Talijanska Vlada uvodi kriznu upravu u čeličani Ilva

Autor:

13.11.2021., Pula - U tijeku je velika rekonstrukcija, Puljanima omiljene sportske lucice Bunarina. Uz potpunu rekonstrukciju glavnog gata, duljine 267m, sredjuju se i dotrajali gatovi za privez plovila. Gotovo sve stare celicne konstrukcije su srusene i uklonjene, pa je Bunarina u fazi instalacije novih armiranobetonskih plutajucih pontonskih elemenata.Cjelokupni posao vrijednosti je 3.5 milijuna kuna, a u konacnici ce se osigurati privez za 130 brodica.
 Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Ilustracija: Sasa Miljevic/PIXSELL

Talijanska Vlada mogla bi uvesti kriznu upravu u nekadašnjoj čeličani Ilva, izjavio je ministar industrije Adolfo Urso u četvrtak, nakon što je glavni dioničar ArcelorMittal odbio predloženi plan spašavanja kompanije važne za opskrbu Italije čelikom.

Drugi po veličini svjetski proizvođač čelika ArcelorMittal preuzeo je u 2018. kontrolu nad Acciaierie d’Italia (ADI), nekadašnjom Ilvom, i trenutačno je vlasnik 62 posto udjela. Preostalih 38 posto vlasništvo je talijanske države, preko državne agencije za ulaganja Invitalije.

Čeličana već dugo muku muči s financiranjem zbog poskupljenja energije i pada cijena valjanih čeličnih kotura i nagomilala je ogromne dugove prema dobavljačima, uključujući i talijanskog energetskog diva Eni.

“To je opcija”, odgovorio je ministar Urso za Reuters na pitanje razmatra li vlada imenovanje krizne uprave u kompaniji. Nije isključio mogućnost nove novčane injekcije za ADI, unatoč oklijevanju ArcelorMittala.

ADI u golemoj čeličani u Tarantu izravno zapošljava 8.200 ljudi i sindikati traže od vlade da sačuva radna mjesta.

Vlada optužuje ArcelorMittal da nije ispoštovao preuzete obaveze, a kompanija uzvraća istom mjerom i prijeti opasnost da završe na sudu.

Vlada je ovoga tjedna predložila da Invitalia u ADI ubrizga 320 milijuna eura i podigne vlasnički udio na 66 posto, u sklopu šireg plana dokapitalizacije tvrtke.

No, ArcelorMittal ne želi se obavezati na nova ulaganja ni kao manjinski dioničar pa je prijedlog propao.

Urso je u raspravi u parlamentu rekao da su potrebne “drastične mjere” u nekadašnjoj Ilvi, koju vlada Giorgie Meloni smatra ključnom za opskrbu Italije čelikom.

“Ništa od planiranog nije realizirano. Nijedna preuzeta obaveza nije ispunjena o razini zaposlenosti i revitalizaciji kompanije”, rekao je Urso zastupnicima.

Izvor blizak ArcelorMittalu rekao je da je grupa spremna podržati vladin plan pod uvjetom da zadrži slične upravljačke ovlasti kao i Invitalia, ali ministar industrije odbacio je tu mogućnost.

Urso će se večeras sastati s predstavnicima radnika i razgovarati o budućnosti čeličane, napominje Reuters.

OZNAKE: Italija

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.