Tvrtke koje su sudjelovale u testiranju četverodnevnog radnog tjedna, razmišljaju o prihvaćanju novog modela organizacije posla

Autor:

Alex kotliarskyi, Unsplash

Faye Johnson-Smith mislila je da je predobro da bi bilo istinito kad joj je šef rekao da može imati slobodnu svaku srijedu bez smanjenja plaće. Njezina je tvrtka sudjelovala u šestomjesečnom probnom radu, testirajući troškove i koristi četverodnevnog radnog tjedna uz punu plaću. Kao i većina uključenih radnika, Faye je bila mnogo sretnija radeći kraće radno vrijeme.

Ali na kraju te probe, gotovo svih 61 poslodavaca, među kojima su bili pivovara, prodavaonica ribe i krumpirića, također su željeli zadržati novi obrazac rada.

Shema koju je organizirao 4 Day Week Global odvijala se između lipnja i prosinca 2022., a uključivala je organizacije diljem Velike Britanije, uključujući neke neprofitne organizacije, kao i privatne tvrtke za zapošljavanje, softver i proizvodnju. Izvješće o procjeni njegovog utjecaja pokazalo je da je imao “velike koristi”, posebno za dobrobit zaposlenika. Njegovi autori tvrde da bi to moglo navijestiti promjenu u stavovima, tako da bismo ubrzo svi mogli smatrati uobičajenim odmor sredinom tjedna ili trodnevni vikend.

Faye radi kao nadzornica za savjetovanje građana u Gatesheadu gdje je oko 200 zaposlenika sudjelovalo u programu.Kaže da joj slobodan dan daje vremena da se “oporavi”. Kao rezultat toga, vraća se na posao “spremna za početak” i, smatra, da u svoja četiri dana postiže isto toliko, ako ne i više, nego prije u pet.

Njezina kolegica, Bethany Lawson, kaže da joj je lakše upravljati svojim timom sada kada je većina njih na četverodnevnom tjednu, ostavljajući joj više vremena da nastavi rad. Također je otkrila da se može još malo ‘pogurati’ nakon jednog dana “resetiranja”.
Ali za četverodnevni tjedan s punom plaćom za rad u cijelom gospodarstvu, poslodavci će morati vidjeti povećanje produktivnosti. Radnici će morati stvoriti usluge i proizvode u četiri dana koje su stvarali u pet kako bi zaradili dovoljno novca za isplatu cijele tjedne plaće. Ta vrsta rasta produktivnosti pokazala se nerješivim izazovom za gospodarstvo Velike Britanije. Zaostajala je za mnogim drugim bogatim nacijama u količini stvorene vrijednosti po radniku posljednjih godina, uz suprotstavljena objašnjenja zašto i kako bi se to moglo popraviti.

Autori izvješća tvrde da, iako je ispitivanje bilo među organizacijama koje su se dobrovoljno pridružile, te je stoga bilo vjerojatnije da će uspjeti, rezultati predstavljaju snažan argument za kraći radni tjedan. “Nemamo čvrst odgovor na to što se točno dogodilo s produktivnošću”, kaže Juliet Schor s Bostonskog koledža, koji je, uz sveučilišta Oxford i Cambridge, bio jedna od akademskih institucija iza suđenja. “Ali znamo da smo na raznim drugim pokazateljima, bilo da govorimo o prihodu, odlasku [radne snage], samoprocjeni produktivnosti, dobrobiti zaposlenika i troškovima, imali stvarno dobre rezultate.”

Dok je većina tvrtki koje su sudjelovale izjavila da je zadovoljna produktivnošću i rezultatima izvedbe, samo 23 pružile su financijske podatke koji pokrivaju prihode, a to je pokazalo da je prihod uglavnom ostao isti tijekom šest mjeseci ispitivanja. Ali od 61 tvrtke koje su sudjelovale, 56 je reklo da će nastaviti s četverodnevnim tjednom, barem za sada, od kojih je 18 reklo da je politika trajna promjena, piše BBC.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.