HRVATSKA SLAVI BRONCU: Stevanović apsolutni junak utakmice

epa05137206 Magnus Jondal (L) of Norway in action against goalkeeper Ivan Stevanovic (C) of Croatia during the 2016 European Men's Handball Championship third place game between Norway and Croatia at the Tauron Arena in Krakow, Poland, 31 January 2016.  EPA/JACEK BEDNARCZYK POLAND OUT

Pobjedom nad Norveškom 31-24 (15-11) hrvatski su rukometaši osvojili brončano odličje na Europskom prvenstvu u Poljskoj te istovremeno izborili izravan plasman na Svjetsko prvenstvo 2017. u Francuskoj, za što najveće zasluge pripadaju vrataru Ivanu Stevanoviću.

Vratar koji je s 33 godine dočekao debitantski nastup za hrvatsku reprezentaciju na velikom natjecanju, ponovno je dobio priliku braniti od prve minute i iskoristio ju je na najbolji mogući način. U prvom poluvremenu njegove su obrane bile pokretak serije 5-0 od 14. do 22. minute, kojom se naša reprezentacija odvojila na pet pogodaka razlike (11-6).

Hrvatski rukometaši su na odmor otišli s četiri pogotka viška (15-11), a pogotkom Zlatka Horvata nakon 17 sekundi igre u drugom poluvremenu, ponovno su došli do +5 (16-11). No, uslijedilo je krizno razdoblje u kojem su Norvežani sa šest pogodaka u devet minuta stigli do izjednačenja (17-17). Bilo je to prvo izjednačenje nakon 6-6 iz 13. minute, ali i posljednje.

Neizvjesnost oko pobjednika trajala je do 49. minute, kad je Hykkerud pogodio za 21-22, a onda je uslijedila furiozna završnica hrvatske reprezentacije, iako je momčad Željka Babića ostala bez stožernog obrambenog igrača Jakova Gojuna, koji je zbog trećeg isključenja dobio crveni karton. No, Ivan Stevanović je ponovno zaključao svoja vrata, tri pogotka Zlatka Horvata, dva Ivana Sliškovića i jedna Igora Karačića donijeli su Hrvatskoj nedostižnih 28-21 u 56. minuti.

Hrvatska je tako na najbolji mogući način uzvratila Norveškoj za poraz 31-34 u prvom krugu EP-a u utakmici odigranoj u Katowicama, gdje je Mirko Alilović imao devet obrana, a Ivan Stevanović nijednu. Sve je nadoknadio u nedjelju u Krakowu, gdje je bio glavni pokretač naše reprezentacije koju su napadački predvodili Zlatko Horvat, s osam pogodaka najefikasniji igrač na utakmici, te Domagoj Duvnjak koji je sa šest pogodaka i sedam asistencija službeno proglašen igračem dvoboja.

Po četiri pogotka postigli su Marino Marić i Manuel Štrlek, tri Ivan Slišković, a po dva Igor Karačić i Krešimir Kozina. Ivan Stevanović je obranio oba sedmerca Norvežanima i ukupno zaustavio njihovih 14 udaraca. Norvešku je s pet pogodaka predvodio Sagosen, a i norveški vratar Erevik zaustavio je 14 udaraca.

Za hrvatsku reprezentaciju ovo je treća brončana medalja na europskim prvenstvima i ukupno peto odličje. Prvu broncu su osvojili na premijernom EP-u u Portugalu 1994. godine, a drugu prije četiri godine u Srbiji. Srebrnu medalju hrvatski su rukometaši osvajali 2008. u Norveškoj i 2010. u Austriji. Naslov europskog prvaka jedini je koji nedostaje hrvatskoj reprezentaciji s velikih natjecanja.

HRVATSKA – NORVEŠKA 31-24 (15-11)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Marić 4, Duvnjak 6, Kopljar 1, Gojun, Horvat 8 (3), Karačić 2, Kozina 2, Štrlek 4 (1), Čupić, Kovačević, Mamić 1, Šebetić, Slišković 3, Cindrić.

NORVEŠKA: Christensen, Erevik; Sagosen 5, Kristensen, Hykkerud 3, Myrhol 3, Overby,  Mamelund, Toennesen 1, Jondal 4, Bjoernsen 3, Lindboe,  Gullerud, O’Sullivan, Reinkind 2, Hansen 3.

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Norveška 10 minuta

SEDMERCI: Hrvatska 4/6,  Norveška 0/2

SUCI: Gjorgji Načevski i Slave Nikolov (Makedonija)

TIJEK UTAKMICE:

60′ – Duvnjak trese mrežu iz kontre. Kraj utakmice. Hrvatska slavi broncu.

58′ Gol Horvata.

56′ Slišković zabija i Hrvatska odlazi na plus 6. Norvežani su napravili faul u napadu. Horvat zabija iz sedmerca i s krila, a Sagosen na drugoj strani.

54′ Čudesni Stevanović ponovno brani, a Karačić zabija

53′ Gol Sliškovića

52′ Stevanović opet brani. Norveška u ovim trenucima igra s dvojicom igrača manje.

51′ Treće isključenje i crveni karton za Gojuna. Stevanović brani sedmerac Jöndalu. Horvat zabija iz sedmerca.

50′ Norvežani gube loptu u napadu, a Horvat zabija.

48′ Erevik brani dva puta Štrleku, iz sedmerca, pa iz odbijanca. Kozina zabija za Hrvatsku.

