‘Zbog spore reakcije ministrice Marije Vučković šteta od svinjske kuge mogla bi narasti i do 200 milijuna eura’

Autor:

Lovro Domitrovic, Ivica Galovic/PIXSELL

Nacional je tijekom proteklog tjedna razgovarao s nekoliko uzgajivača svinja koji su optužili ministricu poljoprivrede i njene suradnike za katastrofalnu reakciju prilikom donošenja mjera u borbi protiv afričke svinjske kuge

Epidemija bolesti afričke svinjske kuge mogla bi imati katastrofalne posljedice, ne samo za hrvatske uzgajivače svinja već i za cjelokupnu hrvatsku poljoprivredu, te bi šteta mogla narasti čak i do 200 milijuna eura. Nacional je tijekom proteklog tjedna razgovarao s nekoliko uzgajivača svinja koji su nam potvrdili da je reakcija Ministarstva poljoprivrede na čelu s ministricom Marijom Vučković bila spora, neadekvatna i u konačnici potpuno promašena, što je rezultiralo činjenicom da je Hrvatska, uz Rumunjsku, trenutno država s najviše slučajeva afričke svinjske kuge kod domaćih svinja u Europskoj uniji. Isti izvori navode i da je prije desetak dana Uprava za veterinarstvo organizirala s ovlaštenim veterinarskim organizacijama i Veterinarskom komorom online sastanak na kojem su upućene kritike prema Ministarstvu poljoprivrede. Naime, na tom sastanku sudjelovalo je 100 sudionika iz cijele Hrvatske, a iz Uprave za veterinarstvo su stava da zbog političkih pritisaka ne mogu provoditi potrebne mjere na terenu te da se afrička svinjska kuga ne može kontrolirati sa sadašnjim mjerama koje su kombinacija politike i struke. U stručnim krugovima tako postoji bojazan da će se situacija na terenu oteti kontroli i da će se bolest jako proširiti.

S druge strane, iz Ministarstva poljoprivrede tvrde da je učinjeno sve kako bi se epidemija afričke svinjske kuge suzbila te da nema govora o tome da bi se ta bolest mogla oteti kontroli. Iz tog su ministarstva za Nacional odgovorili da kontinuirano adekvatno odgovaraju na problem afričke svinjske kuge te da Hrvatska pojavu bolesti nije dočekala nespremna, o čemu svjedoče i poduzete aktivnosti. Tvrde i da se kontinuirano radi na aktivnostima provedbe mjera za sprječavanje širenja i iskorjenjivanja bolesti na području Hrvatske, kao i aktivnostima u suradnji s drugim državama i mjerodavnim institucijama s ciljem jačanja sustava i regionalne suradnje.

Do 16. kolovoza 2023. godine afrička svinjska kuga je potvrđena na ukupno 444 objekta /gospodarstva s držanim svinjama, i to najviše na području području Vukovarsko-srijemske županije

Međutim, ne dijele svi takvo mišljenje i dio uzgajivača svinja tvrdi da je reakcija Ministarstva poljoprivrede i ministrice Marije Vučković na afričku svinjsku kugu neadekvatna i prespora, a kao dokaz navode podatak da se Hrvatska u samo mjesec dana probila u vrh zemalja po broju utvrđenih slučajeva afričke svinjske kuge kod domaćih svinja u Europi. Jedan Nacionalov izvor ovako je opisao situaciju s afričkom svinjskom kugom u Hrvatskoj: “Hrvatska je u društvu Srbije, Rumunjske i BiH te je jedna od rijetkih zemalja kod kojih se afrička svinjska kuga pojavila prvo kod domaćih, a onda kod divljih svinja. Inače je prirodni tijek širenja bolesti takav da se afrička svinjska kuga prvo pojavljuje preko divljih svinja koje su i rezervoar bolesti pa se prenosi na domaće svinje različitim kanalima. Tako brzo širenje bolesti kod domaćih svinja govori i da je očito izvor bolesti puno prije prvoga slučaja cirkulirao u uzgoju domaćih svinja, a ministrica je svojom izjavom da je uzrok bolesti ljudska pogreška, bez da je imenovala osobu i način na koji je došlo do prve pojave bolesti, samo pridonijela daljnjem nerazjašnjavanju izvora i tijeka bolesti.”

