Filipović u Saboru: “Ne mogu u 6 mjeseci riješiti sve probleme. Neću govoriti o dugoročnim planovima”

Autor:

Zagreb, 31.10.2022. - Sjednica Odbora za gospodarstvo Hrvatskog sabora, na koj je bilo  javno saslušanje ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića o imenovanju hrvatskih članova uprave Ine, daljnjeg upravljanja razvoja Ine i planova vlade u vezi poremećaja na tržištu nafte i plina. Na fotografiji ministar Davor Filipović.
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ

U ponedjeljak se na saborskom Odboru za gospodarstvo održava javno saslušanje ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića na temu imenovanja hrvatskih članova Uprave Ine kao i planova daljnjeg upravljanja i razvoja te naftne kompanije.

“On je puno manja riba od onih koje bi trebalo dovesti na javno saslušanje. I još namjerno će održati taj Odbor u ponedjeljak, prije Svih svetih, jasna je njihova namjera”, rekao je Grmoja nakon odluke da Filipović dođe na sjednicu.

Na dnevnom redu samo je jedna točka – ispitivanje ministra Filipovića o izboru članova Uprave Ine i planovima za upravljanje Inom u krizi.

Anka Mrak-Taritaš rekla je da je odbor odlučio da se neće baviti prošlošću. “Velika krađa u Ini je bila okidač za raspravu o Ini. Ina je nekad bila nositeljica razvoja, danas to nije”, rekla je zastupnica GLAS-a i dodala da su ključna pitanja: “Što danas, koji su srednjoročni, a koji dugoročni planovi?”.

Filipović: The Financial times i The Economist kažu da su potezi vlade jako dobri

Ministar Davor Filipović u svom je uvodnom govoru rekao da je prodaja Ine bila velika greška. Za pljačku u Ini kaže da je ‘ogromni korporativni skandal” te da se će “učiniti sve da Uprava vodi tvrtku kako to i treba biti’.

Dodao je da neće govoriti o dugoročnim planovima jer bi to moglo omogućiti konkurentima da se prilagode ili da te planove osujete. “Nakon ovog korporativnog skandala koji se dogodio je smijenjena cijela uprava, i hrvatska i mađarska”, rekao je Filipović.

“The Financial times i The Economist kažu da su potezi vlade jako dobri i stavljaju nas u nešto bolju poziciju nego druge zemlje”, rekao je ministar.

Grmoja: Filipović je izabrao doći na saslušanje u kontroliranim uvjetima

Mostov Nikola Grmoja rekao je da Filipović ne govori o onome što je tema sjednice te da mu je jasno zašto je izabrao doći na saslušanje u kontroliranim uvjetima.

Grmoja ga je pozvao da dođe na saslušanje Antikorupcijskog vijeća u kojem većinu ima oporba.

“Ne znam što je ovdje kontrolirano osim vaše fiksacije”, odgovorio mu je predsjednik odbora, HDZ-ov Žarko Tušek.

Filipović: Mora se promijeniti korporativno upravljanje

“Uprava treba upravljati poduzećem, donositi planove i odluke. Nakon toga se to šalje u Nadzorni odbor da on kaže li je to u redu ili nije. To se sad ne događa. Kako Nadzorni odbor nije vidio nepravilnosti? Upravo zato što to ne funkcionira”, rekao je Filipović.

Dodao je da je to napravljeno kako bi se izbacilo Hrvate iz upravljanja Inom. Filipović je pljačku Ine ponovno nazvao “korporativnim skandalom” i dodao da se ne smije dogoditi da direktor 4. razine donosi odluke koje je Škugor donosio. “Korporativno upravljanje se mora promijeniti da bude u skladu sa Zakonom o upravljanju trgovačkim društvima”, rekao je i dodao da će ići na svaku glavnu skupštinu.

Vidović Krišto: Zašto HEP plin kupuje od PPD-a, a ne izravno na tržištu?

Karolina Vidović Krišto pitala je ministra zašto HEP plin kupuje od PPD-a, a ne izravno na tržištu. Filipović je odgovorio da to treba pitati direktora HEP-a i da on nije provodio taj natječaj. Ponavlja da će hrvatski plin ostati u Hrvatskoj.

