UŽIVO: Potop Hajduka u finalu juniorske Lige prvaka, Alkmaar slavio s 5:0

24.04.2023., Stade de Geneve, Zeneva, Svicarska - Liga prvaka mladih, finale, AZ Alkmaar - HNK Hajduk. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Juniori splitskog Hajduka u ponedjeljak do 18 sati u Ženevi u finalu juniorske Lige prvaka igraju s nizozemskim AZ Aalkmarom.

Hajduk je prva hrvatska momčad koja je stigla do odlučujuće utakmice bilo kojeg velikog UEFA-inog klupskog natjecanja, budući da Kup velesajamskih gradova, kojeg je Dinamo osvojio 1967, nije bio pod ingerencijom UEFA-e.

U prvom kolu je AZ Alkmaar s ukupnih 6-1 izbacio irski Shamrock Roverse. Zatim je na penale prošao i Crvenu zvezdu. U iduća tri susreta svladali su zvučne protivnike deklasirali s ukupnom gol-razlikom 12-0. Prvo su kod kuće s 5-0 u play-offu pobijedili njemački Eintracht, a zatim su se na sličan način obračunali sa španjolskim gigantima, u osmini finala s Barcelonom (3-0) te u četvrtfinalu Real Madridom (4-0). Do finala su došli svladavši Sporting na penale.

Hajduk je pobijedio Šahtar, Manchester City i slavio u Dortmundu na jedanaesterce prije svoje 3-1 polufinalne pobjede protiv AC Milana pred 7.597 gledatelja u kojoj su dominirali njihovi navijači i koji su se u ponedjeljak vratili u velikom broju.

Početne postave:

Hajduk: Buljan, Jurić-Petrašilo, Vušković, Đolonga, Hrgović, Kavelj, Capan, Pukštas, Brajković, Vrcić, Antunović

AZ: Owusu-Oduro, Goes, Poku, Schouten, De Jong, Addai, Daal, Smit, Beukers, Kwakman, Mastoras

Tijek susreta:

90′ Gotov je susret u Ženevi. AZ Alkmaar osvojio je juniorsku Ligu prvaka

87′ Evo i petog pogotka, drugi na susretu za Meerdinka

86′ Žuti karton i za Nazora

85′ Nova obrana Buljana

85′ Iz igre izlazi i dvostruki strijelac Poku, umjesto njega na travnjaku je Gerold

84′ Izašli su Mastoras i Addai, ušli Aken i Kerssens

79′ Nova pogreška Hajdukovih igrača, Meerdink je nakon solo prodora zabio za ogromnih 4:0

78′ Izlazi Vrcić, u igru ulazi Duić, a Reić mijenja Brajkovića

76′ Poku je sada zabio za visokih 3:0 AZ-a

70′ Poku je pogodio za vodstvo 2:0 AZ-a. Arković nije na vrijeme izašao na blok, Poku je lijepo pucao, bilo je to neobranjivo za Buljana

67′ Nova promjena kod Hajduka, izlazi kapetan Capan, ulazi Arković

62′ Prve promjene radi Budimir: izlaze Antunović i Đolonga, a ulaze Skoko i Nazor

61′ Antunović je sada okušao udarac iskosa, sjajno je pucao, ali vratar je obranio

59′ Novi žuti karton za nogometaše Hajduka, sada ga je zbog prekršaja dobio Đolonga

57′ Novi pokušaj Pokua, ali njegov udarac odlazi iznad gola

54′ Prva opasna situacija Hajduka u drugom dijelu. Vrcić je dodao za Pukštasa, čiji udarac ipak nije precizan

50′ Muči se i dalje Hajduk, žuti karton sada zarazio Kavelj

46′ Promjena kod Nizozemaca na poluvremenu – izašao je Daal, ušao Meerdink

46′ Počelo je drugo poluvrijeme

45′ Gotovo je prvo poluvrijeme u Ženevi

45′ Penal je izveo Addai – za vodstvo AZ-a. Buljan je pogodio stranu, ali nije uspio obraniti

44′ Žuti karton za Vuškovića, i kazneni udarac za AZ Alkmaar. Prilično nespretna i, čini se, nepotrebna, reakcija Vuškovića

40′ Prvi žuti karton na susretu dobio je Šimun Hrgović

34′ De Jong je sada pucao, ali Buljan još jednom brani

31′ Novi udarac Addaija s ruba 16-terca, nova odlična reakcija Buljana. Prebacio je preko grede, bit će korner

27′ Teško nogometaši Hajduka zadržavaju posjed lopte, pokušaji Đolonge, Vrcića ili Pukštasa zaustavlja čvrsta i dobro postavljena nizozemska obrana

16′ Iz kornera, nakon gužve, pucao je Addai, Buljan je obranio vrlo tešku loptu

15′ Addai je pucao s 20-ak metara, ali taj udarac odlazi visoko iznad Buljanovog gola. Odmah u nastavku svoj udarac okušao je i Poku, a Buljan je skrenuo loptu u korner

12′ Hajduk uglavnom čeka priliku za kontru, ali i brzo gubi posjed lopte

9′ Nova akcija Nizozemaca, ponovno je lopta išla prema Pokuu, Buljan ju je uspio uhvatiti prije igrača AZ-a

8′ Prvi pokušaj Hajduka. Pucao je Hrgović s 20-ak metara, ali Oduro je obranio

7′ Hajduk pušta inicijativu nogometašima AZ-a

5′ Prvi korner za Hajduk izborio je Đolonga. Izveo ga je Capan, ubacio u pet metara, ali vratar AZ-a uhvatio je loptu

3′ Alkmaar je uzeo posjed na startu utakmice, kod Hajduka se osjeća mala nervoza

2′ Prvi pokušaj Nizozemaca. Dobro je pucao Poku, ali Buljan je obranio

1′ Počeo je susret u Ženevi, Hajduk ima gromoglasnu podršku s tribina. Sretno, ‘tići’!

0′ Na tribinama je već ludnica, navijači su ‘žestoko’ krenuli pjesmom podržati svoje mladiće. Na tribinama su viđeni i predsjednik HNS-a Marijan Kustić te izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić