ZAVRŠNA STRATEGIJA 2018.: Fabris Peruško lomi otpor menadžera Agrokorova koncerna

Autor:

30.10.2020., Zagreb - Ministrica Marija VUckovic i Fabris Perusko odrzali su u Banskim dvorima konferenciju za medije o preuzimanju mljekare Meggle od stane Fortenove grupe. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 1046, 08. svibanj 2018.

Nacional otkriva završnu strategiju Fabrisa Peruška na putu do sklapanja nagodbe u Agrokoru i najbitnije poteze kojima namjerava osujetiti rastuće pritiske uoči raspleta krize koji će u bitnome odrediti sudbinu vlade Andreja Plenkovića

Kako izvanredni povjerenik Vlade za Agrokor želi za dva tjedna proknjižiti sporna jamstva i zašto će umjesto vjerovnika angažirati i platiti njihove savjetnike

Fabris Peruško, izvanredni povjerenik Vlade u Agrokoru, naručio je nedavno četiri neovisna pravna mišljenja da se ustanovi jesu li pravno valjana sporna jamstva tvrtki unutar Agrokorova koncerna. Njihovo proknjižavanje jedan je od ključnih preduvjeta za uspješni dovršetak nagodbe u Agrokoru.

Ta četiri neovisna pravna mišljenja sugeriraju da su ta jamstva valjana i da bi trebala biti bez pitanja proknjižena. Peruško ih je naručio kako bi slomio otpor onih vodećih menadžera tvrtki unutar Agrokorova koncerna koji ih iz više razloga zasad ne žele proknjižiti.

Nakon što je dobio pravna tumačenja da su jamstva valjana, Peruško je zatražio i stručne savjete kako ih točno treba proknjižiti. Dobio ih je od dviju stranih konzultantskih tvrtki. Na koncu, zatražio je da se razradi model koji će pokazati u kojem će iznosu jamstvo iz svake tvrtke članice Agrokorova koncerna biti naplaćeno. Izrada tih kalkulacija utjecala je i na dinamiku objave godišnjih financijskih izvješća tvrtki unutar Agrokorova koncerna. Peruško očekuje da bi jamstva trebala biti proknjižena kroz dva tjedna.

Nacional je koncem proteklog tjedna i tijekom vikenda od dvaju neovisnih izvora, jednog bliskog Vladi, a drugog bliskog Fabrisu Perušku, izvanrednom vladinu povjereniku za Agrokor, doznao koje poteze Peruško planira povući kako bi nagodbu u Agrokoru ipak uspio realizirati u zadanom roku do 10. srpnja.

U medijima su se posljednjih dana pojavile spekulacije da Peruško to neće uspjeti realizirati u zadanom roku i da bi takav njegov neuspjeh mogao dovesti u pitanje čak i opstanak vlade Andreja Plenkovića. Peruško je, naime, doživio posljednjih dana nekoliko udarca zbog prošlotjednih po njega nepovoljnih odluka Trgovačkog suda u Zagrebu, ali i zbog sve izraženijih i uspješnijih pritisaka pojedinih skupina vjerovnika Agrokora nezadovoljnih zbog spornih jamstava.

Četiri pravna mišljenja koja je Peruško dobio i predočio upravama članica koncerna Agrokor, navode da sporna jamstva treba proknjižiti te preciziraju kako to učiniti

Odbjegli posrnuli vlasnik Agrokora Ivica Todorić nedavno se u intervjuu za N1 televiziju priključio malim dioničarima Agrokora koji žele srušiti nagodbu u Agrokoru otvaranjem pitanja jamstava što su ih pojedine članice tog koncerna izdavale prilikom Agrokorova zaduživanja. Todorić je u tom intervjuu praktički priznao da je bio uključen u teške nezakonitosti. Govorio je upravo o jamstvima koja je potpisao, a potom izjavio da su bila bezvrijedna:

“Kada se izdala prva garancija, sve su banke nakon toga nadovezivale na iste te garancije. Ispalo je da za te garancije po našem zakonu treba biti i odluka skupština, da je nama netko to rekao mi bismo imali odluke skupština. To su krivi odvjetnici, ne ja, od kud ću ja to znati? Mi nismo dali to. Drugo, trebala je biti protučinidba. Mi to nismo dali. Mi smo kršili niz propisa, pravnici koji su radili ugovore su krivi”.

