Liga prvaka: Inter bolji od Atletica, bez pobjednika u Eindhovenu

epa11168837 Inter Milan’s Marko Arnautovic celebrates after scoring the 1-0 during the UEFA Champions League round of 16 first leg match Inter Milan vs Atletico Madrid at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 20 February 2024.  EPA/MATTEO BAZZI

EPA/MATTEO BAZZI

U prvom susretu osmine finala nogometne Lige prvaka Inter je pobijedio Atletico Madrid sa 1-0, dok su u drugom susretu večeri PSV Eindhoven i Borussija Dortmund odigrali 1-1.

Uzvratne utakmice su 13. ožujka u Madridu i Dortmundu.

Inter, koji je aktualni europski doprvak, je bio daleko aktivniji, imao je nekoliko lijepih prilika i na koncu je posve zasluženo slavio golom Marka Arnautovića u 79. minuti.

Bila je to već deveta uzastopna pobjeda “Nerazzurra” u svim natjecanjima ove godine, a u posljednjih 14 utakmica u Ligi prvaka izgubili su samo lanjsko finale od Manchester Cityja.

Oba sastava su prošla kroz skupinu bez poraza. Atletico je bio prvi u skupini E sa četiri pobjede i dva remija, dok je Inter bio drugi u skupini D sa po tri pobjede i remija.

Za Diega Simeonea ovo je bio povratak na stadion za koji ga vežu lijepa sjećanja. “El Cholo” je od 1997. do 1999. igrao za Inter osvojivši u dresu “Nerazzurra” Kup UEFA 1998. Međutim, u utorak nije imao previše razloga za zadovoljstvo nakon blijede predstave madridskog sastava.

Krenulo se očekivano tvrdo bez previše rizika na obje strane. Inter je bio nešto aktivniji, no u prvih pola sata nismo vidjeli praktički ništa. Prvi udarac u okvir gola na obje strane uputio je napadač Intera Lautaro Martinez glavom u 36. minuti, ali je Jan Oblak bio spreman.

Tri minute kasnije Inter je imao najbolju priliku u prvom dijelu. Marcus Thuram je ukrao loptu na centru i uposlio Lautara Martineza koji je s ruba kaznenog prostora loše pucao. U posljednjim trenucima prvog dijela udarac je okušao i Thuram, ali je pucao ravno u Oblaka.

Novu priliku za Inter imao je u 49. minuti Marko Arnautović, koji je u nastavku ušao umjesto ozlijeđenog Thurama, ali je u padu pucao preko gola. Prvu pravu priliku Atletico je imao tek u 55. minuti, ali Samuel Lino nije najbolje reagirao.

Uzvratio je Inter u 63. minuti s još jednom sjajnom prilikom. Arnautović je odigrao “dupli pas” s Lautarom, ali je potom sa desetak metara pucao visoko preko gola.

Pitanje pobjednika je razriješeno u 79. minuti. Reinildo je pogriješio na sredini terena, Lautaro se sjurio prema Oblaku i pucao, slovenski vratar je obranio, a Arnautović je odbijanac pospremio u gol iskupivši se za dva velika promašaja.

U drugom susretu večeri PSV Eindhoven i Borussia Dortmund su remizirali 1-1.

PSV-u je ovo bila prva utakmica u nokaut fazi Lige prvaka od sezone 2015/16. kada su ispali u osmini finala od Atletico Madrida.

Jedine prethodne međusobne utakmice ovih klubova bile su u grupnoj fazi Lige prvaka 2002/03. Dortmund je slavio sa 3-1 u Eindhovenu, dok je uzvrat u Njemačkoj završio sa 1-1.

PSV je ostao neporažen u posljednjih šest utakmica u Ligi prvaka izjednačivši tako svoj rekord od šest susreta bez poraza između listopada 1997. i rujna 1998.

Domaćin je bolje ušao u susret, a prvu zanimljivu situaciju vidjeli smo u 16. minuti kada je Malik Tillman ucao, ali preko gola. Sredinom prvog dijela Borussija se probudila i praktički iz prve prave prilike njemački sastav je poveo u 24. minuti.

Marcel Sabitzer je uposlio Donyella Malena koji je primio loptu u šesnastercu i malo iskosa pucao po golu. Lopta je pogodila Sergina Desta i malo promijenila smjer završivši ispod grede Waltera Beniteza. Nizozemski napadač nije slavio pogodak jer je u Borussiju došao upravo iz PSV-a čiji je dres nosio tri sezone.

Domaćin je mogao izjednačiti u 37. minuti, Johan Bakayoko je bio u izglednoj situaciji, ali je loše pucao. PSV je ipak izjednačio u 56. minuti golom Luuka de Jonga iz kaznenog udarca kojeg je skrivio Mats Hummels oborivši Tillmana.

Gosti su u 72. minuti mogli do nove prednosti, no Walter Benitez je obranio udarac Mariusa Wolfa. Devet minuta kasnije opasno je na drugoj strani zaprijetio i Dest, ali je Borussijin vratar bio spreman i do kraja susreta više nije bilo golova.