REPRIZA FINALA 2022. Iga Šwiatek i Maria Sakkari u finalu Indian Wellsa

EPA/NOUSHAD THEKKAYIL, EPA/JOHN G. MABANGLO

Najbolja tenisačica svijeta Poljakinja Iga Šwiatek prva je finalistica WTA 1000 turnira u Indian Wellsu, a za pobjedu 6-2, 6-1 protiv Ukrajinke Marte Kostjuk trebala je 69 minuta.

Meč je bio lišen svake neizvjesnosti, jer Kostjuk nije imala pravu ideju kako se suprotstaviti prvoj nositeljici. Nakon što je uvjerljivo osvojila prvi gem na servisu, Ukrajinka je u sljedećih pet gemova osvojila pet poena, a Šwiatek je iskoristila prvu set-loptu za osvajanje prve dionice meča.

Prva tri gema drugog seta su bila neizvjesna, svaki je otišao do izjednačenja, ali je i svaki od njih osvojila Poljakinja. Kostjuk je tada zatražila pomoć fizioterapeuta zbog bolova u lijevom stopalu. Prekid nije utjecao na Šwiatek, koja je do kraja meča suparnici prepustila jedan gem.

Poljakinja je nastavila svoj impresivan niz pobjeda na WTA 1000 turnirima u mečevima u kojima je osvojila prvi set. Šwiatek, naime, nikada na turnirima ove razine nije izgubila kad je osvojila prvi set, a njen niz je došao do 69-0.

U finalu će igrati protiv grčke tenisačice Marie Sakkari, koja je u polufinalu svladala Amerikanku Coco Gauff s 6-4, 6-7(5), 6-2. Bit će to intrigantan revanš borbe za naslov iz 2022. godine.

Polufinale Grkinje Marije Sakkari protiv Amerikanke Coco Gauff rješavalo se znatno duže od prvog polufinala. Ne samo da je rezultat bio tijesan s preokretima, nego se , koja je prekinula meč na dva sata dok je Grkinja dobila prvi set. Nakon drugog prekida, Sakkari je u drugom setu napravila break u meču za vodstvo od 5-4 i tri meč lopte, ali prvakinja US Opena Gauff se izvukla i dobila set u “tie-breaku”.
Sakkari se ipak nije dala smesti, nastavila je s kvalitetnom igrom, konačno pobijedivši nakon 2 sata i 41 minutu igre.

U finalu će se po šesti put sučeliti Swiatek i Sakkari. Bilanca se trenutno okreće u korist Grkinje, koja ima tri pobjede, no, Swiatek je, nakon što je izgubila prva tri meča protiv Sakkari, dobila posljednja dva, 2022. u Dohi i Indian Wellsu.