Todorićeve izjave su komplementarne s tvrdnjama predstavnika manjinskih dioničara Agrokora. Oni su svim čelnicima tvrtki iz sastava tog koncerna, ali i predstavnicima privremenog vjerovničkog vijeća dostavili ovjereni prijevod sa slovenskog na hrvatski jezik pravnog mišljenja koje je Institut za gospodarsko pravo iz Maribora dao o valjanosti jamstava ovisnih društava iz koncerna Agrokor za obveze njima nadređenog društva. Njihove su teze jasne. Sva društva iz koncerna Agrokor su i dalje solventna, a sva odgovornost prelazi na vjerovnike. U tom bi slučaju nagodba propala, s promjenama u vlasničkoj strukturi. To odgovara Ivici Todoriću, Adris grupi i grupaciji povezanoj s Udrugom manjinskih dioničara Agrokora. Oni su u tom kontekstu neformalno počeli najavljivati i tužbe koje bi u slučaju uspjeha srušile nagodbu, a potom vrlo vjerojatno i Vladu.

Zbog toga su se neki vodeći menadžeri u tvrtkama iz Agrokorova koncerna počeli predomišljati, nisu sporna jamstva htjeli proknjižiti, niti su to do današnjih dana učinili. Izvor blizak Perušku ovako je za Nacional opisao što je izvanredni povjerenik Agrokora učinio po tom pitanju: “Peruško im je rekao da će im poduplati vrijednost polica osiguranja nakon što potpišu odluke o proknjiženju tih jamstava. Zatim je rekao da će sve eventualne obveze preuzeti budući Agrokor, bude li tužbi i uspiju li tužitelji dobiti sudsku bitku. Ali im je rekao da prvo moraju proknjižiti jamstva i da će onda on to učiniti. Peruško ih je prije toga suočio sa svim stručnim i konzultantskim mišljenjima koja sugeriraju da su jamstva valjana i da ih treba proknjižiti. Menadžere Agrokorovih članica odveo je na sastanak u HAZU, gdje im je i Jakša Barbić, jedan od ključnih autora mjerodavnog zakona, rekao da on smatra kako su sporna jamstva valjana”.

Da je Jakša Barbić uključen u ta zbivanja počelo se nazirati prije nekoliko dana, kada je na portalu Index.hr objavljeno sljedeće: “Ministrica gospodarstva Martina Dalić već je prošli tjedan sazivala direktore na sastanke u četiri oka kako bi ih uvjerila da moraju proknjižiti sporna jamstva čime će tvrtke postati insolventne, a Peruško nakon toga može provesti nagodbu. Na naš upit oko tih sastanaka u Ministarstvu gospodarstva to nisu htjeli potvrditi niti demantirati, nego su jučer svim medijima poslali informaciju o skupnom sastanku. Kako doznajemo, Dalić ih je dočekala sa stručnjakom za trgovačko pravo Jakšom Barbićem i održala im govor kako su njihovi potpisi i knjiženje jamstava nužni za nagodbu te im je dala rok od 15 dana da ih provedu. Dalić je bila iznenađena otporom direktora. Prednjačio je Mislav Galić, direktor Jamnice. Mnogi od njih uvažavaju mišljenje stručnjaka Instituta za gospodarstvo pravo iz Maribora, koji potvrđuju da su jamstva ništetna”.

