EPA/PETER POWELL

Nogometne reprezentacije Francuske i Portugala igrat će u finalu Europskog prvenstva 10. srpnja na stadionu Stade de France u Saint Denisu.

Francuska je u polufinalnom susretu igranom u Marseilleu pobijedila aktualnog svjetskog prvaka Njemačku 2-0, pridruživši se u finalu Portugalu koji je u srijedu u Lyonu porazio Wales identičnim rezultatom.

Francuzima će to biti treće finale na europskim prvenstvima, a do sada su imali 100 postotni učinak. Dva finala (1984, 2000) i dva naslova. Portugal je izborio drugo finale, a u prvom pokušaju je 2004. pred svojim navijačima ostao bez krune nakon poraza od Grčke.

EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Junak utakmice na stadionu Velodrome bio je dvostruki strijelac Antoine Griezmann koji je na ovom prvenstvu zabio već šest golova uz dvije asistencije i sasvim sigurno najbolji je igrač turnira.

”Tricolore’ je doveo u vodstvo u posljednjim trenucima prvog dijela golom iz jedanaesterca kojeg je skrivio Bastian Schweinsteiger igrajući rukom nakon ubačaja iz kornera. Na 2-0 je povisio u 72. minuti.

EPA/MOHAMED MESSARA

Francuska je posljednji put pobijedila Njemačku na nekom velikom natjecanju davne 1958. godine kada je na SP-u Švedskoj u utakmici za treće mjesto pobijedila 6-3. Nakon toga tri puta su igrali na svjetskim prvenstvima i to u susretima koji su izravno odlučivali o tome koja će momčad nastaviti natjecanje, te je sva tri puta dalje prošla Njemačka.

Prvi put u u polufinalu SP-a 1982. godine u Sevilli kada je Njemačka prošla u finale boljim izvođenjem 11-eraca iako je Francuska u produžetku povela sa 3-1. ‘Elf’ je uspio izjednačiti, a potom i pobijediti nakon izvođenja jedanaesteraca. Četiri godine potom na SP-u u Meksiku Njemačka je ponovo bila bolja u polufinalu. Tada je slavila 2-0. Zanimljivo, Nijemci su potom u oba navrata izgubili finale (1982. od Italije, a 1986. od Argentine). Posljednji put Njemačka i Francuska susrele su se na nekom velikom natjecanju prije dvije godine na SP-u u Brazilu. Njemačka je četvrtfinalu pobijedila 1-0, a strijelac jedinog gola na utakmici na Maracani bio Mats Hummels.

Francuska je bolje ušla u susret i već u sedmoj minuti je imala sjajnu priliku. Matuidi je odlično prošao po lijevoj strani, te uposlio Griezmanna koji je pucao s desetak metara, ali je Neuer sjajno obranio. Njemačka je uzvratila u 13. minuti, no Muller je pucao pored gola. Dvije minute kasnije Lloris je također pokazao sjajne reflekse obranivši nezgodan udarac Cana.

U minutama koje su uslijedile svjetski prvaci su dominirali. Imali su veći posjed lopte (64/36), veći broj udaraca (11/6) i više dodavanja (347/176), ali bez konkretne završnice. Stiskali su i pritiskali, ali je francuska obrana izdržala. U 43. minuti možda i najbolju priliku u prvom poluvremenu neočekivano je dobio Giroud. Nakon nespretnosti Boatenga, napadač Arsenala je sam krenuo prema Neueru, ali je bio prespor i njegov udarac Howedes je uspio blokirati. Kada se već činilo kako će poluvrijeme završiti bez golova, ‘Tricolori’ su poveli. Schweinsteiger je nakon ubačaja iz kornera neoprezno igrao rukom, a talijanski sudac Rizzoli pokazao na bijelu točku. Griezmann je bio siguran za vodstvo 1-0. Zanimljivo da su Nijemci drugu utakmicu zaredom igranjem rukom skrivili jedanasterac. Protiv Talijana je to napravio Boateng.

Novi udarac za Nijemce stigao je u 60. minuti kada je teren zbog ozljede napustio Boateng, već četvrti stožerni igrač koji je ispao iz stroja. Low zbog ozljeda nije mogao računati na tri prvotimca Khediru, Hummelsa i Gomeza što se osjetilo u igri ‘elfa’. Ključni trenutak utakmice dogodio se u 72. minuti kada je Griezmann iskoristio neopreznost njemačke obrane i drugim golom slomio suparnika. U 74. minuti svjetski prvaci nisu imali niti sreće, Kimmich je odlično pucao s ruba kaznenog prostora pogodivši vratnicu. U samoj završnici utakmice njemačka vrsta se posve otvorila, a Francuzi su prijetili iz kontri. No više nije bilo promjene rezultata.

Njemačka je na europskim prvenstvima četiri puta izbacivala domaćina EURA upravo u polufinalu. To joj je uspjelo i 1972. u Belgiji, 1976. u tadašnjoj Jugoslaviji, 1992. u Švedskoj, te 1996. u Engleskoj. No, Francuzi su prekinuli seriju.

NJEMAČKA – FRANCUSKA 0-2

MARSEILLE. Stadion Velodrome – 67,394 gledatelja; Sudac: Nicola Rizzoli (Italija);

Strijelci: 0-1 Griezmann (45+2-11m), 0-2 Griezmann (72)

Žuti kartoni: Can, Schweinsteiger, Draxler / Evra, Kante

Crveni kartoni: –

NJEMAČKA: Neuer – Kimmich, Boateng (od 60. Mustafi), Howedes, Hector – Can (od 67. Gotze), Schweinsteiger (od 79. Sane) – Ozil, Kroos, Draxler – Muller. Izbornik: Joachim Low

FRANCUSKA: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann (od 90. Cabaye), Payet (od 71. Kante) – Giroud (od 77. Gignac). Izbornik: Didier Deschamps