SP RUKOMET: Hrvatska-Španjolska 30:29

epa05747556 Croatia's Marko Mamic (C) in action against Spanish players Iosu Goni (L) and Viran Morros (R) during the quarter final match between Spain and Croatia at the IHF Men's Handball World Championship in Montpellier, France, 24 January 2017.  EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Hrvatska rukometna reprezentacija plasirala se u polufinale svjetskog prvenstva u Francuskoj nakon što je u susretu četvrtfinala u Montpellieru pobijedila Španjolsku 30-29 (17-15).

Bila je to najbolja predstava hrvatske reprezentacije na ovom prvenstvu, a ovom pobjedom naši su rukometaši uzvratili Španjolcima za poraz u polufinalu posljednjeg EP-a u Poljskoj.

Hrvatska će u polufinalu, 27. siječnja igrati protiv Norveške koja je pobijedila Mađarsku 31-28. U drugom polufinalnom susretu igrat će Francuska i Slovenija. Francuzi su bili bolji od Švedske 33-30, dok je Slovenija slavila protiv Katara 32-30.

Španjolska je bolje ušla u utakmicu, međutim odabranici Željka Babića su vrlo brzo posložili redove i u šestoj minuti smo prvi put poveli (4-3). U 18. minuti hrvatski rukometaši su imali i dva pogotka prednosti što je bila i naša najveća prednost u prvih 30 minuta. Španjolci su također u nekoliko navrata imali plus dva, a zanimljivo u prvom dijelu bilo je čak devet izjednačenja. Do prednosti od dva gola u prvom poluvremenu vukao nas je Marko Mamić s osam golova, a u završnici je proradio Ivan Stevanović sakupivši četiri obrane.

Hrvatska je u nastavak susreta ušla furiozno i serijom 4-1 pobjegla na velikih 21-16. Međutim, Španjolska se polako vraćala u igru i sedam minuta prije kraja uspjela je izjednačiti (28-28). Golovima Domagoja Duvnjaka i Zlatka Horvata uz nekoliko sjajnih Stevanovićevih obrana, hrvatska reprezentacija je dvije minute prije kraja pobjegla na plus dva (30-28). Valero Rivera je iz sedmerca smanjio na 29-30, a Hrvatska je u zadnju minutu ušla s golom prednosti no promašila je napad, pa je Španjolcima ostalo 40 sekundi za produžetak. Srećom, nisu uspjeli.

Najefikasniji igrač u hrvatskim redovima bio je Mamić s devet golova, Luka Cindrić je dodao pet, Zlatko Horvat četiri, a Željko Musa i Domagoj Duvnjak po tri gola. Sjajni Stevanović je sakupio devet obrana. Kod Španjolaca najefikasniji su bili Angel Fernandez sa sedam i Aleks Dušebajev s pet golova. (Hina)

Tijek utakmice:

Kraj utakmice

30:29 Uspješan Rivera

30:28 Horvat s krila pogađa.

29:28 Duvnjak donosi novu prednost

28:27 Cindrić pogađa. Zabijaju i Španjolci na prazna vrata.

27:25 Rivera pogađa s lijevog krila.

27:24 Cindrić podiže na tri razlike

Aguinagalde je izborio sedmerac. Isključenje za Željka Musu.

25:24 Fernandez pogađa praznu mrežu.

25: 23 Opet Dušebajev

25:22 Stepančić s igračem manje.

24:22 Dušebajev zabija 22. gol za Španjolsku.

17:15 Kraj prvog dijela!

16:14 Zabijaju Španjolci. Mamić opet preuzima odgovornost, ali ne pogađa. Stevanović brani idući napad Španjolske.

16:13 Novi pogodak Mamića!

12:11 Marko Mamić zabija šesti gol!

11:11 Nakon Gurbindoa kontra Balaguera.

11:9 Asistencija Duvnjaka za Kontreca.

10:9 Kontrec spasio jednu loptu i dao za Mamića koji dribla svog čuvara i matira De Vargasa.

8:8 Skok-šut Mamića za izjednačenje

6:7 Fernandes s krila zabija, Španjolska vodi. Mamić na drugoj strani dva puta zapinje u bloku.

6:5 Fernandes s krila probija našeg vratara, ali odgovara Hrvatska za novo vodstvo, 6:5.

5:4 Vodimo pogotkom Duvnjaka!

4:4 Hrvatska je povela nakon šest minuta igre. Španjolci su odmah izjednačili. Igra se gol za gol.

3:3 Šebetić za 3:3.

2:2 Horvat za izjednačenje.

1:2 Sjajna finta Gojuna… Zabio je!

x 4 minute Hrvatska je bez gola i bez ozbiljnog puta, Mandalinić opet puca preko gola.

0:2 Mandaliniću ispada lopta nakon lošeg pasa. Španjolci opet zabijaju iz kontre.

0:1  Hrvatska prva ide u napad, no bez uspjeha. Uslijedila je brza kazna, Španjolci vode.

0′ U tijeku je intorniranje nacionalnih himni.