Zastupnici EP-a zalažu se za usklađivanje chatbota poput ChatGPT-a s temeljnim pravima EU-a

Autor:

31.01.2023., Zagreb - ChatGPT napredni je i besplatni program umjetne inteligencije. Alat koji danas ima neke naprednije mogucnosti da bismo s njim mogli razgovarati kao covjek s covjekom te odgovara na sva postavljena pitanja. Kompanija OpenAI, suosnovana 2015. godine s investitorima iz Silicijske doline medju kojima su Elon Musk i Sam Altman, predstavila je ChatGPT. Zbog velike paznje javnosti nemoguce je uci na stranicu. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Zastupnici u Europskom parlamentu žele da chatbotovi uključuju zaštitne mjere koje će ih spriječiti da generiraju sadržaj koji je nezakonit prema zakonu EU-a.

Zastupnici Europskog parlamenta velikom su većinom u četvrtak ujutro izglasali nacrt uredbe za osiguranje “etičkog razvoja” umjetne inteligencije (AI).

Glasovanje, koje je održano na zajedničkoj sjednici Odbora za unutarnje tržište i odbora za građanske slobode, dodalo je nove odredbe izvornom tekstu koji je predložila Europska komisija, pogotovo obveze o takozvanim modelima generativnih temelja, poput ChatGPT-a, chatbota koji je razvio OpenAI, a koji je napravio revoluciju u tehnološkoj industriji.

Namjera amandmana je osigurati transparentnost chatbota, uključiti mjere zaštite od sadržaja koji je nezakonit prema zakonu EU-a i poštivati temeljna prava poput slobode izražavanja, piše Euronews.

Zastupnici Europskog parlamenta također su se zalagali za zabranu onoga što nazivaju “nametljivom i diskriminirajućom upotrebom” umjetne inteligencije, poput biometrijske identifikacije u javnim prostorima, sustava za prepoznavanje emocija i prediktivnih policijskih sustava.

Za nacrt su glasala 84 zastupnika, sedam je bilo protiv, a 12  suzdržano. Glasovanje je, međutim, daleko od konačnog – zastupnici u Europskom parlamentu još moraju odobriti svoj pregovarački mandat na plenarnoj sjednici, koja će se potom koristiti za rasprave sa državama članicama. Očekuje se da će ti razgovori, u Bruxellesu poznati kao “trijalozi”, rezultirati kompromisnim tekstom koji će potom postati zakon.

Komisija je prvi put predložila Zakon o umjetnoj inteligenciji u travnju 2021., a sustave umjetne inteligencije dijeli u četiri kategorije prema riziku koji predstavljaju za društvo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.