Nacionalovi izvori koji su dobro upoznati sa situacijom na terenu i koji iz prve ruke svjedoče koliku štetu zapravo afrička svinjska kuga radi domaćim poljoprivrednicima, tvrde da u reakciji Ministarstva poljoprivrede zapravo postoje tri velika problema ili tri velika propusta zbog kojih je upitna učinkovitost obuzdavanja te životinjske bolesti u Hrvatskoj.

Prema zadnjem izvješću lokalnih kriznih stožera, na području Vukovarsko-srijemske (8442) i Brodsko-posavske (354) županije do sada je ukupno usmrćeno 8796 svinja. FOTO: Ivica Galovic/PIXSELL

Navodi se da je prvi veliki propust bilo određivanje zone zaštite nakon prvoga slučaja kada je Ministarstvo poljoprivrede u zonu zaštite stavilo cijelu Vukovarsko-srijemsku županiju umjesto preporučene zone od tri kilometra i kruga od 10 kilometra od utvrđenoga pojedinačnog slučaja bolesti. Tvrdi se da su takvom odlukom pod zonu zaštite došle velike farme 30 km udaljene od mjesta pojave, koje godišnje proizvode 150.000 svinja za tržište, te da je takvom odlukom Ministarstvo poljoprivrede ugrozilo farme koje su imale sve uvjete za normalan rad. Nacionalov izvor nadalje navodi:

“Ministarstvo je takvom odlukom zapravo kaznilo farme na kojima postoje visoki uvjeti biosigurnosti te je njihove svinje stavilo u kategorije koje ne smiju na redovno tržište nego se moraju usmjeriti na posebne linije za preradu. U kasnijim slučajevima pojave afričke svinjske kuge Ministarstvo poljoprivrede je koristilo pravilo 3+10 km i time je smanjilo potencijalno veliku štetu za proizvodnju svinja.”

Iz Ministarstva poljoprivrede na te kritike odgovaraju da je određivanje zona ograničenja zakonska obveza nadležnih tijela država članica EU-a te da su sve države članice pogođene afričkom svinjskom kugom (ASK) od 2014. godine do danas po istom zakonodavnom okviru određivale zone ograničenja:

“Važno je napomenuti da se zone određuju kako bi se u njima primijenile posebne mjere u svrhu suzbijanja bolesti i zaustavljanja njenog daljnjeg širenja, između ostaloga, jer se prekida uobičajeno kretanje vozila, svinja i proizvoda upravo kako bi se spriječilo moguće širenje virusa ASK. Preliminarnim epidemiološkim izvidima utvrđena je visoka vjerojatnost širenja virusa ASK upravo putem ljudskog faktora i neposredno vozilima ili drugim predmetima i opremom te se u trenutku određivanja zona vodilo računa i o tom aspektu, a sve kako bi se ograničilo daljnje kretanje vozila i životinja visokog rizika moguće kontaminiranih virusom. Nadalje, saznanje da je ASK potvrđen na nekoliko nepovezanih lokacija u Vukovarsko-srijemskoj županiji u kratkom razdoblju, ukazuje na veliku mogućnost nekontroliranog širenja virusa što je potrebno odmah i brzo zaustaviti. Kako bi se umanjilo razmjere šteta koje ASK uzrokuje takvim brzim širenjem, zone ograničenja određene su na gore opisani način.”

Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Mladen Pavić zadužen je za problematiku vezanu uz pojavu bolesti afričke svinjske kuge. FOTO: Mia Slafhauzer/PIXSELL

Kao drugi problem Nacionalovi izvori su izdvojili nezainteresiranost klaoničara i mesoprerađivača za uklanjanje svinja koje nisu bolesne iz zaraženoga područja, a te svinje, prema naredbi Ministarstva, moraju na klanje u posebne klaonice. Nacionalov izvor tvrdi da zbog takvih odluka cirkulacija virusa u zoni od tri kilometra ostaje vrlo visoka jer je u tom krugu veliki broj svinja što predstavlja veliki rizik za širenje. On tvrdi i da se klanje potencijalno zaraženih svinja ne odvija zadovoljavajućom brzinom pa tako na zaraženome području trenutno ima preko 80.000 svinja koje čekaju otpremu u klaonicu što samo povećava rizik širenja virusa, a taj podatak pokazuje da Ministarstvo ni sedam tjedana nakon prvoga slučaja ne uspijeva kontinuirano uklanjati svinje iz zaražene zone.

