USPOREDBE S ‘REVOLUCIJOM BOJA’ Gruzija optužuje da prosvjednici silom žele preuzeti vlast

Autor:

epa11307408 Georgian riot police block a street during a protest of Georgian opposition party supporters against a draft bill on 'foreign agents' near the Georgia Parliament in Tbilisi, Georgia, 28 April 2024. The Georgian Parliament adopted the bill on foreign agents in the first reading amidst mass protests in Tbilisi. The second reading is scheduled for 30 April 2024.  EPA/DAVID MDZINARISHVILI

EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Gruzijska Služba državne sigurnosti optužila je u srijedu organizatore prosvjeda protiv vladina prijedloga zakona o “stranim agentima” da žele silom preuzeti vlast i upozorila građane da im se ne pridružuju.

Tisuće ljudi već mjesec dana gotovo svakodnevno prosvjeduju protiv tog prijedloga zakona koji smatraju autoritarnim i inspiriranim sličnim zakonom u Rusiji koji se koristi za gušenje disidenata.

U objavi na Facebooku gruzijska agencija za unutarnju sigurnost upozorila je da organizatori prosvjeda imaju za cilj “rušenje državnih struktura i vlade nasilnim putem”.

Agencija je istaknula da se organizatore prosvjeda financira izvana i da su planirali nasilje protiv policije, uz kampanju građanskog neposluha poput “revolucija boja”, niza pobuna koje su srušile vlade u bivšim sovjetskim republikama ranih 2000-ih.

“Pozivamo mlade koji sudjeluju u prosvjedima da ne slijede provokacije”, navodi se u priopćenju.

Gruzijski parlament trebao bi 13. svibnja održati treće i posljednje čitanje prijedloga zakona. Oporba je pozvala na novi niz masovnih prosvjeda od 11. svibnja.

DESECI TISUĆA NA ULICAMA Novi prosvjedi u Gruziji, protive se kontroverznom zakonu

Sporni zakon mogao bi otežati ulazak u EU

Zapadne zemlje također kritiziraju prijedlog zakona, po kojem će se organizacije koje dobivaju više od 20 posto novca iz inozemstva morati registrirati kao agenti stranog utjecaja.

Europska unija, koja je u prosincu Gruziji dala kandidatski status, upozorila je da bi zakon mogao otežati pristupanje u Uniju.

Prijedlog zakona izazvao je sukob između vladajuće stranke Gruzijski san i koalicije oporbenih stranaka, građanskog društva i predsjednika države.

Vlada ističe da je zakon potreban radi promicanja transparentnosti i zaštite gruzijskog suvereniteta.

Snage sigurnosti protiv prosvjednika često koriste suzavac i vodene topove. Prošli tjedan policajci su pretukli vođu glavne gruzijske oporbene stranke.

Predsjednik parlamenta Šalva Papuašvili priopćio je u srijedu da će vladajuća stranka izraditi javnu bazu “o svim osobama upletenim u nasilje, druge nezakonite radnje, prijetnje i ucjene ili svima koji takva djela javno potiču”.

MAKLJAŽA Zastupnik tijekom govora dobio udarac u glavu, nastao je opći kaos

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.