Filipović: Ne mogu u 6 mjeseci riješiti sve probleme

Zvonimir Troskot upitao je po kojoj cijeni PPD kupuje plin od Ine i zašto se ne rade iskopine na mjestima u kojima su pronađena nalazišta plina. “Meni je subotu bilo 6 mjeseci mandata, ne mogu u 6 mjeseci riješiti sve probleme. Rješavam krizne situacije, na dozvolama će raditi kasnije”, rekao je Filipović.

Dodao je da je sudjelovao samo na jednoj sjednici Nadzornog odbora Ine i da se tada nije govorilo o cijenama plina. Troskot je rekao da je morao zatražiti izvješće o cijenama prije glasanja u NO-u. “Inače ne možete donijeti razborite odluke”, istaknuo je.

‘Navijanje za protivničku momčad’

Dalija Orešković ministru je rekla da je neistinito i koruptivno prikazao što je glavni problem u upravljanju Inom. “Glavni problem je to što je na temelju koruptivne radnje Ive Sanadera mađarskoj strani dana ovlast preglasavanja. Da pojednostavnim, mađarska strana i mađarski direktor imaju glas koji vrijedi dovosturko. Ono što je problem HDZ-ove vlade je činjenica da taj ugovor nije spremna poništiti”, rekla je i dodala da je vrlo neobično i da se rijetko događa da se najveći pravni autoriteti usuđuju javno komentirati činjenicu da hrvatska strana ima mehanizam, a za njim ne poseže. “Ne postoji prihvatljiv način da se vi dogovarate s Mađarima, a da hrvatska javnost o tome ništa ne zna”, poručila je ministru.

Tušek je opomenuo Daliju Orešković zbog dugog izlaganja, a Filipović je rekao kako bi joj trebalo dopustiti da govori i više, ali da to što ona govori može biti okarakterizirano kao “navijanje za protivničku momčad”. Također je rekao kako DORH ima drugačije mišljenje o ugovoru s Mađarskom te da bi, da se stvari mogu tako lako napraviti, već bile napravljene.

Grmoja: Filipović je odgovoran čak i za 2021. godinu

Sandra Benčić kaže da ne shvaća kako će se mijenjati model upravljanja koji paše Mađarima dok oni imaju mogućnost preglasavanja. “Ima puno prostora za napredak kad se govori o zakonskoj regulativi energetskog sustava. Na tome ću raditi, ti zakoni su me zatekli, naslijedio sam ih. Ima puno prostora za napredak i radit ću na tome da se sve anomalije koje se mogu dogoditi promijene”, rekao je Filipović i dodao da će sve učiniti da se to promijeni, ali da treba imati na umu da glavnu riječ vode Mađari.

Grmoja je pitao Filipovića je li on u sukobu interesa u Ini jer nije glasao za izvještaj za 2021. godinu. Tušek se ubacio, kaže da će ministar odgovoriti kako on to može i želi. Filipović kaže da postoji stotinu izvještaja i da Grmoja mora biti precizan. “Bio sam na dvije sjednice, jedna je bilo konstituirajuća. Na drugoj sjednici nisam glasao jer se glasalo o planovima u kojim ja nisam sudjelovao. Nisam podržao ni izvještaj o obavljenom nadzoru poslovanja”, rekao je Filipović.

“Vi tvrdite da 23.3.2022. niste dali suglasnosti na ove revidirane izvještaje…”, rekao je Grmoja nakon čega ga je Filipović prekinuo i rekao da nije dao suglasnost na zapisnik. “Podržao sam financijska izvješća jer su revizori rekli da su u redu. Nije nije bio naveden plin, to sam podržao”, rekao je Filipović.

“Jasno je da je ministar obmanjivao javnost kad je rekao da nije glasao. Ovo je jasan dokaz da snosite odgovornost čak i za 2021. godinu jer ste glasali”, rekao je Grmoja. “Neki su godinama primali 30 tisuća kuna i podržavali su sve, ja na jednoj sjenici nisam podrža dvije odluke”, rekao je Filipović.

Filipović kaže da nikad nije jeo sa Škugorom, niti s njim razgovarao o plinu

Branko Grčić (SDP) rekao je da će građani s većom potrošnjom struje plaćati cijenu od 88 eura megavatsat. “Bio sam u Solinu, razgovarao s ljudima. Nisam primijetio toliku zabrinutost”, rekao je Filipović.