Kao treći problem navodi se nedostatak ovlaštenog stručnog veterinarskog osoblja za provedbu Naredbe Ministarstva poljoprivrede, što dodatno otežava organizaciju posla i čini velike štete. Nacionalov izvor navodi i koje su posljedice tih triju velikih problema u organizaciji obrane od afričke svinjske kuge:

“Rezultat svih aktivnosti na terenu je da bolest nije pod kontrolom i da je zabilježeno 400 slučajeva s preko 7000 eutanaziranih svinja i da se bolest širi u novim naseljima. Dok god se afrička svinjska kuga širi kod domaćih svinja, nismo ni blizu kontrole ove opasne bolesti.”

Na online sastanku Uprave za veterinarstvo moglo se čuti da se zbog političkih pritisaka ne mogu provoditi potrebne mjere na terenu te da se afrička svinjska kuga ne može kontrolirati sadašnjim mjerama

No iz Ministarstva poljoprivrede tvrde da nema mjesta panici i da je situacija na terenu sve bolja te da nema govora o tome da bolest nije pod kontrolom. Navodi se da je do 16. kolovoza 2023. godine afrička svinjska kuga potvrđena na ukupno 444 objekta/gospodarstva s držanim svinjama, i to na tri objekta na području Brodsko-posavske županije te 441 objekta na području Vukovarsko-srijemske županije. Istovremeno, afrička svinjska kuga potvrđena je kod svega četiri divlje svinje, i to na području lovišta u Općini Gunja u Vukovarsko srijemskoj županiji, Općini Rakovica u Karlovačkoj županiji, Općini Dvor u Sisačko-moslavačkoj županiji te Općini Drenovci u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Kada je u pitanju eutanazija svinja, iz Ministarstva poljoprivrede navode sljedeće podatke:

“Prema zadnjem izvješću lokalnih kriznih stožera na području Vukovarsko-srijemske (8442) i Brodsko-posavske (354) županije do sada je ukupno usmrćeno 8 796 svinja. Sve usmrćene svinje su se nalazile na objektima na kojima je laboratorijskom pretragom potvrđeno izbijanje ASK ili su epidemiološki povezani objekti na kojima je utvrđena klinika koja upućuje na ASK.”

Uzgajivači svinja tvrde da je prvi veliki propust bio određivanje zone zaštite nakon prvoga slučaja, kada je Ministarstvo poljoprivrede u zonu zaštite stavilo cijelu Vukovarsko-srijemsku županiju

No jedan veliki uzgajivač svinja, koji je proteklih tjedana suočen s problemima u proizvodnji upravo zbog epidemije afričke svinjske kuge, navodi da Ministarstvo poljoprivrede nije iskoristilo vrijeme za prilagodbu i pripremu svinjogojaca te će štete kod malih tradicijskih proizvođača biti ogromne i oni će se teško u tim uvjetima nastaviti baviti svinjogojstvom. Ovaj je svinjogojac potom i detaljnije objasnio svoj stav:

“Budući da slabo ili gotovo nikako ne kontroliramo širenje ASK-a među domaćim svinjama, u opasnosti su svi proizvođači koji imaju svinje, a ne mogu primjenjivati stroge biosigurnosne mjere. Isto tako, budući da je populacija divljih svinja u Hrvatskoj velika i da je virus ušao u populaciju, a i s obzirom na dosadašnje rezultate, teško je očekivati učinkovitu kontrolu prijenosa virusa na domaće svinje. Zato su u opasnosti sve proizvodnje koje ne mogu održati visoke mjere biosigurnosti pa se potencijalna šteta procjenjuje na 200 milijuna eura jer će ta bolest dovesti do smanjenja proizvodnje svinja 20 % i broja krmača 30 %.“

Iz Ministarstva poljoprivrede te su brojke demantirali i navode da je na državnoj razini zabilježen porast broja svinja te da je ukupan broj svinja svih kategorija u kolovozu u odnosu na siječanj 2023. veći za 63.267 grla. Uz to iz Ministarstva poljoprivrede tvrde da “uz nadležne službe koje efikasno obavljaju svoj posao, daljnje širenje ove bolesti najvećim dijelom ovisi o samim subjektima koji drže životinje, odnosno, o pridržavanju biosigurnosnih mjera“ te zaključuju: “Situaciju na terenu za sada ocjenjujemo stabilnom jer već nekoliko tjedana ne bilježimo širenje bolesti izvan zahvaćenog područja.”


