Stručnjak za sigurnost: “Europa više nije sposobna primiti toliki broj migranata”

Autor:

20.01.2023., Rijeka - Dnevno oko dvjestotinjak migranata vlakom pristize u Rijeku i neko vrijeme borave uz zeljeznicki kolodvor.  Nakon sto su ilegalno usli u Hrvatsku, imaju sedam dana da napuste Hrvatsku. Za to vrijeme, gradske vlasti i Crveni kriz pruzaju im humanitarnu pomoc.  Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

Tijekom 2022. godine na područje Europe stiglo je nešto manje od 190 tisuća izbjeglica, a od početka ove godine 194.611 migranata. Marinko Ogorec, stručnjak za sigurnost, tvrdi da je trenutno veliki pritisak zbog broja migranata koji žele ući u EU na kopnenu rutu koja dijelom ide preko BiH i Hrvatske, pa prema srednjoj i zapadnoj Europi.

“Bilježimo izuzetan pritisak ne samo na hrvatske granice, nego na čitav ovaj prostor. Ova kopnena ruta ide dijelom i preko Bosne i Hercegovine, dijelom preko Hrvatske i nastavlja se dalje u središnju i zapadnu Europu”, rekao je Ogorec te dodao da ulazak Hrvatske u Schengen nema veze s tom problematikom. Ona se, kako je istaknuo, najbolje može vidjeti na primjeru talijanske Lampeduse, gdje je ogroman pritisak. Kao razloge je naveo odlazak u bolji život.

“Je li to trbuhom za kruhom, ili su neki drugi motivi, teško je reći, ali je činjenica da Europa više nije sposobna primiti toliki broj migranata“, istaknuo je te ustvrdio kako postoji niz problema kojima treba pristupiti vrlo pažljivo i odgovorno te dugoročno.

Na granici Hrvatske i Bosne i Hercegovine ovih je dana zabilježen i incident u kojem su ispaljeni hici, navodno iz smjera skupine migranata.

“Očito je da su migracije, osim što su sve intenzivnije – i sve nasilnije i tu postoji niz poteškoća s kojima se susreću i policajci na granici, ali i stanovnici koji žive u tim zonama. Jača strah stanovnika, a vidimo da migracijska kretanja postaju sve nasilnija. Tek ćemo vidjeti kako će se situacija razvijati, ali nisam optimist po tom pitanju”, zaključio je Ogorec.

Na pitanje kako bi ocijenio migrantsku politiku Hrvatske i drugih zemalja u regiji, odgovorio je da bi se to pitanje trebalo rješavati na razini svih zemalja Europske unije te svih drugih zemalja koje su zainteresirane da se ta problematika riješi, kao što je primjerice Bosna i Hercegovina.

“Mislim da bih trebalo donijeti vrlo konkretne mjere o demotivaciji ilegalnih migracija s jedne strane, a s druge strane, većina zemalja EU-a bi trebala revidirati svoje zakone o načinu stjecanja statusa azila”, naglasio je stručnjak za sigurnost u gostovanju na televiziji AlJazeera Balkans.

Incident na granici s BiH? Hrvatski specijalci tvrde da su iz skupine migranata na njih ispaljeni hici

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.