Ukrajina, poligon za testiranje oružja u stvarnim ratnim uvjetima

Autor:

epa10744388 A Ukrainian serviceman of the 24th Separate Mechanized Brigade named after 'King Danylo' puts camouflage on a 2S1 Gvozdika self-propelled howitzer at an undisclosed location in the Donetsk region, eastern Ukraine, 13 July 2023, amid the Russian invasion. Russian troops entered Ukraine on 24 February 2022, starting a conflict that has provoked destruction and a humanitarian crisis.  EPA/OLEG PETRASYUK

EPA/OLEG PETRASYUK

Rat u Ukrajini tjera stručnjake na preispitivanje ideja o ratu i postaje ozbiljan test za naoružanje. Otkako je prošle godine počela ruska invazija na Ukrajinu punog opsega, deseci zemalja krenuli su u potporu Ukrajini pružajući joj humanitarnu i vojnu pomoć kao stvar načela.

Među oružjem isporučenim ukrajinskim oružanim snagama nalazi se i dugo korištena i relativno nova oprema. Za sve njih rat punog razmjera u Europi postao je svojevrsni test njihove učinkovitosti u uvjetima suvremenih borbenih operacija. “Priroda ratovanja mijenja se pred našim očima, nekada tiho, nekada spontano, ali bez sumnje se postavljaju temelji za jednu revoluciju, za jedan potpuno drugačiji način borbe. To je kao uvođenje zrakoplovstva u Prvom svjetskom ratu. To je ono što se događalo u ratu”, rekao je Cesar Pintado iz Međunarodno kampusa za sigurnost i obranu.

Prema Institutu za svjetsku ekonomiju iz Kiela, koji proučava probleme globalizacije, od početka sveobuhvatne ruske invazije međunarodni partneri obećali su Ukrajini vojnu pomoć vrijednu više od 80 milijardi eura. Ali koliko je to oružje učinkovito u stvarnim borbenim uvjetima?

Kvarovi visokog profila

Prema vojnom stručnjaku Césaru Pintadu, tenkovi Leopard i vozila pješaštva Bradley BMP, na primjer, imali su “loš početak”. Istodobno, nedostaci nekih starijih modela, poput tenkova na kotačima, izašli su na vidjelo, što ukazuje da se više ne isplati koristiti ih u modernom ratovanju.

Analitičari, međutim, to pripisuju greškama u korištenju takvih vozila i nedostatku obuke. Matthew Schmidt sa Sveučilišta New Haven skreće pozornost na razliku u pristupu ratovanju na Zapadu i Istoku. Kaže da je važno uzeti u obzir da uspostavljena interoperabilnost s drugim granama vojske služi kao neka vrsta multiplikatora za povećanje učinkovitosti istih tenkovskih bataljuna u SAD-u, te da je za obuku potrebno vrijeme i praksa: “Da su francuskim tenkovima upravljale dobro obučene NATO trupe, bilo bi manje gubitaka tih tenkova u Ukrajini. Ne zato što su NATO trupe tehnički vještije u interakciji s tenkovima, već zato što znaju kako njima upravljati u kombinaciji s drugim sustavima kao što su topništvo ili pješaštvo i imaju bolje komunikacijske vještine«.

Schmidt vjeruje da su s vremenom Oružane snage Ukrajine (AFU) uspjele značajno poboljšati svoje rukovanje zapadnom opremom. Ali potrebno je više od toga da bi se uspjelo u ratovanju, piše Euronews.

Rat sadašnjosti i budućnosti

Jedna od značajnih značajki ovog sukoba je uporaba dronova velikih razmjera. César Pintado kaže da su upravo u Ukrajini dronovi postali osnovni element ratovanja. On to naziva “revolucijom”: “Priroda ratovanja mijenja se pred našim očima, nekada tiho, nekada spontano, ali bez sumnje se postavljaju temelji za jednu revoluciju, za jedan potpuno drugačiji način borbe. To je kao uvođenje zrakoplovstva u Prvom svjetskom ratu. To je ono što se događalo u ratu”, rekao je. ”

Matthew Schmidt je sa svoje strane manje sklon hvaliti korištenje dronova. Baš suprotno. Prema njegovom mišljenju, udarne bespilotne letjelice su prije pokazale svoju neučinkovitost. “Komunikacija i elektroničko ratovanje odigrali su mnogo važniju ulogu”, kaže profesor međunarodnih poslova, nacionalne sigurnosti i političkih znanosti na Sveučilištu New Haven. Kao primjer navodi program prikupljanja iskaza očevidaca ruskih vojnih kretanja: AFU je koristio već postojeće usluge za slanje pritužbi o problemima u stambenom i komunalnom sektoru kako bi Ukrajinci mogli dijeliti informacije s vojskom. “Jednom kada se unakrsno provjere i potvrde, ovi podaci značajno poboljšavaju svijest i koordinaciju trupa u zoni borbe”, napominje Schmidt.

Napominje i važnost prisluškivanja i potiskivanja komunikacijskih sustava. Osobito u prvim mjesecima ruske invazije, to je omogućilo presretanje povjerljivih podataka i spriječilo ruske jedinice u dijeljenju informacija. Prema Schmidtu, razvoj ovih područja ključan je za uspjeh Ukrajine u budućem sukobu s Rusijom, budući da strane nastoje ojačati svoje vojne sposobnosti: “Vidite li sada ove inovacije? Mislim da će biti još bolje. Sada to treba učiniti brzo. Morate improvizirati. Ali u budućem stabiliziranom sukobu vidjet ćemo mnoge dugoročne inovacije. I to na ruskoj strani , jer vojsci će trebati desetljeće ili više da obnovi ono što su izgubili u ovom ratu. A glavna stvar koju će Rusi naučiti iz ovog rata je da njihovi sustavi nisu baš dobri.”

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.