‘Imunološki bi bio među najboljima u svijetu u pronalasku terapije za Covid-19’

Autor:

Tomislav Čuveljak/ NFoto

Zoran Kalinić jedan je od pokretača nove inicijative „Naša krv za naše zdravlje” kojom se nastoji ponovno pokrenuti Imunološki zavod u Zagrebu

 

Nedavno pokrenuta inicijativa „Naša krv za naše zdravlje” kojom se nastoji ponovno pokrenuti Imunološki zavod u Zagrebu (IMZ) ima sve veću podršku ustanova, javnosti i istaknutih pojedinaca. Jedan od pokretača inicijative je Zoran Kalinić koji je u zadnjih dvadeset godina sudjelovao u brojnim projektima u zdravstvu, a neki od njih su informatizacija bolničkog menadžmenta i robotska kirurgija. Sudbinom IMZ-a Kalinić se počeo baviti 2014. kroz inicijativu Visia Croatica zbog neslaganja s privatizacijom Zavoda.

Za Zagreb News govori o najnovijoj inicijativi, objašnjava kako i zašto je IMZ uništen te koje bi koristi od njega danas imali građani Hrvatske.

Za Zagreb News se najprije osvrnuo što bi Hrvatskoj Imunološki značio danas, da je u funkciji. Objasnio je kako se radi se o instituciji koja je pokrenuta u svrhu zaštite stanovništva od zaraznih bolesti i drugih neprijateljskih organizama i tvari koje su opasne za ljudski organizam.

“Od djelatnosti koje bi Zavod trebao obavljati kako bi ispunio tu svoju ulogu najvažnije su istraživanje, razvoj i proizvodnja imunobioloških lijekova i medicinskih proizvoda. Ako tome dodamo i preko 120 godina tradicije, znanja i iskustva koja su se bila akumulirala u Zavodu, postaje nam jasno da bi takav Zavod bio u stanju raditi na terapiji za covid-19, uz bok drugim svjetskim znanstvenicima”, ispričao je Kalinić.

Dodao je i kako su perspektivne terapije, pored cjepiva, antitijela i prirodni interferon koje pomažu posebno onima koji imaju oslabljen imunološki sustav, a to su prije svih osobe u poodmakloj životnoj dobi i one osobe čiji je organizam opterećen i drugim bolestima.

Podsjetio je i kako je osim prirodnog interferona i cjepiva za virusne i bakterijske bolesti Imunološki proizvodio i antitoksine za zmijske otrove, dok su strateški proizvodi bili krvni derivati.

“Radi se o pripravcima koji se dobivaju iz plazme naših dobrovoljnih darivatelja krvi i koji spadaju u esencijalne životno važne lijekove. Moramo znati da je krv iz našeg stanovništva upravo najbolja i najsigurnija krv za nas, jer su u njenom sastavu specifične komponente svojstvene našem podneblju, ljudima i našem životnom okruženju. Neka tuđa krv, korejska, indijska, portugalska ili neka druga, nije nam dovoljno dobra kao naša. Osim toga, naša krv je i iznimne čistoće s obzirom na to da u našoj populaciji imamo nisku pojavnost krvlju prenosivih zaraznih bolesti. Sve to nije bilo dovoljno da se sačuva Zavod pa danas uvozimo tuđe, lošije, rizičnije i skuplje proizvode”, naglasio je Kalinić.

On je, naime, još 2014. pokušavao spasiti IMZ, a sada ga ponovno pokušava pokrenuti. Razlog tome je, ispričao je, što mu je bilo neshvatljivo i šokantno kada se upoznao sa svime što se događa oko te institucije.

“Kako je moguće da nekom uopće padne na pamet uništiti takav dragulj? Imunološki je bio najvrjednije poduzeće u bivšoj državi i vjerojatno najcjenjeniji brend na ovim prostorima. Preživio je Austro-Ugarsku, Državu SHS, Kraljevinu SHS, Kraljevinu Jugoslaviju, NDH, SFRJ, a onda su došli ‚domoljubi‘ i dalje znamo što se dogodio. Tijekom dva i pol desetljeća sustavno su uništavali i pljačkali Zavod do gašenja svih proizvodnji. Za sva ta zlodjela isključivi krivac je samo jedan: država, odnosno takozvane hrvatske vlade koje su u maniri najgoreg mogućeg vlasnika uništile Zavod. S druge strane, tijelo koje bi po opisu svog posla bilo dužno progoniti počinitelje, a to je DORH, nakaradna je institucija u vječitom sukobu interesa, tako da smo tu gdje jesmo”, istaknuo je Kalinić.

No osim oštre kritike vlastima, Kalinić ima i plan revitalizacije IMZ-a, zbog čega je pokrenuo inicijativu “Naša krv za naše zdravlje”. Inicijativu je podržalo preko 120 institucija, gradova i općina, fakulteta, liječnika, branitelja, sportaša i drugih organizacija i pojedinaca, a među njima su i brojni političari.

“Međutim, oni glavni političari tu podršku nisu dali. Glavni preduvjet za oživljavanje Zavoda je politička volja Vlade RH, a ona još ne postoji. Vlada u pet godina nije ni željela niti znala pokrenuti proizvodnju, samo što to ne žele priznati. Logično bi bilo da to prepuste nekome tko zna, ali ovo je Hrvatska i tu logika ne živi. Štoviše, umjesto oživljavanja država nefunkcionalnom Imunološkom daje svake godine 34 milijuna kuna i tako je u 5 godina opljačkano 170 milijuna kuna novca poreznih obveznika, a za taj novac od Imunološkog ne dobivamo baš ništa, a DORH šuti i šuti”, ispričao je Kalinić.

Kaže da bi se IMZ mogao pokrenuti s oko 30 do 35 milijuna eura, ovisno o partnerima i scenariju. No navodi kako je najveća šteta u Zavodu gubitak stručnog kadra koji ga je napustio nakon gašenja proizvodnji prije pet godina. Jedan dio tih stručnjaka možda bi se mogao vratiti, smatra, dok bi za oživljavanje djelatnosti bilo potrebno privući nove i mlade stručnjake, za što je nužna suradnja s relevantnim visokoobrazovnim institucijama.

Objasnio je kako i zašto je režirana propast IMZ-a. Smatra kako je u nastojanju da se osigura najviša moguća sigurnost za krajnje korisnike, pred farmaceute su se kontinuirano postavljali zahtjevi za modernizacijom koje Imunološki nije slijedio te je izgubio dozvole za proizvodnju i tako ostao bez prihoda i financijski propao.

“Sada dok nema Imunološkog mi kupujemo lijekove i medicinske proizvode od drugih dobavljača. Dakle, nema nikakve sumnje da su ti dobavljači životno zainteresirani da Imunološki nikad ne proradi. Isto tako je nedvojbeno da državna birokracija opstrukcijama pogoduje tom farmaceutsko-uvoznom lobiju, a DORH ne reagira. Moramo znati da nam ti lobiji prodaju preko 100 milijuna kuna godišnje samo krvnih derivata koje je nekad proizvodio i koje bi opet mogao proizvoditi Imunološki. U pet godina to je preko pola milijarde kuna razloga za pogodovanje, a DORH samo šuti i šuti”, istaknuo je Kalinić.

Dodao je i kako institucija kao što je Imunološki zavod i djelatnost kojom se bavio Zavod su od najvećeg strateškog značaja za neku državu koja se ne bi smjela privatizirati. “Nije bez veze rekao naš najpoznatiji virolog, pokojni Eugen Šooš, država koja nema vojsku, policiju i Imunološki nije država”, zaključio je Kalinić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.