To je samo djelomično točno. Izvor blizak Perušku za Nacional je izjavio da je angažiranje Jakše Barbića na neformalnoj savjetodavnoj razini u pro bono aranžmanu bila isključivo Peruškova ideja i da Martina Dalić s time nema nikakve veze. Niti je bila na tim sastancima s Barbićem, a ni sastanci s Barbićem nisu se održali u Vladi, već u zgradi HAZU. Međutim, zbog Barbićeve sramotne uloge u arbitraži između Vlade i Mola oko Ine, kada je on glasao protiv Vlade, bilo kakav Barbićev angažman u najmanju ruku moralno je dvojben.

Mislav Galić, direktor Jamnice, doista je najglasniji protivnik proknjižavanja jamstava. Izvor blizak Vladi o tomu kaže: “Galić je bio među onom grupom menadžera koji su bespogovorno izvršavali sve što je Ivica Todorić od njih tražio. Neki od njih jamstva su doslovno potpisivali na haubi automobila kojim se dovezao Todorićev vozač. Nije bilo nikakvih objašnjenja, niti su oni postavljali ikakva pitanja. Todorić bi rekao da to treba napraviti, a toliko ih je podcjenjivao da je na potpis najčešće slao samo zadnju stranicu kompletnog dokumenta. Toliko o njihovim kriterijima. Može se ta situacija postaviti i drugačije. Ako sada Galić i slični tvrde da su jamstva nezakonita, neka sami krenu prema Uskoku ili pritvoru. Jer to što ih ne knjiže, sada ih ne lišava odgovornosti za potpisivanje nečega što smatraju spornim ili nezakonitim”.

Isti izvor navodi kako postoje ozbiljne indicije da je Galić u grupi menadžera unutar Agrokora koji su i dalje na vezi s Todorićem i koji iz samo njima poznatih razloga nastoje opstruirati sklapanje nagodbe. Taj izvor nadalje navodi: “Uz sve to, Galić je nedavno od Peruška tražio da njemu i upravi Jamnice isplati bonuse za uspješno poslovanje. Čak je za tu svrhu pripremio nekoliko milijuna kuna. Peruško je to odbio učiniti, smatrajući to u najmanju ruku moralno dvojbenim i neprihvatljivim. Spreman je i na to da ga Galić tuži, smatra da je čak bolje riskirati da izgubi tužbu, nego da isplati bonus u ovakvim okolnostima”.

Ako bi netko od direktora tvrtki u sastavu Agrokorova koncerna propustio proknjižiti jamstva u roku dva tjedna, Peruško će inicirati njihovu smjenu. U međuvremenu već je angažirao inozemne head-huntere da traže potencijalne kandidate za vodeće menadžerske pozicije, ukaže li se za njima ikakva žurna potreba.

Peruško namjerava u ime Agrokora angažirati i platiti sve savjetnike vjerovnika, nakon što je sud Agrokoru zabranio da plati njihove troškove, što je privremeno zaustavilo rad na izradi nagodbe

Proknjižavanje spornih jamstava zasad su jedna od značajnijih, ali ne i jedina prepreka za realizaciju nagodbe u Agrokoru. Savjetnici koji su angažirani na realizaciji nagodbe u Agrokoru i koji na raznim razinama sudjeluju u pripremi tog projekta, obustavili su svoje aktivnosti. Oni su tijekom vikenda telefonski informirali Peruška da zasad neće nastaviti svoj rad na tom projektu, sve dok se ne pronađe rješenje kako će oni biti plaćeni.

Taj zastoj koji pokazuje da su moguće nove ozbiljne komplikacije na putu realizacije nagodbe u Agrokoru, nova je posljedica odluke Trgovačkog suda u Zagrebu kojom je izvanrednom povjereniku Fabrisu Perušku i izvanrednoj upravi još 20. veljače zabranjeno plaćanje troškova vjerovnika koji za pojedine vjerovnike nastanu njihovim sudjelovanjem u postupku. Pojedini mali dioničari zapitali su Trgovački sud je li dostava te odluke Perušku bila uredna, jer je on 12. travnja ove godine predložio privremenom vjerovničkom vijeću plaćanje usluga za novu grupu savjetnika, uglavnom bivših savjetnika pojedinih članova tog istog vijeća. Taj manevar također je jedan u nizu pritisaka kojim se želi utjecati na proces nagodbe.

