi suradnja s HDZ-om bila dobra za HNS

 

Izvor blizak premijeru Plenkoviću izjavio je za Nacional da ove stranačke turbulencije u HNS-u u HDZ-u prate relativno mirno.

“Stvar je u njihovim rukama. Mi smo načelni dogovor postigli, a sada je pitanje tehnike i političke vještine Ivana Vrdoljaka hoće li ga uspjeti realizirati unutar svoje stranke. Strpljivi smo i spremni čekati da se to dogodi. Ništa se po pitanju spremnosti HDZ-a na tu suradnju nije promijenilo. Pa vidite koliko je u Zagrebu vruće. Komu bi se po ovakvom vremenu išlo na izbore? Dakle, ili ćemo formirati koaliciju s HNS-om, o čemu će se diskutirati na predsjedništvu stranke, ili će se ići na prijevremene parlamentarne izbore. Kako god bilo, u HDZ-u nervoze nema”, tvrdi ovaj izvor blizak Plenkoviću koji time praktički priznaje da Plenković bez HNS-a nema većinu u Saboru.

Zato svakako nervoze ima u HNS-u. Vrdoljak je tijekom vikenda sa Srećkom Ferenčakom vodio intenzivne razgovore s većim brojem članova HNS-a i objašnjavao im zašto bi suradnja s HDZ-om bila dobra za HNS. Najveći izazov u tim razgovorima bio je u tomu kako svoje stranačke kolege uvjeriti u takav politički obrat nedugo nakon što su u Saboru pokušali skupiti dovoljan broj potpisa za smjenu Vlade, a naročito nakon svih kritika koje su izgovorene na račun ministra financija Zdravka Marića. Čini se da nije bilo previše vremena za diskusiju o tomu kako bi to javnosti trebali pojasniti.

“Doista, o tomu s HDZ-om nismo diskutirali. Niti smo uvjetovali smjenu Zdravka Marića. Zato se nismo ni petljali u sektor financija i gospodarstva. I to je glavna promjena u našoj strategiji. Ako je HDZ-u Marić dobar, neka onda bude i njihova odgovornost i to ćemo jasno razgraničiti”, zaključio je ovaj izvor blizak Vrdoljaku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.