Jelena Lovrić za Zagreb News: Plaćeni roditelji odlaze u povijest

Autor:

Nacional, Patrik Macek/PIXSELL

Roditelj odgojitelj nije pravo, nego povlastica, odlučio je Ustavni sud i skinuo težak teret s pleća gradonačelnika Tomaševića. Nakon dvije godine mrcvarenja po sudovima, Zagreb je dobio potvrdu da je odluka o postupnom ukidanju populističke mjere plaćenog roditeljstva, uvedene za mandata Milana Bandića, zakonita i ustavna.

Status roditelja odgojitelja, zaključio je Sud, nije zakonski propisan, pa ne postoji ni zakonska obaveza njegova financiranja. Kako je korisnicima ta mogućnost dodijeljena, tako im se može i oduzeti. Sud također smatra da su kompenzacijski instrumenti koje je Grad osigurao prihvatljivi. Vrijeme prilagodbe na gašenje mjere također je zadovoljavajuće. Roditelji će iz privilegiranog statusa izlaziti kako im djeca kreću u školu. Posljednje korisnice napustit će ga za pet godina. Ustavni sud složio se i sa stavom gradske vlasti da demografski rezultati nisu opravdali ulaganja, pa je pravednije da se sredstva kanaliziraju u povećanje vrtićkih kapaciteta za svu zagrebačku djecu.

Odlukom Ustavnog suda gradonačelniku Tomaševiću priznato je da je bio u pravu. Da je imao ovlasti ugasiti mjeru koja mnogo košta, a malo koristi daje. To znači da više neće biti izložen neugodnim pobunama tangiranih roditelja s kojima se dosad morao nositi. Još važnije, bez municije ostaju oponenti koji su ucviljenim majkama dosad manipulirali u korist vlastitih političkih interesa. Gradonačelnik je ostvario veliku pobjedu nad opozicijom, koja se oko gradskim parama financiranog roditeljstva jako oštrila. To također znači da će se velika sredstva sada moći skrenuti u građenje Zagrebu jako potrebnih dječjih vrtića. Dogradonačelnica Dolenec tvrdi da je na plaćeno roditeljstvo Zagreb samo lani potrošio 70 milijuna eura. Brdo šuške dovoljno da se kapaciteti predškolskih ustanova povećaju toliko da svu djecu u gradu mogu zbrinuti. Ambiciozan Tomaševićev cilj da do kraja mandata – znači, u iduće manje od dvije godine – svakom djetetu osigura mjesto u vrtiću, sada se čini prilično realnim.

Ustavni sud donio je još jednu odluku, ali ona zagrebačkog  gradonačelnika nikako ne može obradovati. Posve očekivano, Sud je ukinuo mogućnost kolektivnog kažnjavanja nepravilnog odlaganja otpada. Kazne mogu biti individualne, svatko odgovara za vlastite postupke, ne može se sve korisnike zajedničkih spremnika sankcionirati zbog nekih pojedinaca koji prave nered. Iz Grada tvrde da oni nisu naplatili ni jednu kolektivnu kaznu. Ali su je kao mogućnost – kad se ne može utvrditi tko krši pravila zbrinjavanja smeća – glasno najavljivali. Sada se otvara pitanje kako će se Zagrepčani utjerati u red. Dosadašnja primjena novog režima prikupljanja otpada, naime, pokazala je da za prljavi Zagreb nisu krive samo komunalne službe, nego su jako krivi i nekulturni građani.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.