Modna industrija suočena s ozbiljnim optužbama: Još jedan poznati lanac odjeće obustavlja nabavu iz azijske države

Autor:

Wikimedia Commons

Drugi najveći maloprodajni trgovački lanac odjeće na svijetu, švedski H&M, istražuje navodna zlostavljanja radnica u tvornicama tekstila u Mianmaru. Dok se ne potvrde sve brojnije optužbe s kojima su suočeni, postupno će, kako su najavili, prestati nabavljati robu iz te zemlje. Tim svojim potezom H&M pridružio se nizu modnih tvrtki koje su ranije prekinule suradnju s tamošnjim dobavljačima odjeće.

Slične korake već su poduzeli vlasnik Zare Inditex, Primark, Marks & Spencer i drugi, nakon što su nevladine organizacije koje se bave ljudskim pravila u svojim izvješćima objavile kako su zabilježili brojne slučajeve zlostavljanja, kršenja radničkih prava, kao i neisplatu adekvatnih plaća u tvornicama koje opskrbljuju modne lance.

“Vrlo pažljivo pratimo najnoviji razvoj događaja u Mianmaru i vidimo sve veće izazove u obavljanju naših operacija u skladu s našim standardima i zahtjevima”, priopćili su iz H&M-a za Reuters i potvrdili da postupno povlače nabavu iz tvornica u toj zemlji jugoistočne Azije.

Prema podacima koje je prikupila organizacija ‘Business and Human Rights Resource Centre’ sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, pune dvije i pol godine nakon vojnog preuzimanja vlasti (u veljači 2021.), Mianmar je i dalje visokorizična zemlja u kojoj se krše ljudska i radna prava. Navode kako su radnice u proizvodnji odjeće ozbiljno pogođene okolnostima koje se vrlo brzo pogoršavaju.

Rodno uvjetovano nasilje, neisplata plaća, nehumani radni uvjeti i napadi na slobodu udruživanja u porastu su. Unatoč tome, mianmarska industrija odjeće ostaje najjači sektor u zemlji u izvozu odjeće, obuće i kožne galanterije diljem svijeta, ističu u toj organizaciji. U H&M-u su potvrdili da istražuju dvadesetak slučajeva.

Nakon što je vojna hunta preuzela vlast, Mianmar je gurnut u političku i humanitarnu krizu. Proizvodnja odjeće jedan je od ključnih sektora te zemlje, gdje u više od 500 tvornica, u proizvodnom halama radi veliki broj žena.

Nakon što su poznate modne tvrtke obustavile suradnju i nabavu iz tamošnjih tvornica, neki od stručnjaka izjavili su kako bi taj trend mogao u konačnici rezultirati još većom krizom koju će generirati vojska nezaposlenih.

Vicky Bowman, direktorica mianmarskog Centra za odgovorno poslovanje i bivša britanska veleposlanica, izjavila je kako joj je žao zbog koraka koji je poduzeo H&M, jer će to imati “negativan utjecaj na tisuće radnica u Mianmaru”, navodi Guardian.

Iz organizacije ‘Business and Human Rights Resource Centre’ modnim brendovima i maloprodajnom lancima uputili su preporuke da
uspostave suradnju s radnicima i sindikalnim predstavnicima u svim procesima identifikacije i procjene rizika, sanacije i procjene utjecaja njihovih poslovnih aktivnosti ili aktivnosti prodaje na radnike.

“Budući da su okviri radničkih prava u Mianmaru zastarjeli, a vladavina zakona ne postoji, brendovi bi trebali štititi temeljna prava radnika, uključujući prava na pristojne plaće i kolektivno pregovaranje, putem odgovorne prakse kupnje i međunarodnih instrumenata za ljudska prava”, naglasili su u toj organizaciji, čiji su aktivisti objavili i preporuke za vlade i investitore, koje pozivaju na suradnju sa svim dionicima.

Posebno naglašavaju kako bi odgovorni trebali staviti teret dokazivanja na tvrtke, a ne na žrtve koje trpe korporativno zlostavljanje.

Poznati talijanski dizajner će donirati neprodanu odjeću

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.