U Minsk stigla značajna ruska delegacija predvođena Putinom i Šojguom: “Nešto se sprema!”

Autor:

epa10373944 Russian President Vladimir Putin (L) and Belarusian President Alexander Lukashenko attend a meeting in expanded format at the Palace of Independence in Minsk, Belarus, 19 December 2022. Vladimir Putin holds talks with his Belarusian counterpart and to discuss the issues of security in the region and joint measures to respond to challenges.  EPA/PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

EPA/PAVEL BEDNYAKOV/SPUTNIK/KREMLIN

Ruski predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je stigao u Minsk, zajedno sa svojim ministrima obrane i vanjskih poslova, na razgovore sa bjeloruskim kolegama. Riječ je o prilično važnom izaslanstvu, vjerojatno najznačajnijoj trojci ruskih uglednika na tlu Bjelorusije od Hladnog rata.

Kako je najavljeno, fokus sastanaka bit će na gospodarstvu. Ali – zašto je onda tamo Sergej Šojgu, ministar obrane? Njemu je to, inače, drugi posjet Minsku ovog mjeseca. Dana 3. prosinca neočekivano se pojavio i potpisao neki oblik obrambenog pakta s bjeloruskim ministrom obrane, iako detalji nisu poznati.

Kako piše Sky, sve sugerira da se – nešto sprema. Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov također je u Minsku. On je odbacio nagađanja da je svrha putovanja bila reći bjeloruskom čelniku da poveća svoje sudjelovanje u ratu. “Takva su izvješća neutemeljena i glupa”, rekao je Peskov, koji je i u veljači ove godine više puta zanijekao da Rusija ima bilo kakvu namjeru izvršiti invaziju na Ukrajinu.

Slučajno ili ne, bjeloruska vojska objavila je neposredno prije Putinova dolaska da je dovršila provjere vojne spremnosti. To u biti znači da je povećan kapacitet vojnih rezervi, što bi moglo biti prethodnica mobilizaciji. Tako je svakako bilo u Rusiji.

“Bjeloruske oružane snage naporno vježbaju od travnja. To je vjerojatno najviše aktivnosti od kraja Hladnog rata”, kaže Konrad Muzyka, sigurnosni analitičar iz Rochan Consultinga.

“Ako tome dodate sve mobilizacijske napore koje su poduzeli u proteklih nekoliko mjeseci, provjeru podataka rezervista, dovođenje u vojne urede radi potvrde podataka o prebivalištu – to ukazuje da je bjeloruska uloga u ovome rat bi se mogao promijeniti u bliskoj budućnosti”, smatra.

Upućivanje bjeloruskih trupa u bitku bilo bi krajnje nepopularno kod kuće i moglo bi nositi rizike za režim predsjednika Aleksandra Lukašenka. Ali, Lukašenko bi mogao ostati bez izbora. Od nemira diljem zemlje oko spornih predsjedničkih izbora 2020., on je ruski dužnik i prepušten je Rusiji. Shraibman očekuje da će se oduprijeti ruskom pritisku, ali kaže da je Putinove zahtjeve i moguće ishode teško predvidjeti.

Bjelorusija već olakšava rusko izvođenje ovog rata na sve moguće načine, od obuke ruskih svježe mobiliziranih vojnika do brige o ruskim ranjenicima, od preusmjeravanja zaliha i opreme kao što su tenkovi ili odjeća do dopuštanja Rusiji da slobodno koristi svoj teritorij kao lansirnu točku za kopno i zračne napade.

Putin je napravio predstavu posjetom svojim šefovima obrane u petak kako bi iznio njihova stajališta o predstojećoj borbi. “S njima će se opet sastati kasnije tijekom tjedna kada bi navodno trebao dati neke važne objave”, kako prenosi državna TV. A prisutnost gospodina Šojgua u Minsku je vrijedna pažnje. Sve to sugerira, u dobru i u zlu, da Putin preuzima iznimno aktivnu ulogu u planiranju sljedećeg koraka u ovoj invaziji, kad god i kakav god on bio.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.