Teta Vegeta i njezina famozna receptura

Autor:

Josip Maljak/PIXSELL

 

Dana 30. srpnja 2008. godine umrla je Zlata Bartl, tvorac začina Vegeta. Rođena je 1920. kod Travnika, a u Sarajevu je završila pučku školu i gimnaziju, te nakon toga u Zagrebu i fakultet. Vratila se u Sarajevo i predavala.

Voljela je putovati, a kozmopolitski duh i jedno školsko putovanje u Italiju bili su uzrok problema s poslijeratnom vlašću tadašnje Jugoslavije. Naime, zbog toga što je vodila gimnazijalke u Italiju vlasti osuđuju Zlatu na kaznu zatvora s prisilnim radom u trajanju od osam godina i trajan gubitak građanskih prava. Uz to joj je otegotna okolnost bila, što je pripadala ustaškom pokretu. Navodno joj je i zaručnik stradao na Križnom putu.

“Odvela sam gimnazijalke u Italiju i zaista sam bila oduševljena Rimom i svim mjestima koje smo obišli. Vratili smo se natrag i sve je bilo u redu. U međuvremenu je Italija propala, dolazi 1945., koja je zaista za mene bila teška, olovna. Završila sam u zatvoru i nakon gotovo 15 mjeseci puštaju me van, jer su rekli da vani mogu biti korisnija nego u zatvoru. Osuđena sam na osam godina jer sam bila u ustaškom pokretu i jako se oduševljavala Italijom. Jesam, ali njezinim spomenicima i kulturom, a oni su to vjerojatno okarakterizirali da sam se oduševljavala talijanskim fašizmom.”

Profesorica bez građanskih prava 1955. dobiva posao u koprivničkoj Podravki. Sa svojim timom 1957. godine proizvodi prve Podravkine juhe od povrća, a sljedeće godine na tržištu se pojavljuju kokošja i goveđa juha s tjesteninom, koje su i danas najzastupljenije na domaćem i inozemnom tržištu. U kojim uvjetima se tada radilo najbolje dokazuje da su se prve vrećice Podravkinih juha, zbog nedostatka strojeva, zatvarale ručno – glačalima. I danas je pamte pod namimkom “Teta Vegeta”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.