Ohrabrujuće otkriće u borbi protiv Alzheimera – suplement koji čuva mozak nam je nadohvat ruke

Autor:

Pixabay

Suplementacija vlaknima može poboljšati rad mozga kod osoba starijih od 60 godina i to u samo 12 tjedana, pokazalo je najnovije britansko istraživanje.

Studija koju je proveo King’s College u Londonu, objavljena je u časopisu Nature Communications. Znanstvenici su istraživanje proveli na 36 parova blizanaca. Testirali su dvije vrste biljnih vlakana inulin i FOS, koja potiču razmnožavanje zdravih bakterija u crijevima i tako čuvaju mikrobiom.

Vlakna za mozak

Pilule koje sadrže inulin i FOS, davane su jednoj polovici od 36 parova blizanaca, a ostalima je davan placebo.

Ispitanici koji su uzimali vlakna pokazali su bolje rezultate u testovima pomoću kojih se otkrivaju rani pokazatelji  Alzheimerove bolesti te testovima vremenske reakcije i brzine obrade.

Svakodnevno uzimanje ovih suplemenata može poboljšati rad mozga kod osoba starijih od 60 godina u samo 12 tjedana, poručuju znanstvenici koji su proveli studiju te ne kriju uzbuđenje pronalaskom.

Otkrivanje tajne koja se krije u osovini crijeva-mozak pruža nam veće mogućnosti da živimo zdravije i dulje“, poručuje jedna od znanstvenica koja je radila na ovom istraživanju, dr. Mary Ni Lochlainn te dodaje kako je “odlično to što se poboljšanja na mozgu vide već za 12 tjedana”.

Ovo su vrlo ohrabrujuća saznanja koja nam mogu pomoći da poboljšamo zdravlje mozga i pamćenje kod starije populacije”, zaključuje dr. Lochlainn.

Njezina kolegica profesorica Claire Steves navodi kako je riječ o suplementima koji nisu skupi te su dostupni u slobodnoj prodaji i može ih, kako kaže “koristiti veliki broj ljudi u ovim vremenima bez novca”, prenosi Daily Mail.

Osovina crijeva-mozak

U posljednje vrijeme znanstvenici veliku pažnju posvećuju proučavanju osovine crijeva-mozak. Dosadašnja saznanja pokazala su da mozak utječe na crijeva (primjerice – nervoza izaziva probavne probleme), ali i da crijeva utječu na mozak.

Naime, upalni procesi u crijevima mogu uzrokovati otpuštanje upalnih tvari koje mogu utjecati na funkcioniranje mozga. Povećana razina upale povezana je s kognitivnim poremećajima i neurološkim bolestima.

Nadalje, mikroorganizmi koji žive u crijevima sudjeluju u proizvodnji neurotransmitera koji pak imaju ključnu ulogu u regulaciji kognitivnih funkcija, uključujući raspoloženje, pažnju, procese učenja i pamćenja.
Logično je stoga da brigom o crijevima, čuvamo i zdravlje mozga.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.