Predsjednica uručila povelju zahvalnosti Matici hrvatskoj u prigodi 175. obljetnice utemeljenja i 50. obljetnice Deklaracije o hrvatskom jeziku

Autor:

Zagreb, 21.06.2017. - Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitaroviæ uruèila je Povelju zahvalnosti Matici hrvatskoj, za osobitu ulogu i zasluge u oèuvanju, obrani i promicanju kulturnog identiteta, moralnih vrednota i politièkih prava hrvatskoga naroda, a u prigodi 175. obljetnice utemeljenja i 50. obljetnice objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. Uruèila je i povelje zahvalnosti zaslužnim èlanovima Matice hrvatske (na fotografiji). foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Povelju zahvalnosti Matici hrvatskoj u prigodi 175. obljetnice utemeljenja i 50. obljetnice objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika, te povelje zahvalnosti njezinim zaslužnim članovima uručila je u srijedu predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović na prigodnoj svečanosti na kojoj je čestitala Matici hrvatskoj 175. obljetnicu.

Povelja zahvalnosti Matici hrvatskoj dodijeljena je za osobitu ulogu i zasluge u očuvanju, obrani i promicanju kulturnog identiteta, moralnih vrednota i političkih prava hrvatskoga naroda.

Stožerna uloga Matice

Predsjednica Grabar Kitarović istaknula je kako je u vrijeme razvoja moderne hrvatske nacije i povijesnih događaja koji su bili krucijalni za konačno ostvarenje narodne slobode i državne neovisnosti Matica hrvatska više puta imala stožernu ulogu, ne samo u kulturnom nego i političkom artikuliranju i promicanju hrvatskih narodnih stremljenja.

Posebice je tu ulogu Matica hrvatska imala u godinama Hrvatskog proljeća, kada je njezin glas snažno odjekivao kao glas obrane hrvatskih narodnih prava i nacionalnog identiteta, rekla je Grabar Kitarović.

Objava Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika ima značenje “Magna Carte” hrvatskih prava i sloboda. Bio je to epohalni kulturni i politički događaji, izraz odlučnosti hrvatskih književnika jezikoslovaca i kulturnih radnika da hrvatski književni jezik stekne ravnopravnost u tadašnjoj položenoj državnoj zajednici, kazala je.

Deklaracija je stvarni početak Hrvatskog proljeća

Objava deklaracije je stvarni početak Hrvatskog proljeća, u kojem je kultura ne prvi put u našoj povijesti imala iznimno važnu političku ulogu.

Predsjednica je također naglasila da je Matica hrvatska svekolikim radom od osnutka do danas opravdala svoje ime i svoju društvenu ulogu. Njezin izdavački rad, tribine, izložbe i sve drugo djelovanje, kako u središnjici tako i u ograncima, dragocjen su i ničim nadoknadiv doprinos ukupnom razvoju hrvatske kulture i kulturne baštine u cjelini, rekla je.

Taj je događaj ujedno podsjetnik kako moramo biti svjesni da ozračje globalizacije, uza sva dobra koja nosi, pogoduje i onima koji smatraju da su nacionalni jezici smetnja razumijevanju i zajedništvu među ljudima. Mi znamo, naprotiv, da samo narod koji ima izgrađen identitet može biti čimbenik dijaloga i razumijevanja među narodima u korist općeljudskog napretka, istaknula je Grabar Kitarović.

Uručila je povelje zahvalnosti za zasluge u radu upravnih tijela Matice hrvatske i njezinih ogranaka, te u znak priznanja za svekoliki rad i žrtve 25-orici zaslužnika, među kojima 15 posthumno. Također je povelje zahvalnosti za zasluge u osnutku, uređivanju i promicanju glasila Matice hrvatske uručila devetorici Matičara, od kojih petorici posthumno, te povelju zahvalnosti za donošenje Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog jezika devetorici istaknutih osoba, među kojima osmorici posthumno.

Oko Matice se okupljao narod

Predsjednik Matice Stjepan Damjanović izrazio je zahvalnost, posebno u ime onih kojih više nema među živima, poručivši da će povelje biti poticaj da se Matica hrvatska u aktualnom vremenu što djelotvornije uključi u borbu za bolju hrvatsku sadašnjost i budućnost.

Matica hrvatska bila je u velikom dijelu svoje povijesti najvažnija kulturna ustanova naroda koji nije imao punu državnost, pa kadšto na sebe preuzimala i zadaće koje u redovitim prilikama kulturnoj ustanovi ne pripadaju. To su bile prilike u kojima se oko hrvatske kulture okupljao sav narod, jer je bio suočen s vrlo ozbiljnim opasnostima koje su prijetile samom njegovom opstanku, rekao je Damjanović.

Deklaracija je štitila pravo hrvatskoga naroda da svoj jezik zove svojim imenom i tražila da se o hrvatskom jeziku ne odlučuje izvan Hrvatske. Takvo je djelovanje Matice hrvatske u mnogim prilikama zahtijevalo visoku svijest i veliku hrabrost mnogih njezinih članova koji su nerijetko morali podnijeti nemale žrtve za ostvarenje temeljnih prava hrvatskog naroda, istaknuo je Damjanović.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)