Vlasnik PAOK-a je Putinov prijatelj kojem je Ukrajina zaplijenila imovinu

Autor:

imago/ANE Edition/GuliverImages

Ivan Savvidis jedan je od najbogatijih Rusa, blizak je Putinu i bivši je član ruskog parlamenta koji je 2012. postao vlasnik grčkog PAOK-a, s kojim će Dinamo 7. ožujka odigrati utakmicu osmine finala Konferencijske lige

U osmini finala UEFA-ine Konferencijske lige Dinamo će igrati protiv PAOK-a, kluba iz sjevernog dijela Grčke, točnije Soluna, čiji je vlasnik kontroverzni ruski oligarh Ivan Savvidis.

Riječ je o bivšem političaru, biznismenu i jednom od najbogatijih Rusa koji je vrlo usko povezan s Vladimirom Putinom. Savvidis već dugi niz godina igra važnu ulogu u grčkom nogometu i njegovu poduzetništvu. Od 2012. godine vlasnik je PAOK-a, jednog od triju najvećih grčkih klubova, uz AEK iz Atene i Panathinaikos.

Obitelj Savvidis u svom potpunom vlasništvu ili barem pod većinskom vlasničkom kontrolom ima niz različitih kompanija i sjedište većine njih nalazi se na Cipru. Neke od tih tvrtki su Belterra Investments i Dimera Group koje spadaju među najveće grčke tvrtke, odnosno medijske kompanije.

Nekada je Savvidis bio kontrolni vlasnik Donskoy Tabaka, jedne od najvećih tvrtki za proizvodnju cigareta u Rusiji, a trenutno je direktor upravnog odbora Agrokom grupe, ruske holding kompanije koja se bavi prehrambenom industrijom, maloprodajnom mrežom i medijima.

Godine 2013. Forbes je Savvidisa proglasio jednim od trideset najbogatijih Rusa, a te godine otkupio je 83% vlasništva duhanske tvrtke SEKAP. Danas Forbes procjenjuje Savvidisovo bogatstvo na 1,4 milijarde dolara.

Nogometni klub iz Soluna godinama se nalazio u financijskoj krizi zbog koje je i rezultatski patio, a kada je Savvidis u kolovozu 2012. kupio klub, poručio je da su klupski dugovi ujedno i njegovi dugovi, a on nikada nikome nije ništa dugovao. Tako je 2015. otišao u poreznu upravu i otplatio dug od gotovo 11 milijuna eura.

“Tek sada smo poreznoj upravi predočili papire koji potvrđuju uplatu. Klub više nema duga, PAOK je od danas čist. Želim čestitati svima nama i poručiti onima koji su vjerovali, a i skepticima, da je PAOK apsolutno korektan i prema poreznim vlastima i prema svojim vjerovnicima. Oslobodili smo se ovog tereta. Sada ćemo pažljivo mijenjati sustav PAOK-a korak po korak, predstavit ćemo novu strategiju i idemo naprijed”, izjavio je tom prilikom.

“Upravo sam popio šalicu čaja koja me koštala 11 milijuna eura”,  dodao je na kraju i ta ga je rečenica proslavila u Grčkoj.

Ivan Savvidis platio je dugove PAOK-a te formirao momčad koja je 2019., nakon 34 godine, osvojila grčko prvenstvo, što je izazvalo neviđeno slavlje na ulicama Soluna. FOTO: imago/ANE Edition/GuliverImages

Ivan Savvidis je od 2003. do 2011. bio član državne Dume, donjeg doma ruskog parlamenta, u službi Putinove stranke Ujedinjena Rusija. Trenutno je član odbora za međunarodne odnose koji funkcionira kao savjetnik ruskom predsjedniku.

Zbog njegove uske povezanosti s Putinom, Savvidis je u Ukrajini već neko vrijeme na lošem glasu, a početkom veljače ove godine ukrajinski sud je potvrdio zahtjev državnih vlasti o pljenidbi njegove imovine i imovine njegove supruge Kyriaki Savvidis.

Naime, predstavnici ukrajinskog ministarstva pravosuđa izjavili su da je Visoki sud za antikorupciju Ukrajine prihvatio njihov zahtjev da se zaplijeni sva imovina Savvidisovih koja se trenutno nalazi u njihovoj državi. Navedena pljenidba zakonom je odobrena uslijed ukrajinskog zakona o sankcijama.

