Vruja, simbol bespravne gradnje: Uskoro započinje rušenje nezakonitih objekata

Autor:

02.07.2022.,Brela - Poceo je Festival bespravne gradnje i devastacije prirode - Vruja Photo: Matko Begovic/PIXSELL

Matko Begovic/PIXSELL

Iz Državnog inspektorata su potvrdili da će uskoro početi rušenje bespravno izgrađenih objekata u uvali Vruja kod Makarske. Godinama je tamo investitor Stipe Latković bespravno gradio i nadograđivao, a nezadovoljni građani su organizirali Festival bespravne gradnje i devastacije prirode kako bi upozorili na samovolju investitora i beskrajnu inertnost države da zaustavi uništavanje prirodnih ljepota.

Vruja je tako postala jedan od najprepoznatljivijih hrvatskih primjera bespravne gradnje koja niti je na vrijeme zaustavljena, niti je uklonjena, pišu 24sata.

Sada je tome napokon došao kraj. Državni inspektorat kojeg vodi Andrija Mikulić je već dobio ponude  za tvrtku koja će obaviti uklanjanje još početkom mjeseca. Najpovoljniju je dala tvrtka TGT Adriatic iz Pule. Oni su ponudili srušiti bespravne objekte za 254.283  eura, odnosno 317.854  eura s PDV-om. Još dvije tvrtke su dale znatno skuplje ponude preko 449.000 eura, odnosno više od 828.000 eura s PDV-om. Inspektorat je, inače, vrijednost rušenja pri raspisivanju javne nabave procijenio na 283.000 eura bez PDV-a. Latković još uvijek može sam porušiti sve po izdanim rješenjima. Ako to odbije, za ugovorenu cijenu će srušiti izabrana tvrtka, a cijeli račun će Državni inspektorat poslati Latkoviću, odnosno njegovoj tvrtki.

Državni inspektori su pri raspisivanju natječaja pobrojali što sve treba ukloniti i objavili su i fotografije bespravnih objekata. Uklanjaju se armirano betonski zidovi koje je Latković izgradio, niz bespravnih dogradnji starih postojećih objekata, izgrađena cesta kojom se moglo uvali pristupiti automobilom, također će biti uklonjena. Nadalje, bit će srušeni i betonski jacuzzi, betonska obala, lukobran i vodosprema. U biti, ostat će samo oni objekti koji su tu bili i ranije.

Zanimljivost ovog natječaja je da je na njega stigla samo jedna žalba. A podnijela ju je tvrtka Point Split u vlasništvu samog bespravnog graditelja Stipe Latkovića. Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM) je pokušao osporiti zakonitost same nabave. Time je uspio usporiti cijeli postupak, jer nakon izjave žalbe, proces nabave se obustavlja. Međutim, u konačnici ga je Državna komisija glatko odbila s obrazloženjem koje bi se ukratko moglo svesti: kao bespravni graditelj i vlasnik objekata, nemate se nikakav pravni interes žaliti. Latković je u biti pokušao i dobiti novac od države za rušenje objekata koje je bespravno izgradio iako je ih je trebao sam ukloniti, stoji u obrazloženju Državne komisije.

“Smisao pravne zaštite u ovoj fazi postupka javne nabave (faza objave poziva za nadmetanje i dokumentacije o nabavi) očituje se u zaštiti potencijalnih ponuditelja od eventualno nezakonitog postupanja naručitelja prilikom sastavljanja dokumentacije o nabavi. U ovom konkretnom slučaju, prema ocjeni ovog tijela žalitelj koji je investitor predmetnih nekretnina čije je rušenje naloženo rješenjima nadležnog tijela nema pravni interes za dobivanje predmetnog ugovora niti bi mogao pretrpjeti štetu od kršenja subjektivnih prava. Naime, predmet nabave su radovi uklanjanja nezakonito izgrađenih građevina žalitelja kao investitora putem trećih osoba, potencijalnih ponuditelja u predmetnom postupku javne nabave, dok je odgovornost i trošak uklanjanja tih građevina na žalitelju/investitoru. U protivnom, kada bi se žalitelju priznao pravni interes za dobivanje predmetnog ugovora, navedeno bi zapravo značilo da bi žalitelj kao potencijalni ponuditelj u predmetnom postupku uz novčanu naknadu uklanjao svoje nezakonito izgrađene građevine koje nije uklonio nakon što mu je rješenjem isto naloženo od nadležnog tijela”,  navodi se u rješenju Državne komisije kojim je odbačena žalba Latkovićeve tvrtke.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.