‘Split je Pričiginu puno dao pa će se tako protezati kroz sve priče, jer to zaslužuje’

Autor:

Maja Prgomet/Pričigin

Na 17. festivalu pričanja priča Pričigin od 19. do 23. ožujka u Splitu, 40-ak sudionika govorit će o temi festivala, a to je – Split. U planu su autorske večeri Dina Rađe i Danijele Martinović i program posvećen Hajduku, a Pričigin izlazi iz granica regije i jezika programom irskih ‘storytellera’

Od 19. do 23. ožujka u Splitu će se održati 17. festival pričanja priča Pričigin, na kojem će više od 40 sudionika u deset programa govoriti o krovnoj temi festivala, a to je – Split. U planu su, među ostalim, autorske večeri Dina Rađe i Danijele Martinović, kao i poseban program posvećen Hajduku.

Sve počinje u Domu mladih 19. ožujka, pričama hrvatskih spisateljica i spisatelja pod nazivom „Split za napredne“ koje će pripovijedati Marija Andrijašević, Katja Grcić, Tanja Mravak, Jelena Pervan, Boris Postnikov i Damir Šodan, a završava u subotu 23. ožujka, programom posvećenim 60. rođendanu prerano preminulog novinara, dramaturga i pisca Predraga Lucića, uz „svjetsku promociju“ zbirke „Južno dvorište I – II“ u kojoj su sabrane i mnoge njegove dosad neobjavljene pjesme i omiljene „Melodije Greatest Splita“ koje će pjevati Boris Dežulović i gošća iznenađenja. Uz tradicionalnu večer regionalnih spisateljica i spisatelja, Pričigin će ove godine izaći iz granica regije i jezika programom irskih „storytellera“, koji će se održati na engleskom jeziku, a pripovijedat će Eimear Burke, John Carew i Maria Gillen.

Taj specifični splitski festival osnovala je udruga Pričigin sada već davne 2007. godine. Otada do danas Pričigin je izrastao u jedinstveni festival pričanja i, što je još važnije, kako kažu organizatori, slušanja. Pravila Pričigina vrlo su jednostavna: svi sudionici svakog programa po desetak minuta pričaju svoju priču na istu, unaprijed zadanu temu. Nema ni čitanja ni konzultacija s bilješkama, samo pripovijedanje živom i brojnom auditoriju.

Od 2023. godine osnivači Pričigina, novinar i pisac Renato Baretić i legendarni barba Pero, sveučilišni profesor Petar Filipić, predali su upravljačku palicu novom, ženskom vodstvu, koje je unijelo i novu energiju. Izvršna direktorica je Maja Vrančić, kulturna aktivistkinja, suosnivačica i predsjednica udruge KURS, dok je umjetnička direktorica prekaljena pričiginaška voditeljica, književna prevoditeljica i promotorica Patricija Horvat. Uoči ovogodišnjeg festivala pričanja u Splitu započeo je i drugi ciklus Pričigina na otocima, a prvi na redu, od 1. do 3. ožujka, i ove godine bili su otoci Lošinj i Cres. Pričiginsku postavu na oba otoka činili su Ivana Bodrožić, Zoran Maljković, Jelena Miholjević, Ivica Prtenjača i Ankica Tomić.

Umjetnička direktorica Patricija Horvat kaže da se Pričigin jako dobro „primio“ na otocima, što ih posebno veseli. Prisjetila se kako su prošle godine, kada je Pričigin prvi put krenuo na otočku turneju, upravo na Cresu i Lošinju „probili led“, a nakon toga su krenuli dalje i organizirali Pričigin na još dvama otocima. S ponosom je istaknula da su lani uspjeli napuniti rapsko kino i hvarsko kazalište, što govori o velikom interesu publike. Ove godine u planu je osam otoka, s kojih su dobili pozive. U Malom Lošinju početkom ožujka najprije je održana radionica pisanja za srednjoškolce u Gradskoj knjižnici i čitaonici, dok je u cafe-baru Utopia održan glavni događaj pripovijedanja.

