MANDATNO-IMUNITETNO POVJERENSTVO: Skinuti imunitet Culeju, ne Ostojiću i Kristiću

Autor:

Zagreb, 17.02.2016 - Sjednica Mandatno-imunitetnog povjerenstva. Na fotografiji predsjednica Povjerenstva Margareta Maðeriæ. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) predložilo je u srijedu Hrvatskom saboru da skine zastupnički imunitet Stevi Culeju (HDZ), a da to ne učini zastupnicima SDP-a Ranku Ostojiću i Mosta Maru Kristiću.

Povjerenstvo se, naime, suglasilo da će nastaviti dosadašnju praksu po kojoj će imunitet skidati kad to traži DORH ili sud koji vodi postupak, ali ne i kad to traže privatni tužitelji.

Kod privatnih tužbi uglavnom se radi o kaznenim djelima klevete i uvrede, pa se postupak može voditi i po isteku zastupničkog mandata jer ne nastupa zastara, objasnila je predsjednica MIP-a Margareta Mađerić (HDZ).

Vukovarski Općinski sud zatražio je da se Culeju skine imunitet kako bi se protiv njega nastavio postupak zbog kaznenog djela remećenja javnog reda i mira, odnosno izazivanja nereda.

Iako na sjednici MIP-a to nije rečeno, radi se o djelu počinjenom u Vukovaru u rujnu 2013. za prosvjeda protiv postavljanja ćiriličnih ploča na državne institucije.

Culej je Hini objasnio kako je riječ o drugostupanjskom postupku na temelju njegove žalbe, pa mu je i osobno cilj da mu se skine imunitet kako bi sa sebe skinuo optužbe da je prosvjednike u Vukovaru poticao na nasilje.

“Smatram se nevinim, ali neka sud kaže svoje, neka se dokaže što se tamo dogodilo, neka se vidi da je to montirani pravosudno-policijski proces od nekih aktera koji sjede ovdje”, rekao je Culej novinarima u Saboru.

Nada se, kaže, da će slučaj biti rješen pozitivno, ne samo zbog njega, nego i svih branitelja koji su stradali u “slučaju vukovarske ćirilice”. Culej tvrdi da nije pozivao na mržnju niti na uništavanje ploča, već je u Vukovaru “ghandijevski nastupio i ništa drugo”.

Članovi MIP-a bez rasprave su se suglasili da Ostojiću i Kristiću ne treba skidati imunitet s obzirom da su to tražili privatni tužitelji Darko Antolić i Jozo Ostojić koji ih terete za kaznena djela dogovaranja, zločinačkog udruživanja, zlouporabe položaja i ovlasti, odnosno kaznenog djela prijetnje.

U Ostojićevu slučaju kaznena je prijava odbačena rješenjem USKOK-a, no Antolić je progon preuzeo kao privatni tužitelj. Isto je, u slučaju Mara Kristića, postupio Jozo Ostojić, nakon što je Općinsko državno odvjetništvo u Dubrovniku odbacilo kaznenu prijavu protiv Kristića.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)