Stephen Nikola Bartulica pitao je Filipovića je li se sastajao sa Škugorom u jednoj zagrebačkoj konobi, što je nedavno objavio Nacional. Filipović pita što to znači. Bartulica mu ponavlja pitanje, ubacuje se Tušek koji Filipoviću poručuje da odgovori kako misli da treba.

“Nikad nisam s njim jeo, nikad nisam razgovarao o plinu i Ini. Neću govoriti o natpisima nekog tabloida”, rekao je Filipović.

Na tajnom sastanku u konobi Dida Škugor je od Filipovića dobio podršku da postane šef HEP-a

Anka Mrak Taritaš: Ministar naslijedio bahatost i bezobraštinu od Ćorića

Grmoja je inzistirao da se odobri stanka, a Tušek je rekao kako na njegoovm odboru to ne može. “Na odgovarajući način primjenjujem Poslovnik”, rekao je.

Grmoja je nastavio inzistirati da kao saborski zastupnik ima pravo tražiti stanku, a objašnjenja da on ne može zatražiti stanku prekinula je Anka Mrak Taritaš zatraživši stanku. Rekla je kako je jako nezadovoljna jer je ministar došao nepripremljen i da nisu dobili odgovore na sedam pitanja koja su bila jasna.

“Kad je Filipović naslijedio Ćorića, očito je naslijedio i njegovu bahatost i bezobraštinu. Ovo nisam vidjela ni na jednom Odboru i ne bih htjela da se ovaj Odbor pretvori u to. Molim vas da stanka bude formalno u trajanju od 10 minuta”, rekla je. Tušek je stanku odobrio.

Filipović: “Potpuno je irelevantno s kim sam i što ja dogovarao”

Mirela Ahmetović je ministru rekla kako je pet mjeseci bio u NO-u Ine i nije kritizirao rad Uprave. Citirala mu je i njegov znanstveni rad te tražila da objasni nesklad između svojih stavova i djela.

Tražila je i da objasni kako je donesena odluka o prestanku rada rafinerije u Rijeci. Pitala je i je li sa Škugorom razgovarao o HEP-u.

Ministar je odgovorio da ga veseli to što Ahmetović čita njegove znanstvene radove. Što se tiče odluka o rafineriji, Filipović kaže kako je na sjednici NO-a postavljao pitanja i kritizirao kašnjenje kapitalnih ulaganja, među ostalima i u rafineriju Rijeka. Rekao je kako zatvaranje rafinerije u rijeci nije nikakva uputa Vlade nego je planiran remont i modernizacija rafinerije i da je to odluka Uprave. “Meni je bilo bitno da se osigura neometana opskrba naftnim derivatima u Hrvatskoj. Ina je osigurala do početka veljače, a radi se na tome da se osiguraju količine za do trenutka kad će modernizirana rafinerija krenuti s radom. Možda je prisutan dojam da sad nije trenutak za modernizaciju, ali za rad rafinerije je potrebno vakumsko plinsko ulje koje se nabavlja iz Rusije i rafinerija se mora modernizirati kako ne bi više bilo potrebe za njim”, rekao je.

Na pitanje hoće li Vlada tužiti bivše članove Uprave, Filipović kaže kako će vidjeti kakvi će biti rezultati revizije i da će odluke donositi sukladno tome.

Ministar kaže kako je u potpunosti irelevantno s kim je on i o čemu razgovarao. “Važno je što sam napravio i što sam radio. Mojoj mami nije uplaćena nijedna lipa, a kamoli milijuni. Znam da vas to ne veseli, ali to su činjenice”, rekao je Filipović.

Filipović: Ide se u remont rafinerije u Rijeci, cilj je povećati proizvodnju plina

Anka Mrak-Taritaš pita je li moguće povećati proizvodnju plina do razine iz 2010., kada je proizvedeno dovoljno plina za kućanstva. Pita i kakvo je stanje s rafinerijama u Rijeci i Sisku.

“Ide se u remont rafinerije u Rijeci, treba se modernizirati nakon čega joj neće trebati vakuumsko plinsko ulje koje se uvozi iz Rusije”, rekao je Filipović.

