Zastupnici se izjašnjavaju o 180 amandmana na Zakon o obnovi Zagreba i okolice

Autor:

23.07.2020., Zagreb - 1. sjednica Hrvatskoga sabora nastavljena je danas predstavljanjem nove Vlade Republike Hrvatske. Glasovanje o povjerenju Vladi  ocekuje se u popodnevnim satima.
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

 

Saborski zastupnici u četvrtak će se izjasniti o oko 180 amandmana na zakonski prijedlog o obnovi Zagreba, Krapinsko-zagorske i Zagrebačke županije od potresa koji ih je pogodio 22. ožujka.

Većinu amandmana na zakon o obnovi Zagreba podnijela je oporba koja ustrajava u ocjeni da se zakon nije bavio strategijom i vizijom Zagreba u budućnosti. Po tridesetak amandmana podnijeli su klubovi Zeleno-lijeve koalicije, SDP-a i Mosta.

Klub zeleno-lijeve koalicije traži da se umjesto Fonda za obnovu osnuje Zavod za obnovu Zagreba i dviju županija kao središnja institucija, te da se ojačaju mehanizmi koji će nadzirati potrošnju, odnosno da se sve informacije o njoj objavljuju u realnom vremenu.

I Most traži potpunu transparentnost, odnosno redovito informiranje javnosti o aktivnostima i troškovima obnove. Predlažu osnivanje posebnog povjerenstva koje bi nadziralo provedbu zakona, a činili bi ga stručnjaci za zaštitu i očuvanje kulturne baštine, urbanisti, pravnici.

Iz Kluba HDZ-a predlažu da Vlada podnosi Saboru godišnje izvješće o učincima provedbe zakona o obnovi i to najkasnije do kraja lipnja, za prethodnu kalendarsku godinu.

Podsjetimo, Vlada je u srijeduna sjednici u potpunosti prihvatila tridesetak od ukupno 183 podnesenih amandmana, dok je one Ljubice Lukačić (HDZ), Domagoja Hajdukovića (SDP) i Natalije Martinčević (Reformisti) prihvatila djelomično.

“Naš je cilj da ovaj zakon bude kvalitetan, održiv i da dugoročno osigura obnovu Grada Zagreba i dijelova ove dvije županije”, rekao je Andrej Plenković na sjednici Vlade dodajući da je Vladin pristup uključiv i konsenzualan, te da su zato se odlučili prihvatiti veliki broj amandmana.

Konačnim prijedlogom zakona o obnovi od potresa, definira se model po kojem će konstrukcijsku obnovu zgrada u udjelu od 60 posto financirati država, a po 20 posto Grad Zagreb i županije te vlasnici nekretnina.

Ugrađeni su i socijalni kriteriji, odnosno dohodovni i imovinski cenzus, pa će građanima s minimalnom plaćom i bez značajnije imovine država i županija, grad ili općina u potpunosti financirati konstrukcijsku obnovu nekretnina.

Glasovanje o prijedlogu zakona o obnovi Zagreba i svim ostalim raspravljenim točkama predviđeno je za petak, čime će završiti dvotjedno izvanredno saborsko zasjedanje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.