Sumrak hrvatskog zdravstva: Zašto liječenje moćnika preko reda nije iznimka, nego pravilo

Autor:

18.09.2013., Zagreb -  Odlukom Glavnog vijeca Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara zapoceo je strajk koji ce trajati do ispunjenja zahtjeva. Sindikati traze potpisivanje novog kolektivnog ugovora, u kojem bi se uvazili njihovi zahtjevi da se svaki redovan rad duzi od 40 sati tjedno plati 50 posto vise, kao prekovremeni rad. rPhoto: Robert Anic/PIXSELL

Robert Anic/PIXSELL

Nikoga nije iznenadila nedavna afera s ministrom znanosti i obrazovanja RH Radovanom Fuchsom koji je “preko reda” koristio usluge javnog zdravstva, a veće bi iznenađenje izazvala situacija u kojoj neki politički ili poslovni moćnik nije koristio vezu.

No u cijeli slučaj uključila se i Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) s porukom da “liječenje moćnika preko reda nije iznimka, nego pravilo” te time dala jednu sasvim ozbiljnu dimenziju u slučaju koji otkriva neke od najdubljih problema hrvatskog zdravstva.

Profesorica Dagmar Radin, istraživačica javnozdravstvenih politika na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, kaže kako praksa nije prihvatljiva ali je situacija veoma realna.

Kada sustav oskudijeva kapacitetom pružanja usluge, onda je potražnja razmjerno veća, i raste sama ‘cijena’. U ovom slučaju to je ‘težina’ veze i poznanstva kojim raspolažete. Pritom nije sve crno-bijelo. Sustav provodi razne racionalizacije da bi se doveo u red, i mnogi se u njemu muče da ga naprave boljim, ali širi okvir često ispadne jači od toga”, smatra Radin, inače i predsjednica Upravnog vijeća Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrija Štampar.

Radin za Deutsche Welle navodi kako dostupnost javnozdravstvene usluge mnogima u Hrvatskoj predstavlja stalni veliki problem, naročito za osiguranike u manjim mjestima, a problematične nisu samo dugačke liste čekanja, što se najčešće ističe kao glavna mana sustava.

Kada je u pitanju pak slučaj ministra Fuchsa, Radin navodi kako joj ministar ne izgleda kao osoba koja zlorabi svoju javnu funkciju za privatne svrhe, ali i da ne zna sve okolnosti slučaja kao ni tko je i zašto odlučio da ministar bude primljen na hitnoj službi.

Damir Jukica, donedavni predsjednik Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata Grada Zagreba uspostaviti i unapređivati kontrolne mehanizme.

“Ovisno o uvažavanju stručnih i ostalih poslovnih kriterija pri političkom izboru njihovih članica i članova, rad se je tih povjerenstva negdje pokazao slabim, a negdje izvrsnim. Prošlogodišnji je slučaj smrti poznatog splitskog novinara Vladimira Matijanića do sada najzornije pokazao da većina hrvatskih pacijenata za postojanje tih ‘svojih’ povjerenstva još uvijek ne zna. Jer, mnogim je lobijima stalo da to tako bude, pa njihove – za sve pacijente potpuno besplatne – usluge ni ne koristi”, zaključio je Damir Jukica u razgovoru za Deutsche Welle.

Radovan Fuchs o liječenju preko reda: “U čekaonici su bila dva pacijenta, jedini krimen mi je…”

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.