“Cilj je povećati prozvodnju plina”, rekao je Filipović.

Karolina Vidović Krišto: U Njemačkoj bi nakon ovakve afere ostavku dobio i portir

Vidović Krišto kaže da bi u nekoj drugoj državi u EU ministri morali dati ostavke, a da će neki od njih odgovarati kada se “deblokira pravosuđe”. Dodala je i da je Filipović gurao Škugora na mjesto šefa HEP-a.

Za izvlačenje novca iz Ine je moralo znati najmanje 10 ljudi, rekla je Vidović Krišto i dodala da bi u Njemačkoj nakon ovakve afere ostavku dobio i portir. Filipović kaže da će sve što on kaže Vidović Krišto doživjeti kao uvredu. “Nikoga nisam gurao u HEP, moraš se dokazati da bi ušao negdje”, rekao je Filipović.

Doao je da je DORH rekao da se ne može prekinuti ugovor s MOL-om.

Filipović: Antikorupcijsko vijeće je kompromitirano

“Antikorupcijsko vijeće je kompromitirano jer je na njemu bio Uskokov optuženik. Kad netko nakon 10 godina kaže da nešto nje bilo u redu…”, rekao je Filipović.

Grmoja je rekao da Filipoviću nije smetalo sjesti na fotelju Uskokovog optuženika. “Je li i vlada kompromitirana jer su u njoj sjedili Uskokovi zaposlenici”, rekao je Grmoja.

Karolina Vidović Krišto ponovila je da Filipović vrijeđa građane, Tušek je pokušava prekinuti.

HDZ-ova Majda Burić: Hvala Vam ministre, u 6 mjeseci ste imali jako puno izazova

Sandra Benčić pitala je što sprečava opskrbljivače i distributere da plin koji kupe po povoljnoj cijeni prodaju kome žele. Ništa ih ne sprečava da to naprave, rekla je. “Najsignifikantnija rečenica u aferi je ona koju je Škugor rekao kad su ga uhapsili: Pa to se tak radi u Ini. Nije problem u lopovima u Ini sa stranačkom iskaznicom, nego da su im zakoni to omogućili”, rekla je Benčić.

Zatražila je da se Vlada obveže da će dati prijedloge zakona kojim će se onemogućiti onima koji pružaju javnu uslugu da preprodaju svoje viškove na slobodnom tržištu nego isključivo HEP-u. Time će se, kaže, spriječiti malverzacije.

Filipović je rekao da je uredbom propisano da se plin kupljen po fiksnim cijenama može koristiti samo za javnu uslugu te da zakonski okvir treba unaprijediti.

Majda Burić iz HDZ-a kaže da ovo nije Antikorupcijsko vijeće Nikole Grmoje, zahvalila je i Filipoviću pa ga hvalila. “U 6 mjeseci ste imali jako puno izazova. Pohvaljujem to što se vi, ministarstvo i vlada osigurali poduzetnicima i javnom sektoru višestruko jeftinije struje, plina i ogrijevnog drva. Znam da to nije tema, ali morala sam spomenuti”, rekla je.

Ahmetović: Nigdje u svijetu se rafinerije zbog modernizacije ne zaustavljaju u potpunosti

Ahmetović kaže da Ina u godinu dana ima dobit od milijardu kuna, koliko je jedan čovjek sam ukrao. “Partner Ine na istoj stvari zaradi pet puta više od Ine i to nikom nije sporno”, rekla je.

“Ako članovi Uprave neće dobiti otpremninu, to znači da su kršili zakon ili ugovor. Ako Hrvatska ne tuži te ljude, riskira da oni tuže državu jer su izgubili milijunske otpremnine. Tu dolazimo do povezanosti predstavnika države u Ini s krađom u Ini”, kaže Ahmetović.

“Nigdje se u svijetu rafinerije zbog modernizacije ne zaustavljaju u potpunosti. Osim kod generalnog remonta koji traje oko mjesec dana, a ne pet mjeseci”, rekla je Ahmetović o rafineriji u Rijeci. Pita i zašto vakuumsko ulje za rafineriju ne nabave Mađari koji nemaju sankcije.

