KARATE Enes Garibović europski prvak među mlađim seniorima

Zagreb, 28.04.2016 -  Konferencija za medije hrvatske karate reprezentacije uoèi odlaska na EP u francuski Montpellier. Na fotografiji Enes Gariboviæ. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Varaždinski karatist Enes Garibović postao je europskim prvakom u konkurenciji mlađih seniora u kategoriji do 84 kg, na Europskom prvenstvu za kadete, juniore i mlađe seniore, koje je ovog vikenda održano u Sofiji, a s kojeg se hrvatski natjecatelji vraćaju sa šest odličja.

Garibović je do zlata stigao nakon što je u 1. kolu bio je slobodan, a u nastavku osvojio je prvi bod protiv Talijana Giuseppea Tesora, što je bilo dovoljno za prolaz, budući da je borba završila 1-1. U 3. kolu Garibović je bio uspješniji od Mađara Daniela Gyorgya s 3-2, a potom je sudačkim preglasavanjem, nakon što u borbi nije bilo bodova, izborio pobjedu protiv Srbina Aleksandra Markovića.

Za ulazak u finale dovoljan je bio jedan bod za minimalnu pobjedu protiv Portugalca Tomasa Silve, a u borbi za zlato Garibović je pobijedio Francuza Jessie da Costu s čak 10-2.

Broncu su u nedjelju osvojila još tri hrvatska karatista. Do 60 kg Luka Kondić na startu je bio slobodan. Potom je bio bolji od Cipranina Irineosa Kyroua (5-0), Belgijca Kennetha Gabrielsa (2-0) i Švicarca Tony Noaha Pisina (3-0). U polufinalu uspješniji je bio Crnogorac Nenad Dulović s 2-1, ali je u repasažu za broncu Kondić nadvisio predstavnika Azerbajdžana Eljana Mammadrzajeva s 2-1.

Boran Berak u kategoriji do 67 kg također je u 1. kolu bio slobodan. Uslijedile su dvije pobjede nad Portugalcem Joaqimom Mendesom 2-1 i Austrijancem Lucom Rettenbacherom 1-0. U četvrtfinalu ga je zaustavio kasniji finalist, Francuz Steven da Costa 3-0, pa je Berak novu prigodu dobio u repasažu. Maksimalno ju je iskoristio, budući da je slavio protiv Izraelca Moredenaija Ron Amossija s 2-1 i u završnom dvoboju protiv Engleza Bleua Parrisa 6-1.

Broncu je u kategoriji +84 kg osvojio i Filip Barac koji je do polufinala eliminirao Makedonca Semira Kjosovikja (1-0) i Švedjanina Sebastijana Brajića istim rezultatom. Minimalno je izgubio susret za finale od Turčina Alparslana Yamanoglua , ali je u repasažu do brončane medalje stigao uspjehom nad Talijanom Marinom Simoneom (5-3).

Ivan Martinac stigao je do 3. kola kategorije do 75 kg.

Kod djevojaka Tina Marić (-61 kg) i Irena Prga (-68 kg) zaustavljene su u trećem kolu, a drugo je bilo završno za Moniku Berulec (50 kg), Saru Siddiqui (-55 kg) i Maju Zorić (+68 kg).

Hrvatska je na EP u Bugarskoj ukupno osvojila šest medalja, dvije zlatne i četiri brončane. Naime, u petak u kadetskoj konkurenciji zlato je osvojila Lea Vukoja (-54 kg), a broncu Igor Vrban (+70 kg).

Na trodnevnom EP-u za kadete, juniore i mladje seniore u Sofiji sudjelovala su 1204 natjecatelja iz 50 zemalja.