Šef UN-a obećao osigurati globalni pritisak na mjanmarsku vojsku

Autor:

epa08983738 Military vehicles and soldiers patrol a road in Naypyitaw, Myanmar, 03 February 2021. Myanmar's military seized power and declared a state of emergency for one year after arresting State Counselor Aung San Suu Kyi and Myanmar president Win Myint in an early morning raid on 01 February, following increasing tension over the result of last November's parliamentary elections.  EPA/MAUNG LONLAN

EPA/MAUNG LONLAN

Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres obećao je u srijedu mobilizirati dovoljno globalnog pritiska na mjanmarsku vojsku kako bi se “osiguralo da puč ne uspije”, dok Vijeće sigurnosti UN-a nastoji ispregovarati zajedničku izjavu o krizi u toj zemlji.

Mjanmarska vojska uhitila je u ponedjeljak čelnicu zemlje Aung San Suu Kyi i druge političare, predala vlast šefu vojske Aungu Hlaingu i proglasila izvanredno stanje na godinu dana.

“Učinit ćemo sve što možemo kako bismo mobilizirali sve ključne aktere i međunarodnu zajednicu da izvrše dovoljan pritisak na Mjanmar i osiguramo da ovaj puč ne uspije”, rekao je Guterres u intervjuu za Washington Post.

Vojni puč prekinuo je dugu demokratsku tranziciju Mjanmara.

U nacrtu izjave koji je pogurala Britanija na raspravi 15 članica Vijeća sigurnosti UN-a, zemlje su osudile vojni puč i pozvale vojsku da poštuje vladavinu prava, ljudska prava i odmah oslobodi sve uhićene.

No takve izjave moraju se usuglasiti konsenzusom i diplomati vjeruju da će se ista morati ublažiti kako bi dobila potporu Kine i Rusije koje su tradicionalno štitile Mjanmar u Vijeću sigurnosti.

Mjanmarska policija u srijedu je podigla optužnicu protiv svrgnute čelnice Aung San Suu Kyi za ilegalni uvoz komunikacijske opreme i zbog istrage će biti zadržana u pritvoru do 15. veljače, objavio je Reuters pozivajući se na policijsku dokumentaciju.

“Ako Aung San Suu Kyi možemo za nešto optužiti, to je onda za to što je bila prebliska s vojskom, što je previše štitila vojsku, konkretno vezano uz dramatičnu ofenzivu vojske protiv Rohindža”, rekao je Gutteres.

Guterres i zapadne zemlje optužuju mjanmarsku vojsku za etničko čišćenje Rohindža, što vojska odbacuje.

Šef UN-a rekao je da se moraju osloboditi svi uhićeni i da se mora vratiti ustavni poredak.

“Nadam se da će biti moguće uvjeriti vojsku u Mjanmaru da ovo nije način vođenja države i da to nije put prema naprijed”, dodao je.

Ministarstvo komunikacija i informacija objavilo je u četvrtak da će pristup Facebooku, koji koristi polovica od 53 milijuna stanovnika, biti blokiran do 7. veljače radi “stabilnosti”.

Vojska je već u utorak upozorila na glasine na društvenim mrežama koje bi mogle potaknuti nerede i uzrokovati nestabilnost.

UN je ranije objavio da je govor mržnje na Facebooku odigrao ključnu ulogu u poticanju nasilja u Mjanmaru. Glasnogovornica Facebooka rekla je da su počeli uklanjati sadržaj koji hvali ili podržava vojni puč.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.