U službenom objašnjenju je istaknuto kako je “Savvidis je ruski poduzetnik grčkog podrijetla koji je usko povezan s ruskom vladom i vladajućom strankom Ujedinjena Rusija. On se nalazi na čelu grčke zajednice Rusije kroz koju daje ideološku potporu državi agresoru, istovremeno glorificirajući predsjednika te države agresora i njezina vojnog osoblja koje sudjeluje u vojnim operacijama u Ukrajini. Njegova navedena aktivnost ima trajne i dugoročne posljedice, a provodi se još od 2014.”, navedeno je u priopćenju ministarstva pravosuđa.

Ivan Savvidis je direktor upravnog odbora Agrokom grupe, ruske holding kompanije koja se bavi prehrambenom industrijom i medijima

Zaplijenjena imovina uključuje sve dionice PentoPaka, privatnog dioničkog društva koje se bavi pakiranjem hrane od poliamida, i sav temeljni kapital ukrajinske podružnice tvrtke Atlantis-Pak koja se također bavi pakiranjem hrane. Sve ovo rezultat je nametnutih sankcija jer je još krajem prošle godine ukrajinska vlada sastavila listu od preko 2500 osoba koje je proglasila “Putinovim ljudima”.

Na listi na kojoj su ispisana imena uglavnom poduzetnika i bankara našlo se, naravno, i ime Ivana Savvidisa, a svima su nametnute oštre ekonomske sankcije. Uz to, Kijev je pozvao i Europsku uniju da svima s liste nametne identične sankcije koje, između ostalog, uključuju konfiskaciju imovine te zabranu bilo kakvih poslovnih aktivnosti i ulaganja.

Kako je Savvidis pod povećalom javnosti bio i prije rusko-ukrajinskog sukoba, njegovo ime na listi i nije pretjerano iznenađenje, pogotovo nakon što je privukao pozornost ukrajinskih vlasti jer mu je čelnik proruske autonomije u regiji Donbas osobno zahvalio za donaciju vozila i generatora.

Prema magazinu Forbes, Ivan Savvidis ‘težak’ je 1,4 milijarde dolara, obogatio se nakon privatizacije najveće ruske duhanske kompanije u kojoj su on i supruga bili većinski vlasnici, a kasnije je prodali kompaniji Japan Tobacco. FOTO: imago/ANE Edition/GuliverImages

Zbog svog političkog djelovanja koje i ima i nema veze sa sportom, Savvidis je još u drugoj polovici 2018. zainteresirao američke obavještajne službe.

Upravo su one javno objavile da su u lipnju te godine presrele komunikacije iz kojih je postalo jasno da je Savvidis radio kao ruski posrednik kako bi pokušao potkopati sporazum Grčke i Makedonije koji bi Makedoniji otvorio put pridruživanja Sjevernoatlantskom savezu.

Naime, Grčka se dugo godina opirala makedonskom ulasku u NATO zbog tridesetogodišnjeg spora između dviju država. Grčka je iz niza složenih razloga koje sežu daleko u prošlost naziv “Makedonija” smatrala neprihvatljivim, između ostalog i zbog toga što se upravo tako zove sjeverna grčka regija.

Baš su u lipnju 2018. grčke i makedonske vlasti najavile da će Makedonija promijeniti ime u Sjeverna Makedonija i da će napokon okončati dugogodišnji spor, a u trenutku kada novi naziv države bude i službeno proveden, Grčka će dignuti svoj veto i omogućiti Sjevernoj Makedoniji ulazak u NATO.

Fotografija na kojoj se vidi da Savvidis, prilikom ulaska na teren, nosi za opasačem pištolj, obišla je svijet. Bio je nezadovoljan sucem koji je poništio gol PAOK-a zbog zaleđa. FOTO: imago/Aleksandar Djorovic/GuliverImages

Moskva tim planom nije bila zadovoljna jer je proširenje Saveza vidjela kao veliku prijetnju svojim granicama, a tadašnji ruski ambasador Vladimir Čižov upozorio je Europsku uniju da će Rusija učiniti sve što je u njezinoj moći da Makedoniju pridobije kao vlastitu saveznicu.

Uskoro su uslijedili protesti protiv referenduma za promjenu imena države koji su rezultirali nasiljem ispred zgrade parlamenta u Skopju. I tu u priču ulazi Savvidis. Iz presretanih komunikacija putem e-maila, tekstualnih poruka i telefonskih razgovora bilo je vidljivo da je upravo on bio osoba koja je plaćala mito prosvjednicima.

