Po odluci Ustavnog suda: Slovenija ozakonila pravo istospolnih parova na posvajanje djece

Autor:

25.06.2022., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - U Sarajevu je odrzana Povorka ponosa pod nazivom “Porodicno okupljanje”.
 Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Slovenija je ozakonila pravo istospolnih parova na posvajanje djece nakon što je slovenski parlament usvojio izmjene zakona kojima se to omogućuje.

Slovenski državni zbor je, s 48 glasova za i 29 protiv, u utorak usvojio izmjene Obiteljskog zakona kojima se propisuje da je brak životna zajednica dviju osoba, prenijela je slovenska novinska agencija STA. Istodobno, istospolnim partnerima u partnerskoj zajednici dopušta se zajedničko posvajanje djeteta pod jednakim uvjetima kao i supružnicima.

Do promjena je došlo nakon što je u srpnju ustavni sud donio odluku po kojoj su do sada važeće odredbe bile diskriminirajuće.

Prema toj ustavnoj odluci, dosadašnja regulativa prema kojoj brak mogu sklopiti samo osobe različitog spola, a istospolni partneri u formalnoj zajednici ne mogu zajednički posvojiti dijete, nije u skladu s ustavnom zabranom diskriminacije.

Ustavni sud stoga je naložio parlamentu da u roku od šest mjeseci otkloni neustavnost.

Sud je također utvrdio da je, do izmjena zakona, brak životna zajednica dviju osoba bez obzira na spol te da istospolni partneri u partnerskoj zajednici mogu zajednički posvojiti dijete pod istim uvjetima kao i bračni partneri.

Slovenska vlada je, predlažući izmjene, istaknula navode Ustavnog suda da se takva diskriminacija ne može opravdati tradicionalnim značenjem braka kao zajednice muža i žene, niti posebnom zaštitom obitelji. Odlukom se, kako je u obrazloženju naveo sud, ne umanjuje važnost institucije tradicionalnog braka kao životne zajednice muža i žene te se ne mijenjaju uvjeti ni posljedice sklapanja braka između osoba različitog spola. To samo znači da od sada osim heteroseksualnih partnera brak mogu sklopiti i istospolni partneri, navela je vlada.

U EU zajedničko posvajanje djece za istospolne parove reguliralo je 13 država članica, a to su Austrija, Belgija, Danska, Finska, Francuska, Irska, Luksemburg, Malta, Njemačka, Nizozemska, Portugal, Španjolska i Švedska.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.