Predsjednik Ugande kod Vučića: “Pozivam srpske prijatelje da dođu i surađuju s nama…”

Autor:

30, July, 2023, Belgrade - Official visit of the President of the Republic of Uganda, Yoweri Kaguta Museveni, to the Republic of Serbia -  meeting between the President of the Republic of Serbia and the President of the Republic of Uganda. Yoweri Kaguta Museveni, Aleksandar Vucic. Photo: Milos Tesic/ATAImages

30, jul, 2023, Beograd - Zvanicna poseta  predsednika Republike Ugande Joveri Kagutu Musevenija Republici Srbiji - ceremonija svecanog doceka ispred Palate Srbija. Photo: Milos Tesic/ATAImages Photo: Milos Tesic/ATA Images/PIXSELL

Milos Tesic/ATA Images/PIXSELL

Predsjednik Ugande Yoweri Museveni pozvao je u nedjelju Srbiju na obnovu suradnje uspostavljene s njegovom zemljom za bivše Jugoslavije, a srbijanska poduzeća da stvaraju dodatnu vrijednost Ugandi koja gubi milijarde izvozeći sirovine, ponajprije kavu, te željezo i litij.

Museveni, koji predvodi državno izaslanstvo Ugande u službenom trodnevnom posjetu Srbiji, poručio je poslije razgovora s predsjednikom Aleksandrom Vučićem i sastanka gospodarstvenika dviju država, da njegova zemlja proizvodi mnogo sirovina i hrane, ali da gubi milijarde jer prodaje sirovine, a ne gotove proizvode.

“Pozivam srpske prijatelje da dođu i surađuju s nama i stvaraju dodatnu vrijednost”, poručio je Museveni.

On je pobrojao kako sve Uganda gubi na svjetskom tržištu, ilustrirajući to primjerom kave.

Tržište kave u svijetu vrijedi 460 milijardi dolara, a Afrika koja proizvodi kavu, dobija samo 2,4 milijarde, dok Njemačka koja ju ne proizvodi, na kavi zarađuje 6,8 milijardi dolara, ustvrdio je ugandski predsjednik.

To što vrijedi za kavu, vrijedi i za željezo, dodao je Museveni, navodeći kako tona sirove željezne rude košta 47 dolara, a da tona čelika vrijedi od 600 do 900 dolara.

“Nisam dopustio izvoz željezne rude i litija. Misle da sam glup da izvozim litij i da onda oni prave baterije i automobile. Ne, ne, ne! Dođite vi u Ugandu i proizvodite ovdje litij i automobile”, rekao je Museveni.

On je istaknuo da se iz Ugande može izvoziti u ostale države Afrike, da ima mogućnost izvoza i u SAD bez kvota, uz sporazum o trgovini s Europskom unijom koji obuhvaća sve osim naoružanja, dok Kampala ima i odlične odnose s Pekingom.

Vučić je istaknuo da “povijesno prijateljstvo” s Ugandom nikada nije dovedeno u pitanje i pozvao srpske gospodarstvenike da razmotre mogućnosti ulaganja u Ugandi i suradnju s ugandskim kompanijama.

Naglasio je i da je Srbija spremna razgovarati o izvozu oružja i streljiva, jer je Uganda dopušteni krajnji korisnik, a ponudio je i suradnju u građevinskoj industriji, sektoru zdravstvene zaštite, energetike i informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

On je najavio da će koncem kolovoza Srbija poslati izaslanstvo u Ugandu kako bi se zajednički razmotrile sve mogućnosti za suradnju. Vučić je rekao i da bi do kraja 2024. mogla biti uspostavljena izravna avionska linija Beograd – Kampala.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.