Jedan viši član američke obavještajne službe vrlo je lako došao do financijskih podataka koji dokazuju Savvidisove isplate građanima i nogometnim navijačima koji su poticali nasilje protiv makedonskog referenduma.

Prema podacima organizacije za istraživačko novinarstvo, Savvidis je svima onima koji su bili protiv promjene imena države Makedonija u Sjeverna Makedonija isplatio najmanje 300 tisuća eura.

Neki kojima je taj novac otišao bili su makedonski političari, novoetablirane radikalne nacionalističke organizacije te huligani nogometnog kluba Vardar iz Skopja koji su bili glavni i odgovorni za spomenute nasilne proteste ispred zgrade parlamenta u glavnom gradu Makedonije.

Naravno, kako je bilo i za očekivati, Savvidis je oštro odbacio sve optužbe i tvrdio da su lažne i klevetničke.

Dominik Kotarski 24-godišnji je golman PAOK-a koji je karijeru počeo u Dinamu, a zatim je preko Ajaxa i Gorice došao u Solun. FOTO: IMAGO/Pro Sports Images/GuliverImages

No Savvidis nije kontroverzna figura samo zbog svojih političkih aspiracija i uske povezanosti s Putinom.

Upravo je on odigrao glavnu ulogu u vjerojatno najvećem skandalu grčkog nogometa 21. stoljeća kada je 11. ožujka 2018., tijekom utakmice PAOK-a i AEK-a, izletio na teren “popričati” sa sucem.

Naime, pred kraj susreta PAOK je postigao zgoditak kojim bi ekipa iz Soluna osvojila tri boda i zasjela na prvo mjesto prvenstvene ljestvice. Ipak, sudac je pogodak poništio zbog zaleđa, što je izazvalo bijes domaćih navijača, a Savvidisa poslalo direktno na teren. S pištoljem.

Ulazak trenera i klupskog osoblja na teren usred utakmice kako bi svoj bijes zbog donesene odluke iskalili na glavnom sucu nije neuobičajena pojava u nogometu.

Međutim, kada to napravi vlasnik kluba koji iz VIP lože dojuri na travnjak i to s pištoljem zataknutim za opasač, ali jasno vidljivim cijelom stadionu i javnosti, onda priča prelazi granice sportskog natjecanja i poprima formu šokantnog skandala.

Slika bijesnog Savvidisa okruženog ljudima iz osiguranja nasred nogometnog terena s pištoljem za opasačem obišla je svijet u trenu.

Sudac je 2018. poništio gol PAOK-a na utakmici protiv AEK-a zbog zaleđa, a Savvidis je dojurio na teren s pištoljem za opasačem. Dva dana kasnije se ispričao

Grčka vlada privremeno je zaustavila nastavak prvenstvenih utakmica, a Savvidis se dva dana kasnije ispričao istaknuvši da posjeduje sve potrebne dozvole za nošenje oružja.

Za mnoge u Grčkoj, ali i izvan nje, slika razularenog Savvidisa postala je simbolični prikaz arogancije bogataša te potpuno nepoštovanje ne samo državnog zakonodavstva, već i građanskog reda, pogotovo u zemlji gdje osim policije, vojnih snaga i osoblja osiguranja malo tko posjeduje vatreno oružje.

Uz ispriku, Savvidis je zbog incidenta morao grčkoj ligi uplatiti 100 tisuća eura kazne, a klub PAOK kažnjen je sa 60 tisuća eura, tri domaće utakmice bez publike te oduzimanjem tri boda u prvenstvu.

Uz ovaj nesvakidašnji događaj, Savvidisovo ime godinu dana kasnije povezalo se s novim skandalom, po mišljenju grčkih novinara još i većim od upadanja na travnjak s pištoljem.

Prema grčkim nogometnim pravilima strogo je zabranjeno u vlasništvu imati dva nogometna kluba koja se natječu u ligi. Međutim, prema istraživanju grčkog televizijskog medija One Channel u prosincu 2019., Ioannis Kalpazidis, Savvidisov nećak, otkupio je sve objekte koji su se nalazili u vlasništvu nogometnog kluba Ksantija iz istoimenog grada na sjeveru Grčke.

Tako je kompanija RFA, čiji je vlasnik Savvidis, postala vlasnikom klupskih objekata Ksantija, ali i kluba. Epilog cijele priče bilo je ispadanje Ksantija u niži rang natjecanja 2020., a prošle godine klub je objavio da neko vrijeme neće sudjelovati u profesionalnim ligama te da slijedi kompletno restrukturiranje i reorganizacija brenda.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.