Na Cresu je večer pripovijedanja održana u glavnoj dvorani palače Moise. Priređena su i dva neformalna druženja s građanima, koji su u Malom Lošinju i u Cresu imali priliku popričati i popiti kavu s piscima na glavnim gradskim trgovima. Patricija Horvat o tome je rekla: „Svi su bili zadovoljni – i mi, i publika, i predstavnici lokalne samouprave bez čije pomoći ne bismo mogli održati Pričigin na otocima. Teme su bile različite, jer radi se ipak samo o jednoj večeri. No vidi se da su ljudi gladni takvih događanja. Ove godine doveli smo novu postavu pripovjedača, koji su se imali priliku i neformalno družiti s publikom, među kojima su bili i srednjoškolci, a jedan je od naših ciljeva upravo zainteresirati mladu publiku i za pisanje i za pripovijedanje.“

Nakon Pričigina na otocima, prošloga tjedna i službeno je predstavljen program 17. izdanja Pričigina u Splitu, koje će se održati od 19. do 23. ožujka. Na predstavljanju su, osim Patricije Horvat i Maje Vrančić, sudjelovale i direktorica Turističke zajednice grada Splita Alijana Vukšić i voditeljica Odsjeka za kulturu grada Splita Marina Kuzmanić Petreš. Odgovarajući na pitanje jesu li to zapuhali neki novi vjetrovi, Patricija Horvat istaknula je da odlično surađuju s Gradom Splitom i osobito s gradonačelnikom Ivicom Puljkom, koji je prošlih godina bio često u publici: „Jedne godine čak je nastupio u jednom od programa i pričao o znanosti. To je bila ona godina kada zbog pandemije nismo mogli biti u Domu mladih, već smo u rujnu održali festival na otvorenom, u ljetnom kinu Bačvice. Dakle, i tada smo se snašli i nismo prekinuli tradiciju pričanja priča. Grad Split sve nas ove godine podržava, a osim toga Pričigin je ušao u petogodišnju strategiju Turističke zajednice grada Splita, što znači da smo postali kulturni, ali i turistički brend grada. Podržavaju nas i Ministarstvo kulture i medija i Splitsko-dalmatinska županija, a mi smo svima zahvalni na podršci. Naime, ulaz na Pričigin oduvijek je besplatan i tako će i ostati, a budući da ne naplaćujemo ulaznice, neophodni su nam pokrovitelji i donatori.“

I Maja Vrančić, izvršna direktorica Pričigina, ističe da je Pričigin kroz sve ove godine imao potporu Grada Splita iako u financijskom smislu nikada nije bila dovoljna da ga pretvori u ozbiljan festival, čemu će sada svakako pomoći činjenica da je ušao u strategiju Turističke zajednice grada Splita.

Patricija Horvat podsjeća da se Pričigin tradicionalno održava u Domu mladih iako je svojevremeno dio programa održavan u gradskoj kavani Bellevue, koja je u međuvremenu zatvorena. Zato su ove godine uveli novi prostor – Baraku, koja je ujedno zlatni donator festivala i u kojoj će se održati dvije pričiginske večeri i pričiginski party. U proteklih nekoliko godina na Pričigin su, osim Splićana, počeli dolaziti i gosti iz ostalih dijelova Hrvatske, jer se glas o Pričiginu proširio putem videostreama i on je odavno prešao granice lokalnog događanja.

‘Nova postava pripovjedača družila se s mlađom publikom, a jedan je od naših ciljeva upravo zainteresirati mlade i za pisanje i za pripovijedanje’, kaže Patricija Horvat

Maja Vrančić ističe da je ovogodišnji Pričigin i po pričama, a i po pristupu publici poseban. Naime, budući da na dosadašnjim festivalima u Domu mladih često nije bilo dovoljno mjesta za sve zainteresirane, dodatni prostor u Baraci, u neposrednoj blizini Doma mladih, omogućit će publici da uživa u prijenosu uživo na pet ekrana. Osim toga, Pričigin prvi put ima krovnu temu – a to je Split. Objašnjavajući zašto su se odlučili za krovnu temu i zašto je to baš Split, Maja Vrančić je rekla: „Pričigin je ipak ponikao iz Splita i nekako mislim da smo mu dužni. Split je meni jako puno dao kroz bavljenje kulturom, a mislim da je i Pričiginu puno dao, a to je ipak prije svega naša publika. Split će se tako protezati kroz sve priče, jer to zaslužuje.“