‘Ministarstvo poljoprivrede izradilo je dva programa pomoći za oštećene uzgajivače svinja, ukupne vrijednosti 12,5 milijuna eura’

Iz Ministarstva poljoprivrede za Nacional su detaljno opisali koje su sve mjere do sada poduzete kako bi se spriječilo daljnje širenje epidemije afričke svinjske kuge na području Hrvatske. Tako navode da je to ministarstvo odmah u prvim danima nakon prvog potvrđenog slučaja afričke svinjske kuge donijelo Rješenje o određivanju zona ograničenja te izdalo Naredbu o mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge, dokumente koji se, sukladno promjenama epidemiološke situacije bolesti na terenu, redovito ažuriraju te su dostupni javnosti. U nastavku odgovora navode i koje su to sve mjere:

“Kao mjera sprječavanja ilegalnog prometa živih svinja i svinjskog mesa i u cilju zaustavljanja daljnjeg širenja zaraze, promptno su aktivirani i punktovi s policijskim nadzorom na točkama na kojima je povećan rizik za pojavu potencijalnog ilegalnog prometa na području općina koje se nalaze u zoni zaštite, a Ministarstvo je već u prvim danima odredilo i dodatnu žurnu pomoć uzgajivačima na zaraženom području, pri čemu je 568 gospodarstava zaprimilo sredstva za dezinfekciju i opremu za izradu dezinfekcijskih barijera. Osim osnivanja Nacionalnog kriznog stožera za kontrolu i suzbijanje afričke svinjske kuge već u prvim danima nakon izbijanja zaraze, osnovani su i Lokalni krizni stožeri za područje Vukovarsko-srijemske županije i drugih županija, čija je zadaća koordiniranje kontrole i suzbijanja afričke svinjske kuge na lokalnoj razini. Sredstava i oprema za krizne stožere osigurani su u centralnom skladištu Ministarstva poljoprivrede a troškovi njihove nabave, uskladištenja i nadopunjavanja podmiruju se iz državnog proračuna.

Također, jedinicama regionalne samouprave na području obuhvaćenom mjerama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge dostavljene su sve potrebne informacije i pojašnjenja o samim mjerama kontrole i biosigurnosti, kao i edukativni materijali na temu afričke svinjske kuge. Ministarstvo poljoprivrede je tijekom 2022. i 2023. godine provelo regionalne (Split, Rijeka, Zagreb, Varaždin i Osijek) edukacije vezano za zdravlje životinja, biosigurnost, uključujući ASK, na kojima je sudjelovalo više od 600 veterinara i veterinarskih inspektora. Također, Veterinarski fakultet u suradnji s MP-om ukupno je organizirao 55 radionica na temu afričke svinjske kuge na kojima je sudjelovalo oko 800 sudionika, lovaca i veterinara. Ministarstvo poljoprivrede je održalo i 79 edukacija na temu ‘Osnove biosigurnosnih mjera’ na kojima je sudjelovalo ukupno 1148 polaznika. Od 2020. godine do danas ovo je Ministarstvo prema posjednicima životinja, lovcima te ostalim subjektima distribuiralo 200 tisuća letaka vezano za biosigurnost i afričku svinjsku kugu, u najvećoj mjeri putem veterinara na terenu. Također, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) u suradnji s jedinicama regionalne i lokalne samouprave intenzivno provodi niz edukacija. Edukacije su do sada održane u 15-ak općina Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije i obuhvatile su gotovo 600 uzgajivača. Prema iskazanom interesu organizirat će se i u drugim županijama na području cijele Hrvatske.

Ivica Galovic/PIXSELL

U narednim tjednima Ministarstvo poljoprivrede u suradnji s jedinicom regionalne samouprave održat će radionicu u Vukovarsko-srijemskoj županiji na temu afričke svinjske kuge za držatelje svinja i subjekte koji se bave klanjem i preradom mesa svinja. Dakle, posljednjih godina su kontinuirano distribuirani edukativni materijali te održane brojne edukacije i radionice na temu ASK i biosigurnosti za lovce, veterinare, posjednike svinja i veterinarsku inspekciju, na kojima je sudjelovalo više tisuća polaznika. I prije prvog slučaja afričke svinjske kuge u RH provodile su se brojne preventivne mjere i aktivnosti kojima se maksimalno odgodila pojava bolesti na našem teritoriju unatoč činjenici da pojedine susjedne zemlje dulje vremena bilježe slučajeve ove bolesti.

