Tri kola prije kraja Francuska, Belgija i Portugal osigurali EURO

epa10917617 Portugal's Cristiano Ronaldo (R) receives an award for his 200 matches with the Portugese national team from Fernando Gomes, president of the Portuguese Soccer Federation, ahead of the UEFA EURO 2024 group J qualifying soccer match between Portugal and Slovakia, in Porto, Portugal, 13 October 2023.  EPA/FERNANDO VELUDO

EPA/FERNANDO VELUDO

Nogometaši Francuske, Belgije i Portugala osigurali su nastup na EURU 2024. godine u Njemačkoj već u petak, tri kola prije završetka kvalifikacija osiguravši jedno od prva dva mjesta u skupinama B, F, odnosno J.

Aktualni svjetski doprvak Francuska u svom je šestom nastupu u skupini B ostvarila i šestu pobjedu svladavši kao gost Nizozemsku u Amsterdamu sa 2-1 (1-0), a junak nove pobjede “trikolora” bio je Kylian Mbappe, koji je postigao dva gola. Napadač Paris SG-a je spretnom reakcijom u 7. minuti prvi put zatresao mrežu, da bi u 53. minuti povisio na 2-0 sjajnim udarcem s više od 20 metara. Za domaće je Hartman pogodio u 83. minuti za konačnih 2-1.

Francuska je sa 18 bodova tako osigurala jedno od prva dva mjesta u skupini, drugoj Grčkoj, koja je u Dublinu svladala Irsku sa 2-0 (2-0), bježi šest bodova, a trećoj Nizozemskoj devet bodova. Iako Grčka ima za odigrati još dvije, a Nizozemska još tri utakmice ne može se dogoditi da obje te reprezentacije stignu Francusku jer će za tri dana igrati međusobno.

Stopostotan je ostao i Portugal koji je u svojoj sedmoj utakmici u skupini J upisao sedmu pobjedu svladavši u Portu Slovačku sa 3-2 (2-0). Portugalci su nakon prvih 45 minuta stekli sigurnu prednost od 2-0 golovima Goncala Ramosa (18) i Cristiana Ronalda (29-11m), da bi u nastavku po jakoj kiši Slovaci dva puta pogađali šutovima izvan 16-erca, precizni su bili Hancko (69) i Lobotka (80), no između ta dva gola Ronaldo (72) je iz velike blizine još jednom zatresao mrežu gostiju, a bio je to njegov nevjerojatni 125. pogodak za reprezentaciju u karijeri.

Portugal tri kola prije kraja natjecanja u skupini ima 21 bod, osam više od druge Slovačke, a 10 više od trećeg Luksemburga.

Belgija je EURO osigurala 3-2 (1-0) gostujućom pobjedom protiv Austrije u Beču. Prva dva gola na utakmici postigao je Lukebakio (12, 55), a nakon što je Lukaku (58) povisio na 3-0 činilo se kako je susret odlučen. No, Austrija se uspjela vratiti u dvoboj golovima Laimera (72) i Sabitzera (84-11m) te je imala igrača više jer je u 78. minuti isključen Onana, ali se ipak nije spasila poraza.

Belgija je sa 16 bodova osigurala EURO, a vrlo blizu je i druga Austrija sa 13 bodova, jer je Švedska treća sa samo šest.

OZNAKE: euro2024