SP atletika: Chelimo zlatna u maratonu, Bjeljac najbolja Hrvatica

epa06128766 Rose Chelimo of Bahrain leads the pack of runners during the women's Marathon race at the London 2017 IAAF World Championships in London, Britain, 06 August 2017. Chelimo won the race. Chelimo won the race.  EPA/PHIL NOBLE / POOL

Reprezentativka Bahreina Rose Chelimo nova je svjetska prvakinja u maratonu, nakon što je u nedjeljnoj utrci londonskim ulicama prva došla do cilja nakon dva sata, 27 minuta i 11 sekundi, srebro je osvojila Kenijka Edna Kiplagat (2:27:18), a broncu Amerikanka Amy Cragg (2:27:18), dok je od tri hrvatske trkačice najbolja bila Bojana Bjeljac (2:46:46) koja je na cilj stigla kao 57.

Matea Matošević je na cilj stigla kao 69. u vremenu 2:55:06 sati, a 76. od 78 maratonki koje su stigle do cilja bila je Nikolina Stepan (2:59:43).

Rođena Kenijka Rose Chelimo postala je prva svjetska prvakinja u maratonu koja je nastupila pod zastavom Bahreina, a njezin je uspjeh tim veći jer je u uzbudljivom finišu uspjela pobijediti bivšu dvostruku svjetsku prvakinju Ednu Kiplagat. Brončana Amy Cragg postala je tek drugom američkom trkačicom koja je osvojila odličje u maratonu na dosadašnjih 16. svjetskih prvenstava.