Rusi balonima opsjedaju nebo iznad Ukrajine u nastojanju da zbune i iscrpe snage protuzračne obrane

Autor:

epa10461182 Construction workers build a new house for the old one that was destroyed by shelling in Bucha town, Kyiv region, Ukraine, 11 February 2023. Russian troops entered Ukraine on 24 February resulting in fighting and destruction in the country and triggering a series of severe economic sanctions on Russia by Western countries.  EPA/OLEG PETRASYUK

EPA/OLEG PETRASYUK

Ukrajinska vojska priopćila je da je Rusija u četvrtak ispalila 36 krstarećih projektila, dan nakon što je iznad Kijeva primijećeno šest balona koji su navodno reflektirali radar. Projektili ispaljeni s kopna i mora ubili su ženu i pogodili kritičnu infrastrukturu, rekli su dužnosnici.

Ukrajina je primijetila da je došlo do promjene u ruskoj taktici, u očitom referiranju na balone iznad Kijeva. Većina balona je oborena, rekla je kijevska vojska, dodajući da ih je pokretala snaga vjetra.

Slike koje kruže društvenim mrežama pokazuju nesofisticirani dizajn, sa strukturom u obliku križa koja reflektira radar i koja se vuče ispod balona obješenog na konop. Baloni s reflektorima također su uočeni iznad istočne regije Dnjepropetrovsk posljednjih dana.

“Ovi objekti mogu nositi radarske reflektore i određenu izviđačku opremu”, rekao je glasnogovornik zračnih snaga Yurii Ihnat. “Baloni su lansirani kako bi otkrili i iscrpili naše snage protuzračne obrane.”

Baloni na velikim visinama nedavno su podigli napetosti u SAD-u, kao i u Ukrajini. A ranije ovog tjedna, Rumunjska je podigla borbene zrakoplove kada je objekt nalik meteorološkom balonu uočen na visini od oko 11.000 stopa (3.350 m). Moldavija je nakratko zatvorila svoj zračni prostor zbog neidentificiranog objekta.

Kako se približava prva godišnjica ruske invazije na Ukrajinu, čini se da su baloni dodatak ruskoj zračnoj upotrebi krstarećih raketa i jeftinijih iranskih bespilotnih letjelica. Baloni imaju potencijal zbuniti radarske sustave i navesti ukrajinsku vojsku da lansira vrlo skupe projektile zemlja-zrak (Sams) na takozvane “lažne mete”.

S obzirom na veličinu i brzinu balona, ​​glasnogovornik zračnih snaga ustvrdio je da je ukrajinski radar uspio točno identificirati objekte i u najmanje dva navrata oboriti ih mecima umjesto da troši projektile.

Ali baloni bi mogli djelovati i kao mamci. Ukrajina stalno skenira nebo u potrazi za ruskim zrakoplovima i projektilima pomoću zemaljskih radara, od kojih su mnogi dio njihovih vlastitih sustava Sam iz sovjetske ere, zajedno s modernim ekvivalentima koje isporučuje Zapad.

Ukrajinska vojska je rekla da su baloni imali reflektore, koji bi naveli ukrajinske obrambene zrakoplove da ih napadnu.

“Upijajući” što je više moguće te proturaketne obrane, baloni bi zatim omogućili ruskim lovcima, bombarderima, krstarećim projektilima i jurišnim bespilotnim letjelicama da relativno nesmetano napadaju ukrajinske ciljeve.

Princip je reflektirati radarsku energiju natrag od onih ukrajinskih radara koji “označavaju” balone. Baloni, koji lebde uz jake vjetrove na visini, mogli bi izgledati kao pravi ruski zrakoplovi ili helikopteri, koji nagovaraju ukrajinsku obranu da ih napadne, piše BBC.

Ruski vojni stručnjak Andrej Klincevič rekao je da Rusija koristi istu strategiju kako bi zaštitila most preko Kerčkog tjesnaca prema Krimu od napada.

U prošlim sukobima korišteni su sofisticiraniji mamci za zbunjivanje protuzračne obrane. Izvještava se da ih je Izrael upotrijebio protiv sirijskih Samova u dolini Bekaa 1982. i protiv američkih zrakoplova u prvim satima operacije Pustinjska oluja u Iraku 1991. godine.

Suvremeni Sam sustavi poslani u Ukrajinu – kao što su Nasams, Iris-T i Patriot – možda bi mogli razlikovati ove balone od stvarnih prijetnji. Ali svako odvraćanje pažnje smatrat će se isplativom taktikom iz ruske perspektive.

Glasnogovornik ukrajinskih zračnih snaga također je istaknuo da su baloni možda uključeni u nadzor i da će trebati temeljitu istragu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.