Ključni problem je što je Hrvatska pristala biti u poziciji roba, rekla je Ahmetović.

Filipović kaže da će rafinerija u Rijeci nakon modernizacije moći preraditi dovoljno nafte za Hrvatsku, BiH i Sloveniju, a da će o tužbama protiv bivših članova Uprave odlučiti nakon revizije.

Grmoja: Očito je da se HDZ-ovcima u Ini dopušta kriminal

Grmoja je nakon pauze ponovno pitao je li se Filipović sastao sa Škugorom. “Pokušavate se izvući na smiješne načine, očito je da ste se našli”, rekao je Grmoja.

“Plenković je tvrdio da neće dopustiti gašenje rafinerije u Sisku. Kad je mađarska rafinerija prolazila remont, proizvodnja nije zaustavljena. Mi sad u jeku krize imamo dvoje rafinerije koje ne rade”, rekao je Grmoja.

“Uvjeren sam, kriminal koji se događa u Ini nije mogao proći nezapažen u upravi MOL-a. Očito je da se taj kriminal HDZ-ovcima na direktorskim razinama dopušta”, rekao je Grmoja.

“Ja se nikad nisam sastao sa Škugorom u toj konobi”, rekao je Filipović. Grmoja kaže da nije bitna ta konoba i pita jesu li se uopće sastali. “Nisam se sastao s tim čovjekom niti u jednoj konobi”, odgovorio je Filipović.Odgovarajući Grmoji rekao je: “Slobodno se osjeća, razmahao se jer nema g. Zekanovića. Mislim da su vaše optužbe smiješne. Nikad se nisam sastao s tim gospodinom u konobi, pokušavate samo izokrenuti stvari. Sjećam se kako ste kadrovirali u Hrvatskim vodama kad ste čovjeka sa srednjom stručnom spremom postavili za direktora. Govorite o zatvaranju Rafinerije Sisak – u tome nisam sudjelovao, ali vaši ministri jesu. Provjerite Google.Osjećate li vi odgovornost za dvije milijarde kuna koje ćemo morati platiti? Možda se s tim mogao kupiti plin ili je moglo otići umirovljenicima.Što se tiče cijene lož ulja, provjerit ću s Inom.”

Grčić: Nismo čuli odgovore na ključna pitanja

Potom je Branko Grčić Filipovića pitao:

“Nismo čuli odgovore na ključna pitanja. Ne znamo kako Vlada namjerava mijenjati model upravljanja u Ini. Razmišlja li o pokretanju procedure utvrđivanja ništetnosti tog sporazuma koje je HDZ-ov bivši premijer sklopio s MOL-om? Što je s vlasništvom nad Inom?

Što će se dogoditi ako se obistine najgore procjene da cijena dizela i dalje raste do neslućenih razmjera?”

Filipović je odgovorio: “Razdoblje pred nama je neizvjesno i može se dogoditi da cijena naraste. U tom slučaju ćemo sigurno spustiti trošarine na europski minimum i otvoriti razgovore na europskoj razini da se privremeno taj minimum još spusti.”

Problematika Ine nije problematika Filipovića

Žarko Tušek je na kraju sjednice zaključio:”Nije mi bilo drago gledati dio zastupnika danas s osobnom agendom pa raspravu usmjeravaju van konteksta. Pozivam ih da na budućim sjednicama to ne prenose na Odbor za gospodarstvo Hrvatskog sabora. Problematika Ine nije problematika Filipovića i ove Vlade, nego problematika odnosa hrvatske politike i društva zadnjih dvadesetak godina prema toj kompaniji. Svi su dali obol, loš obol i da smo tu gdje jesmo. U ovoj situacija Vlada, po meni, čini sve da u ovoj globalnoj krizi Hrvatskoj osigura sigurnost i zaštiti naše građane i gospodarstvo. U ovakvoj situaciji imati još ovakav problem nije lako, to treba respektirati”, rekao je ali i nadodao da su odgovor na pitanja danas mogli dati mnogi akteri. “I oni su živi i zdravi, dionici odnosa u Hrvatskoj. Brzo se moramo dogovoriti koje su to još osobe koje bi mogle dati pojašnjenja da situacija bude jasnija. Ministre zahvaljujem na dolasku”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.