Unatoč tomu, Peruško će insistirati da se ti troškovi plate. Izvor blizak Perušku o tomu kaže:

“Peruško će konzumirati ono što mu omogućava Lex Agrokor. Sukladno članku 12, stavku 11, on je ovlašten podmirivati troškove savjetnika iz prihoda redovnog poslovanja. On ih može angažirati, ali uz prethodno odobrenje ministarstva. Dakle, ako je sud odbio da Agrokor plaća troškove savjetnika vjerovnika, on će ih osobno angažirati. O toj svojoj namjeri već je informirao Martinu Dalić, a jednom tjedno odlazi na sastanke i s premijerom Plenkovićem, pa je izvjesno da je i njega obavijestio. Martina Dalić se toga pribojava, ali on je spreman preuzeti svu odgovornost za takav potez. Te konzultante treba za nesmetan dovršetak procesa u predviđenom roku. Osim toga, neki od njih su svoj posao već obavili, a nisu plaćeni”.

Oko toga je bilo dosta interne diskusije. Izvor blizak Perušku navodi da je prokuristica Kraša Marica Vidaković tu situaciju koristila kao pregovaračku polugu da osigura bolji dogovor za dobavljače i o tomu kaže: “Ona nije htjela odobriti da se ti ljudi plate dok nije postigla za nju prihvatljiv dogovor za dobavljače. Peruško ju je čak optužio da koristi tu situaciju za ucjene”.

Nedavno se o toj temi vodio i konferencijski telefonski razgovor. Na liniji su bili financijski vjerovnici, dakle bankari, Fabris Peruško i Marica Vidaković. Peruško je tada svima njima najavio da će samostalno angažirati konzultante.

Peruško namjerava uskoro javno prezentirati analizu svih troškova koji su dosad plaćeni konzultantima, uključujući i podizvođače. Izvor blizak Perušku o tomu kaže: “On je tražio od Alix Partnersa da deset posto smanji svoj honorar i da za polovicu smanji honorar za podizvođače iz Texo Managementa. Tu je izbila prava drama jer su iz Alix Partnersa poslali draft novog ugovora s korigiranom cijenom koji se trebao primjenjivati od prvog travnja. Peruško je insistirao da se ugovor smanji, ali od prvog ožujka. Čak im je najavio da je spreman potpuno raskinuti suradnju i o tomu informirati javnost, ako oni to neće prihvatiti”.

Peruška su informirali da bi do okončanja procesa sklapanja nagodbe na konzultante trebalo potrošiti ukupno 83 milijuna eura. Sada on traži referentnu procjenu koliko se potrošilo novca u odnosu na strukturu i količinu ukupnog duga. Izvor blizak Vladi za Nacional je rekao kako vjeruje da će se nagodba ipak zaključiti na vrijeme: “Otkada je Peruško došao u Tisak poduzeo je neke smjele poteze. U Tisku je prekinuo monopol TDR-a i prešutni dogovor između Vlahovića i Todorića da se samo TDR-ove cigarete ondje prodaju. Za dva i pol mjeseca uveo je na police Tiska cigarete Phillip Morrisa i JTI-ja. Ondje je smanjio administraciju 20 posto, ukinuo ugovore koji su bili nenormalni… Kada je preuzeo aktualnu funkciju, odmah je započeo pregovore s bankama, vratio ruske banke u proces, a vodi i neke druge pregovore”.

Peruško trenutno pregovara i s Antom Vlahovićem iz Adris grupe, ali i s Dubravkom Grgićem iz Agrama. Obojica su bili iznenađeni time što ih je on kontaktirao. Pitali su ga po čijem nalogu to radi. Peruško i s njima dvojicom želi postići dogovor. I to radi samoinicijativno. Zato se u Vladi nadaju da će nagodba u Agrokoru biti uspješno okončana.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.