Siniša Dobraš: ‘Zbog zakona o broju radnih nedjelja zagrebački kvartovski dućani bore se za opstanak’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Siniša Dobraš, predsjednik Udruženja trgovaca Zagreb, komentira zakon o zabrani rada trgovina nedjeljom i objašnjava zašto su vlasnici malih trgovina u puno težoj situaciji od velikih trgovačkih lanaca i benzinskih postaja

Od lipnja ove godine na snazi je zakon kojim je ograničen broj radnih nedjelja u godini,  koji je pogotovo pogodio trgovine, i to najviše one male, “kvartovske” trgovine koje su ionako u teškom položaju zbog rasta broja velikih trgovačkih lanaca kojima je gotovo nemoguće parirati. O položaju malih trgovina i učinku koji je na njih imao spomenuti zakon, za ZG News govori Siniša Dobraš, predsjednik Udruženja trgovaca Zagreb.

ZgNews: Kako komentirate prvih nekoliko tjedana otkako je na snazi zakon o zabrani rada trgovina nedjeljom?

Još je rano za konkretne podatke, ali iz komunikacije s malim trgovcima iz Udruženja trgovaca Zagreb (UTZ) i moje analize iz svoje trgovine, osjeti se nedostatak prometa nedjeljom.

ZgNews: Možete li pojasniti zašto su baš mali trgovci na većem udaru ovog zakona od velikih trgovačkih lanaca?

Mali trgovci su u puno težoj situaciji što se tiče ovog zakona zato što veliki trgovački lanci imaju više poslovnih jedinica pa si mogu rasporediti da im jedna poslovna jedinica u svakom kvartu radi nedjeljom i još se dodatno preko TV-a reklamirati i objaviti gdje i koju nedjelju rade.

ZgNews: Kakva je situacija u Zagrebu? Koliko je malih trgovina još uopće otvoreno i prijeti li sada zapravo potpuno nestajanje tzv. kvartovskih trgovina?

Malih trgovina ima, prošli smo zadnjih dvadesetak godina dosta turbulentno razdoblje. Najviše se dućana zatvorilo s naletom velikih trgovačkih lanaca, a mali trgovci koji su opstali uglavnom su obiteljske trgovine s dvoje, troje zaposlenih. UTZ, Obrtnička Komora Zagreb i Udruga malih trgovaca pomažu trgovcima kroz razne zakonske regulative, kroz zajedničku nabavu preko programa Artifex putem kojeg trgovci ostvaruju dodatne rabate, pomažu i kod snižavanja troškova poslovanja  pa tako imamo i ugovor s Inom gdje imamo popuste na gorivo, HEP-ov ugovor za niže cijene električne energije. Imamo ugovore s hrvatskim proizvođačima kao što su Podravka, Kraš, Vindija, Dukat i drugi, gdje trgovci imaju bolje uvjete nabave, mjesečne akcije i na kraju godine superrabate tako da mogu biti konkurentni cijenama u svojim trgovinama, što su kupci i prepoznali.

ZgNews: Možete li na primjeru svoje trgovine prikazati koliki je zapravo efekt ovog zakona i razmišljate li i vi o zatvaranju svoje trgovine, koja je, ako se ne varam, u Španskom?

Kao što sam rekao, još uvijek ne možemo točno reći efekt ovog zakona, ali vidi se već nedostatak tog prometa nedjeljom, pogotovo jer se subote i ponedjeljak nisu pojačali. Situaciju dodatno otežava činjenica da su počeli godišnji odmori kad je i inače slabiji promet. Ne mislim zatvarati, moramo biti optimisti i ulagati u posao.

ZgNews: Najavljuju se tužbe Ustavnom sudu zbog ovog zakona, jeste li se vi priključili nekoj zajedničkoj tužbi i očekujete li ukidanje ovog zakona na Ustavnom sudu?

Više puta smo o tome razgovarali, ali još nismo donijeli konkretnu odluku o zajedničkoj tužbi.

ZgNews: Kakva je bila situacija u malim trgovinama prije uvođenja ovog zakona i je li ovo, kako se to kaže, posljednji čavao u lijesu?

Situacija je uvijek teška i neizvjesna, puno se toga dešavalo zadnjih godina. Od pandemije koronavirusa pa do ograničavanja cijena brašna, šećera, ulja… Dodajte tome i inflaciju zbog koje proizvođači stalno dižu cijene, uvođenje eura koje je bilo iznimno teško prva dva tjedna ove godine kada nisu radili bankomati pa smo morali čekati u bankama više sati da položimo promet, kao i zbog iskazivanja dvojnih cijena u eurima i kunama i nedostatka radne snage. Međutim, nadam se da ovo ipak nije posljednji čavao u lijesu jer su trgovci “žilavi”, naviknuti na stalnu borbu, a u međuvremenu su se modernizirali, uredili trgovine i tehnički se usavršili.

ZgNews: Je li vas, kao predstavnike malih trgovaca, uopće netko pitao za mišljenje prije uvođenja ovog zakona i očekujete li možda da će netko u Vladi ipak čuti vaše nezadovoljstvo i pozvati vas na razgovor kako bi se dogovorilo neko rješenje?

Krajem prošle godine bilo je e-savjetovanje u vezi ovog zakona gdje smo mi slali preko UTZ-a svoje viđenje i prijedloge, a sada djelujemo preko OKZ-a i HOK-a te šaljemo dopise u Ministarstvo gospodarstva što trgovci traže da se promijeni u zakonu. Tražimo i pojašnjenja zakona jer imamo problem kod trgovaca u kioscima koji se žale da mogu nedjeljom raditi od 7-13 h te da ih se stavlja u neravnopravan položaj u odnosu na benzinske postaje koje mogu raditi 0-24 i mogu prodavati sve što je u njihovu asortimanu. Na kraju mislim da bi za male trgovce, manjih formata, dobro bilo da im se dozvoli raditi nedjeljom kao što je, naprimjer, u susjednoj Sloveniji, gdje samo mali trgovci mogu raditi nedjeljom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.