Zagrebačka pčelarska škola i za osobe s invaliditetom

Autor:

Zagrebačka pčelarska škola djeluje već 10-ak godina, od 2015. pod nazivom Inkluzivna pčelarska škola za konvencionalno i ekološko pčelarstvo, a i ove školske godine neki od polaznika škole su i osobe s invaliditetom raznih vrsta oštećenja koje zanimaju pčele i pčelaranje budući da je ta škola prilagođena za njih.

Pčelarsku školu na Sveučilišnom kampusu Borongaj za školsku godinu 2018./2019 udruženi organiziraju: Udruga za promicanje istih mogućnosti (UPIM), Pčelarska udruga “Propolis”, Hrvatska udruga pčelara “Pčelinjak” i pčelarska udruga “Ulište” u suradnji s Edukacijsko- rehabilitacijskim fakultetom i Prometnim fakultetom.

Nastava iz pčelarstva provodi se prema verificiranom programu, koji je dobio pozitivno mišljenje Agencije za obrazovanje i suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a provodi ga Srednja škola Bedekovčina.

Edukaciju provode vrhunski stručnjaci iz područja pčelarstva na čelu s umirovljenim profesorom Agronomskog fakulteta Nikolom Kezićem, ističu organizatori.

Teoretski dio nastave održava se jednom tjedno, srijedom, po četiri školska sata tijekom zimskih mjeseci u Sveučilišnom kampusu Borongaj – paviljon 70, dvorana 1, koja je pristupačna i osobama u kolicima. Praktični dio nastave održavat će se subotom na pčelinjaku, u proljeće 2019., kada se pčelinje zajednice mogu otvarati i pregledavati. Za praktični dio nastave polaznici škole imaju mentore koje sami odaberu, a osobe s invaliditetom mogu provoditi praksu uz asistenciju iskusne pčelarke u invalidskim kolicima Jadranke Luketa Marković, koja je i članica Udruge za promicanje istih mogućnosti.

Luketa Marković: Pčelariti se može i iz invalidskih kolica

Zagrebačkoj pčelarskoj školi pridružila sam se prije 8-9 godina, najprije sam i sama bila učenik, a kasnije sam postala mentor pčelarske prakse, rekla je.

Jadranka Luketa Marković naglasila je kako se u Zagrebačkoj pčelarskoj školi može mnogo naučiti o pčelama i pčelarstvu, ali i o tome, kako se, unatoč problemima može lijepo živjeti s invaliditetom, bilo da je riječ o osobi s invaliditetom ili osobi koja se za nju brine.

Zagrebačka pčelarska škola pozitivan je primjer cjeloživotne edukacije za rad i zapošljavanje. Obrazovanjem polaznika za zanimanje pčelar nudi se mogućnost osobama s invaliditetom da sudjeluju u stvaranju novih ideja za svoj hobi, rad i zapošljavanje. Također, dobivaju bolju sliku o sebi, stječu više samopouzdanja, motivaciju i društvenu aktivaciju, istaknula je Luketa Marković koja godinama promovira mogućnost pčelarenja u invalidskim kolicima.

Škola je otvorena za studente i nastavnike suradnih fakulteta u Sveučilišnom kampusu, kao i za sve koje zanima priroda, rad u vrtu i ekologija, ponajprije život pčela i pčelinjih zajednica, a završetkom programa osposobljavanja dobiva se uvjerenje – kvalifikacija pčelar/pčelarka.

Hrvatski zavod za zapošljavanje uveo je zanimanje pčelar u popis zanimanja za prekvalifikaciju pa je u planu Školu proširiti diljem Hrvatske.

Pčelarstvo je modularno i pčelar može imati od jedne do deset košnica, to zanimanje može može biti hobi i ozbiljan posao, zadovoljstvo i okupacija. Edukacija za zanimanje pčelar daje temeljno znanje i podlogu te se kroz rad dalje usavršava, što je i misija Škole, naglasila je Luketa Marković.

Moguće je, kako je napomenula, organizirati tzv. “vrtić” za pčelare odnosno probni rad u pčelinjaku radi testiranja interesa, upoznavanja s pčelama i načina kako se zaštititi, kao i produbljavanja teoretskog znanja iz pčelarenja.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.