KAKVO SLAVLJE! Belgijski klub na ovo je čekao 110 godina!

5/9/2024 - BRUSSELS - Koki Machida of Royale Union Saint-Gilloise celebrates the 1-0 during the Belgian Croky Cup final between Union st Gillis and Royal Antwerp FC at the King Baudouin Stadium on May 9 in Brussels, Belgium. ANP | Hollandse Hoogte | GERRIT VAN COLOGNE /ANP/Sipa USA,Image: 871437812, License: Rights-managed, Restrictions: *** World Rights Except Belgium, France, Germany, The Netherlands, and the UK ***  BELOUT DEUOUT FRAOUT GBROUT NLDOUT, Model Release: no, Credit line: ANP / ddp USA / Profimedia

ANP / ddp USA / Profimedia

Union St. Gilloise po treći je put osvojio belgijski kup. Posljednji put dogodilo se to u godini kad je počeo Prvi svjetski rat – 1914., a ‘kantu’ su igrači podignuli i godinu dana ranije. Ipak, u četvrtak poslijepodne napokon su okončali tu dugu sušu pobjedom od 1:0 nad Antwerpenom pred fantastičnom atmosferom na Heyselu u Bruxellesu.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena s malo prigoda, Union je konačno prelomio utakmicu pred odlazak na odmor. Pogodak koji je odlučio pobjednika postigao je japanski nogometaš Koki Machida u prvoj minuti nadoknade prvog poluvremena.

Utakmica je nakratko prekinuta na početku drugog poluvremena kad je sudac upozorio navijače Antwerpena, da će igrače povući s terena nastave li s paljenjem baklji. Unatoč velikom pritisku Antwerpena, nisu se uspjeli vratiti u utakmicu.

Union se u Pro ligu vratio prije samo prije tri sezone, dvaput su bili blizu osvajanja lige, ali bez uspjeha. Posljednje domaće prvenstvo osvojili su 1935. godine. No, sigurno će im i ova pobjeda u kupu, barem nakratko, utažiti glad za trofejima. U tekućoj sezoni vodili su cijelu sezonu, ali u Ligi za prvaka, u koju se ušlo s prepolovljenim bodovima u odnosu na prvi dio sezone krenuli s četiri poraza i sada im vodeći Club Brugge bježi tri boda. No, u nedjelju Unionisti gostuju kod Bruggea i mogu se vratiti na tron, ako i drugi Anderlecht ne pobijedi.

S druge strane, era Marka van Bommela u Antwerpenu završava bez trofeja. Nizozemski glavni trener osvojio je dvostruku krunu prošle godine, ali ove godine nisu bili ni blizu ponavljanja tog uspjeha.