Najavljena je i autorska večer Dina Rađe pod nazivom „Banana Split“, koju vodi moderator Ivica Ivanišević. Maja Vrančić kaže da će tema o kojoj će pričati biti iznenađenje: „Mi kao organizatori ne znamo nijednu priču unaprijed. U tome i jest čar. A temelj svega je povjerenje u moderatora svake večeri. Oni u biti kreiraju svaku večer sa svojim gostima.“

Drugog dana festivala, 20. ožujka, na Međunarodni dan pripovijedanja, na programu je „Splitopis“, priče regionalnih spisateljica i spisatelja koje pripovijedaju Lamija Begagić (BiH), Ana Duša (SLO), Ervin Hladnik (SLO), Faruk Šehić (BiH) i Milica Vučković (SR). Objašnjavajući kakva je njihova veza sa Splitom, Vrančić je rekla: „To su većinom spisateljice i spisatelji iz zemalja regije koji su bili na rezidenciji u Splitu zahvaljujući međunarodnoj mreži Traduki i svatko od njih doživio je Split na svoj način. Večer pod nazivom ‘Splitopis’ vodit će naš iskusni moderator Kruno Lokotar. Iste večeri u Baraci će nastupiti irski storytelleri, a program će biti na engleskom jeziku. Do te suradnje došlo je zahvaljujući potpori irske državne agencije za promociju irske kulture Culture Ireland. Moram reći da smo jako ponosni na tu međunarodnu inicijativu.“

Posebno je intrigantna večer posvećena Hajduku, pod nazivom „Cili Split poludi“, koju u petak 22. ožujka vodi moderatorica Tanja Radmilo. Priče o Hajduku pripovijedaju Goran Antonijević, Đordana Barbarić, Sonja Dvornik, Magdalena Mrčela, Mate Prlić i Ljubo Pavasović Visković i već se traži karta više. „Svi me zovu i traže karte za ‘Cili Split poludi’. A ja kažem – nemam ja karata, tko prvi, njegova djevojka“, smije se Maja Vrančić.

Tradicionalni Dječji Pričigin održava se u subotu 23. ožujka, prijepodne, u splitskoj Knjižnici Marka Marulića, u suradnji s osnovnom školom iz Grohota na Šolti. Za male pripovjedače otvoren je poseban natječaj, a desetak njih koji su napisali najbolje priče dobit će priliku ispričati ih pred publikom i žirijem. Troje pobjednika ove godine dobit će i „hajdučke poklone“, memorabilije sa znakom Hajduka.

Publika Pričigina moći će uživati i u večeri putopisnih priča „Ča je pusta Londra kontra Splita grada“, na kojoj sudjeluju Goran Blažević, Vedran Buble, Gordan Nuhanović, Saša Pjanić i Jana Prević Finderle, kao i u „Splitkarenju“, večeri hrvatskih storytellerica na kojoj će nastupiti Sandra Grgas, Sanja Grgina, Martina Hranj, Tina Primorac, Zlatka Rodin, a vodi je Jasminka Žiljak.

Posljednja večer posvećena je obilježavanju 60. rođendana prerano preminulog prijatelja Pričigina i velikog umjetnika Predraga Lucića. Maja Vrančić objasnila je da će ta večer biti hommage Luciću, a posthumno će biti predstavljena i zbirka pjesama koja upravo izlazi iz tiska „Južno dvorište I – II“.

„Na promociji sudjeluju Boris Dežulović, Damir Šodan, Siniša Vuković, Bruna Bebić, Patricija Horvat i gošća iznenađenja, koju još ne mogu otkriti. Ali sigurno će biti i lijepo i tužno u isto vrijeme. Puno nam fali Predrag, on je bio dobri duh Pričigina i svojim nenadmašnim performansima davao je veliki doprinos imidžu i ugledu festivala. Bit će to prilika da ga se svi zajedno prisjetimo i proslavimo njegov život i djelo“, zaključila je Maja Vrančić.

A nakon Pričigina u Splitu nastavlja se turneja po otocima, koja će trajati sve do kraja godine. Nakon Cresa i Lošinja Pričigin već željno očekuju na Korčuli, u Jelsi i Hvaru, u Bolu, Rabu, Komiži, na Lastovu. Žensko vodstvo Pričigina ide punom parom dalje dok ih budnim okom prate osnivači Renato Baretić i barba Pero, Petar Filipić, koji uživaju u zasluženoj pričiginskoj mirovini.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.