Vrije u pravosudnoj policiji, najavljuju štrajk: Jedan dio sudova čuvaju zaštitari

Autor:

23.05.2023. Zagreb - Ispred zatvora u Remetincu Sindikat pravosudnih policajaca Hrvatske (SPPH) odrzao je konferenciju za medije povodom najavljenog prosvjeda i materijalnih prava pravosudnih policajaca Photo: Zeljko Hladika/PIXSELL

Zeljko Hladika/PIXSELL

Hoće li uz državne službenike u pravosuđu od ponedjeljka 5. lipnja štrajkati i pravosudni policajci?  O tome U mreži Prvog na HRT-u su govorili Sanda Kulić, ravnateljica Uprave za organizaciju pravosuđa Ministarstva pravosuđa i uprave, predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Iva Šušković te dopredsjednik Sindikata pravosudne policije Jelenko Krešo.

Šušković kaže da su odlučili krenuti u štrajk od 5. lipnja, ali da se ova odluka mogla promijeniti.

“Mi smo imali postupak mirenja, imali smo otvoren razgovor za stolom, jasno smo dali do znanja Vladi koji su zahtjevi članstva, koji su zahtjevi tih ljudi koji su već godinama na neki način zanemarivani. Ovo za nas nije nova situacija, ovo traje od 2020. godine”, istaknula je Šušković.

Dodaje da su u prvom mjesecu 2020. godine uputili Ministarstvu upute za nastavak pregovora. Kaže da su ti pregovori tada počeli, a da je argument zbog kojeg nisu povećali plaća donošenje zakona o plaćama.

“Dakle, može se još promijeniti ako je Vlada voljna razgovarati o tome da se udovolji našim zahtjevima”, kazala je Šušković.

Još ima vremena za mirenje

Jelenko Krešo je rekao da su oni otpočetka istaknuli što žele:

“Sutra je taj zadnji dan kada nas ministar treba primiti, možemo reći neku protuponudu ili ono što oni nude. To će odrediti daljnji tok situacije, hoćemo li ići u štrajk u miru ili ćemo prihvatiti ponudu”.

Dodaje da su zahtjevi isti oni koji su iz 2019. godine kada je bio prosvjed ispred Ministarstva pravosuđa.

Kulić kaže da su s predstavnicima sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika imali proces mirenja koji nije uspio te da su oni sukladno tome najavili štrajk.

Istaknula je da Ministarstvo pravosuđa i uprave u okviru nacionalnog rada i oporavka radi na izradi novog zakona o plaćama u državnoj službi i javnim službama. Dodala je da ne može reći kada će točno biti sastanak ministarstva sa sindikatom pravosudne policije, ali da će biti do kraja tjedna.

Šušković ističe da su liječnici kada su štrajkali bili u sličnoj poziciji kao i sada policajci, ali da se njihov štrajk nije propitivao. Dodaje da su sindikati za svoje liječnike na taj način izborili veće plaće.

U fokusu najniža primanja

Kulić kaže da će u fokusu platnog sustava biti najniža primanja:

“Mi smo uz povećanje osnovice u posljednjih šest godina mijenjali uredbu i povećali koeficijente za zaposlene u pravosudnim tijelima. Kao što znamo osnovica je porasla za nekakvih 30%. Posljednjom izmjenom povećani su koeficijenti za zapisničare”, kazala je.

Naime, prosječna plaća zapisničara i referenata je 505 eura.

Dodaje da svakako plaću od 500 ili 700 eura treba povećati i da se radi na tome da se sustav unaprijedi.

Kulić ističe da država mora pronaći model koji će dati mogućnost pravednijeg sustava te kako vjeruje da do štrajka ipak neće doći, odnosno da bi se do kraja tjedna moglo pronaći rješenje.

Kroničan nedostatak pravosudnih policajaca

Na pitanje koliko pravosudnih policajaca nedostaje u sustavu, Krešo kaže da prema zadnjim podacima nedostaje njih preko 400.

Nedostaje ih u zatvorskom sustavu i na sudovima.

“Na sudovima imate da nedostaje pravosudnih policajaca, da su sada jedan dio sudova predali zaštitarima jer ne mogu osigurati pravosudne policajce, a u zatvorima samo u Remetincu nedostaje oko 100 policajaca”, zaključio je Krešo.

Jelenko Krešo: “Ovo što se događa je nakaradno, sve da bi Vlada imala što lakšu situaciju”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.