Zašto premijer Plenković dopušta izvoz hrvatske nafte na preradu u Mađarsku

Autor:

Goran Kovacic, Robert Anic/PIXSELL

Zakon o energiji dopušta da Vlada u slučaju poremećaja na domaćem tržištu i neposredne ugroženosti može propisati mjere ograničenja trgovine energentima ili energijom i ograničenje izvoza. Uslijed trenutnih izvanrednih okolnosti, izazvanih ruskom agresijom na Ukrajinu, Hrvatska vlada ima i zakonski temelj da zabrani izvoz domaće nafte u Mađarsku i prisili Inu da tu naftu prerađuje u Rijeci. No, tu odluku – ne donosi.

Preradom nešto manje od 600 tisuća tona sirove nafte, koliko Ina na godinu proizvede s domaćih naftnih polja, zadovoljilo bi se nešto manje od 25 posto hrvatskih potreba za benzinskim i dizel gorivima, što je značajna količina koja bi pomogla stabilizaciji cijena derivata i smanjenoj ovisnosti Hrvatske o uvozu, donosi novinarka Sandra Carić Herceg u novom broju Nacionala.

Prema službenim podacima Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, na čijem je čelu Tomislav Ćorić, Ina je tijekom 2020. godine sa svojih polja proizvela oko 580.000 tona sirove nafte, a u 2021. oko 550.000 tona. Iz tog Ministarstva tvrde da je opskrba u ovom trenutku garantirana i do poremećaja nije došlo ni u Hrvatskoj, ni u zemljama preko kojih se doprema nafta i naftni derivati za potrebe našeg tržišta, a za sada nema ni naznaka da će se to dogoditi.

Nakon što je 2018. godine zatvorena rafinerija u Sisku, bilo bi logično da se domaća nafta šalje na preradu u jedinu preostalu hrvatsku rafineriju, onu u Rijeci. Međutim, umjesto da se na JANAF-ovu cjevovodu izvrše potrebni tehnički zahvati koji bi omogućili da se iz spremnika u Sisku nafta šalje na preradu u Rijeku, hrvatskoj vladi bio je prioritet ispuniti traženje MOL-a i pripremiti sve tehničke uvjete kako bi se ta nafta umjesto u Rijeku mogla slati u mađarske rafinerije. To su i učinili, o čemu je Nacional ekstenzivno pisao još u svibnju 2020. godine.

Nacional je tada objavio ekskluzivne dokumente, odnosno tajni memorandum između Ine i JANAF-a zbog MOL-a koji potkopava nacionalne interese Hrvatske. Riječ je o Memorandumu o razumijevanju potpisanom između Ine, JANAF-a i Ministarstva zaštite okoliša i energetike. U ime Ine Memorandum su potpisali predsjednik Uprave Sandor Fasimon i član Uprave Niko Dalić, u ime JANAF-a predsjednik Uprave Dragan Kovačević, a u ime Ministarstva ministar Tomislav Ćorić.

U manje od pola godine tako je čak 247 tisuća tona domaće nafte s hrvatskih naftnih polja iz Slavonije i Moslavine, putem JANAF-ova naftovoda transportira izravno prema MOL-ovoj rafineriji u mjestu Százhalombatta nedaleko od Budimpešte.

EKSKLUZIVNI DOKUMENTI: Kako je Plenković dozvolio izvoz hrvatske nafte u Mađarsku

Andrej Plenković čak ni u ratnoj krizi ne želi zakonom zabraniti izvoz 500 tisuća tona hrvatske nafte u Mađarsku, iako to može

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.