Od 2019. godine do danas kontinuirano se provodi Program nadziranja ASK koji propisuje način i postupanje svih dionika u svrhu pravovremenog poduzimanja svih mjera kako bi se negativan utjecaj ove bolesti što je više moguće umanjio, a koji uključuje pretraživanje uzorka podrijetlom od domaćih i divljih svinja te pretraživanje uzoraka zdravih odstrijeljenih divljih svinja u visoko rizičnom području uz granicu. U posljednje četiri godine na ASK je pretraženo preko 30.000 uzoraka domaćih svinja i 17.000 uzoraka divljih svinja. Značaj preventivno uvedenih mjera prepoznala je i Europska komisija te se od 2020. godine provedba istog sufinancira sredstvima EU. Od 2019. godine provodi se kategorizacija svih objekata na kojima se drže svinje u odnosu na biosigurnost te je do 6. srpnja 2023. kategorizirano 74368 objekata. Donesene su i provode se dodatne preventivne mjere koje uključuju kliničke preglede svinja prije premještanja i klanja na vlastitom domaćinstvu na takvim objektima, a ujedno je i onim objektima koja su unaprijedila biosigurnost omogućena ponovna kategorizacija. Proces kategorizacije i rekategorizacije u višu kategoriju provodi se kontinuirano i za tu svrhu Ministarstvo je osiguralo sredstva iz državnog proračuna. Kako bi se unaprijedila biosigurnost na farmama svinja Ministarstvo od 2019. godine sufinancira i postavljanje dvostrukih ograda, pri čemu je više stotina objekata iskoristilo bespovratna sredstva kroz različite natječaje.

Ministarstvo je odredilo i obvezu provođenja strogih biosigurnosnih mjera u svim lovištima te izdalo Naredbu o smanjenju brojnog stanja pojedine vrste divljači kojom se održava populaciju na broju kojim se sprječava nastanak šteta velikih razmjera te izumiranje životinja u pojedinim područjima. Također, Ministarstvo poljoprivrede je tijekom 2022. i 2021. godine dodijelilo lovištima koja se nalaze u visoko rizičnim područjima uz granicu RH dezinfekcijska sredstva i prskalice za dezinfekciju za provedbu biosigurnosnih mjera prije, tijekom i nakon lova.

‘Prije prvog slučaja afričke svinjske kuge provodile su se brojne preventivne mjere i aktivnosti kojima se maksimalno odgodila pojava bolesti na našem teritoriju’, tvrde iz Ministarstva poljoprivrede

Također, izrađen je Pravilnik o oznakama zdravstvene ispravnosti, identifikacijskim oznakama i posebnim oznakama hrane životinjskog podrijetla te utvrđivanju popisa objekata za umanjenje rizika od afričke svinjske kuge (NN 76/23) kojim se propisuje postupak određivanja objekata za umanjenje rizika od afričke svinjske kuge i način uspostave popisa objekata za umanjenje rizika od afričke svinjske kuge. U tim objektima moraju biti uspostavljeni postupci i pripremljene dokumentirane upute kojima se omogućuje provođenje mjera za umanjenje rizika u odnosu na afričku svinjsku kugu, a koje će biti primijenjene od strane subjekta prilikom rukovanja bilo živim svinjama bilo svježim mesom svinja odnosno proizvodima od mesa svinja, uključujući obradu divljih svinja, u slučaju kada isti potječu iz zona ograničenja.

Slijedom navedenoga, u tijeku je provođenje pregleda predmetnih objekata, a nakon što se utvrdi da objekt ispunjava uvjete, isti se uvrštava na popis objekata za umanjenje rizika od afričke svinjske kuge. S obzirom na to da ASK izaziva iznimne gospodarske štete za sektor svinjogojstva Vlada je osigurala sva potrebna sredstva pomoći. U svrhu ublažavanja negativnih ekonomskih posljedica pojave afričke svinjske kuge Ministarstvo poljoprivrede je izradilo dva programa pomoći za oštećene uzgajivače svinja ukupne vrijednosti 12,5 milijuna eura;

U tijeku je podnošenje zahtjeva za potporu iz 7,5 milijuna eura vrijednog Programa potpore sektoru svinjogojstva zbog onemogućene aktivnosti uslijed pojave afričke svinjske kuge, dok je 5 milijuna eura vrijedan Program potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge upućen u Europsku komisiju na notifikaciju.“

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.