VELIKI PETAK Papa predvodio misu uoči procesije u Koloseju. Napisao je i meditacije za Križni put

Autor:

epa11250015 Pope Francis (C) celebrates Good Friday Mass for the Passion of the Lord at St. Peter's Basilica in the Vatican, Vatican City, 29 March 2024.  EPA/ETTORE FERRARI

EPA/ETTORE FERRARI

Papa Franjo predvodio je misu za Veliki petak u bazilici svetog Petra, uoči noćne procesije Križnog puta u rimskom Koloseju.

Franjo će na Veliku subotu predvoditi vazmeno bdijenje, a zatim će u nedjelju voditi uskrsnu misu te će pročitati svoju poruku i blagoslov “Urbi et Orbi” (Gradu i svijetu), što Papa čini dva puta godišnje sa središnjeg balkona na Trgu svetog Petra.

Osamdesetsedmogodišnji Papa koji ima respiratorne probleme i poteškoće u kretanju, izgledao je bolje ovoga tjedna, navodi Reuters.

Na misu na Veliki petak stigao je u invalidskim kolicima te se pridružio kardinalima i biskupima na službi Muke Gospodnje.

Prethodnih godina, papa Franjo obred bi započeo legavši na mramorni pod bazilike, ali njegovo fizičko stanje mu to više ne dopušta.

Umjesto toga, tiho je molio pred oltarom iz svojih invalidskih kolica.

Muka Gospodnja

Muka Gospodnja sadrži pjesme na latinskom o događajima od Isusova uhićenja do njegova ukopa, a riječ je o jednoj od rijetkih službi u kojoj Papa ne drži propovijed, već propovjednik Papinskog doma.

Kasnije u petak, Papa će predvoditi procesiju Križnog puta u Koloseju.

Franjo je osobno napisao ovogodišnje tekstove za postaje Križnog puta, prve u svom 11-godišnjem papinstvu.

Oni uključuju pohvale blagosti i oprostu kao odgovoru na zlo te molitve za progonjene kršćane i žrtve rata. Također hvale žene koje su pomogle Isusu dok je nosio križ te se zalažu za “one žene koje su u naše vrijeme iskorištavane te trpe nepravdu i poniženje”.

Intiman dijalog u meditacijama

Inače, Papa je prvi put u svojem 11-godišnjem pontifikatu napisao meditacije za Križni put. 

Iz Vatikana se javila za Dnevnik HRT-a,  Anđela Jeličić Krajcar te je rekla kako su meditacije objavljene danas. Kako kaže, radi se o intimnom i osobnom dijalogu u kojem papa Franja stavlja u središte promišljanja Isusa Krista, njegovu muku.

“Dakle Isusa o kojem cijeli život promišlja i kojem je posvetio život. Postavlja mu pitanja kroz molitvu o njegovoj tišini, kako reagira na patnju, na bol”.

Dodaje kako papa u svemu tome nalazi jasan odgovor, a to je da ljudska patnja, bol i smrt s Bogom nemaju posljednju riječ, odnosno Bog ima posljednju riječ.

“Papa je kroz meditacije pokazao intimni pristup. Dotaknuo se mnogih aktualnih problema. Dotaknuo se patnje svih ljudi, patnje nerođene i odbačene djece, staraca, dotaknuo se žena koje su žrtve nasilja i diskriminacija, dotaknuo se i žrtava rata i ludosti rata te je pozvao sve na preispitivanje savjesti kako sami gledamo na žrtve”, kazala je Jeličić Krajcar.

Naglasila je kako su danas bili i obredi Velikog petka u bazilici svetog Petra koje je predvodio papa Franjo.

“Rečeno je kako se božja svemoć očituje na kalvariji i da je poruka božje svemoći, svemoć ljubavi. Pozvani su moćnici svijeta da preispitaju svoje poimanje svemoći”, poručila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.