47′ Stevanović ponovno brani, ali lopta se vraća Norvežanima kod kojih zabija Hykkerund.

45′ Sa sedam metara zabija Štrlek

44′ Sjajan gol Duvnjaka, ali Jondal ekspresno zabija na drugoj strani.

43′ Norveška uzvraća preko Sagosena.

42′ Odlična obrana Stevanovića, a Šebetić dobiva dvije minute isključenja. Duvnjak zabija s igračem manje.

41′ Overby je zaslužio dvije minute isključenja. I napokon gol Hrvatske nakon šest minuta, zabio je Horvat.

40′ Norveška je izjednačila… Slišković je u napadu predao loptu u ruke protivniku, a Novežani su preko kontre Bjornsena zabili za 17:17.

39′ Evo Norvežana na minus 1.

39′ Marić promašuje treći zicer zaredom…

39′ STEVANOVIĆ BRANI!! Hrvatska i dalje ima plus 2.

39′ Sedmerac za Norvešku!

38′ Marić je dobio loptu na pivota, ali ništa od gola.

37′ Evo Norvežana na minus 2…. Sagosen je zabio.

35′ Spora lopta u napadu, Norvežani su se obranili i iz kontre zabili za 16:14. Serija Norveške 3-0.

34′ Ervik se razbranio. Prvo je Horvat iz mrtvog kuta opalio, a zatim je odbijenu loptu pokupio Marić, ali i njemu Ervik brani.

33′ Šebetić griješi u obrani, Sagosen prolazi i zabija.

33′ Tonnensen se diže s devet, ali Stevanović brani!

31′ Hrvatska nastavlja kako je završila prvo poluvrijeme – golom! Horvat skače s krila za 16:11.

30′ Kraj prvog poluvremena!

29′ Sjajna asistencija Duvnjaka za Marića, 15:11!

29′ Hrvatska ima igrača više, ali lopta neće u gol. Mariću je zicer obranio Ervik.

28′ Brzo dodavanje Duvnjaka za Sliškovića koji se iz prvog koraka diže i zabija.

26′ Križanje Šebetića i Duvnjaka na devet metara, Norveška obrana je zaspala i Dule je bez problema uletio i probušio Ervika.

25′ Tonnensen je ponovno probio desni bok, ali sada je pogodio vratnicu.

25′ Prijestup Tonnensena, ali ništa od novog pogotka Hrvatske. Kopljar je tukao pokraj gola i ostao je ležati na podu.

24′ Gojunu dvije minute.

23′ Cindrić je proigrao na crtu Marića, 12. gol Hrvatske na utakmici.

22′ Stevanović je sada na visokih 38 posto obrana (5/13).

22′ Šebetić je tukao u blok, Norvežani su odmah bacili u kontru, ali Stevanović sjajno brani!

21′ Tonnensen probija desnu stranu, skače sa šest, Stevanović nemoćan.

20′ Štrlek iz kontre diže na 11:6!

18′ Minuta odmora.

17′ Kozinaaa! Slišković je tukao po golu, lopta se od Ervika odbila na šest metara, a Kozina je lupio loptu i poslao je u mrežu za 10:6!

17′ Zanimljivo je kako Hrvatska prvi put na turniru ima vanjsku postavu sastavljenu od igrača rođenih 90-ih godina –  Slišković, Cindrić i Šebetić. Na crti je Kozina.

15′ Norvežani su nokautu. Hrvatska ponovno preko kontre diže na 9:6! Eto što jedna obrana golmana može učiniti.

14′ Norvežani gube loptu u napadu, Šebetić odmah baca u kontru za Marića koji zabija za 7:6. Norvežani, pak, odmah kreću u polukontru, rade višak na krilu, ali Stevanović sjajno skida!

13′ Cindrić je izborio sedmerac, Horvat šalje loptu pokraj gola.

12′ Novo izjednačenje. Norvežani s krila zabijaju za 6:6.

12′ Novrvežani su zaboravili na Štrleka, a najbolje lijevo krilo ovog turnira zahvalio se pogotkom.

10′ Hrvatska je sada usporila u napadu. Duvnjak je probao na silu s devet metara, Ervik je obranio, ali u nastavku napada lopta je pala u ruke Norvežana.

7′ Duvnjak!!

7′ Hansen je pronašao rupu u hrvatskoj obrani.

5′ Sagosen je opalio s devet metara u donji desni kut, ali Stevanović čita njegov pokušaj.

5′ Štrlek ulazi na drugog pivota, Duvnjak ga je vidio i proigrao. Hrvatska ponovno vodi!

4′ Bjornsen s krila za vodstvo Norveške, ali Duvnjkak odmah vraća na 2:2.

2′ Mamić radi prekršaj u napadu, Norveška ima napad.

2′ Gojun ide na klupu zbog prekršaja u obrani. Sagosen zabija za izjednačenje.

2′ Marić se diže i zabija za prvo vodstvo Hrvatske na utakmici.

1′ Stevanović odmah na početku utakmice upisuje prvu obranu. Vanjska linija; Duvnjak, Mamić, Kopljar, krila Štrlek i Horvat, na crti Marić.

1′ Počela je utakmica! Hrvatska igra u plavim dresovima, Norveška u bijelim.

0′ Himne su odsvirane, igrači se pozdravljaju i sve je spremno za utakmicu.