Raspjevane tribine slavile ulazak ‘Vatrenih’ u finale

14.06.2023., stadion Feyenoord "De Kuip", Rotterdam, Nizozemska - UEFA Liga Nacija, polufinale, Nizozemska - Hrvatska. Rotterdam: Atmosfera na stadionu De Kuip na završnici Lige nacija Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Ovdje nitko nije normalan, orilo se stadionom De Kuip nakon što je hrvatska nogometna reprezentacija u šokantnom susretu nakon produžetaka pobijedila Nizozemsku s 4-2 i izborila finale Lige nacija.

Na tribinama stadiona De Kuip bilo je možda i više od 20.000 hrvatskih navijača koji su nosili “Vatrene” prema pobjedi i plasmanu u finale trećeg izdanja Lige nacija.

Atmosfera na De Kuipu bila je kao da se igralo u nekom od hrvatskih gradova. Do zadnjih sekunda susreta činilo se kao da domaći navijači nisu niti došli na utakmicu. No, tada se u šestoj minuti nadokande ukazao Noa Lang zabivši za 2-2 i produžetak izazvaši erupciju oduševljenja na narančastom dijelu tribina.

Posljednji put “Vatreni” su na nekom gostovanju imali takvu podršku upravo u susretu Lige nacija u rujnu prošle godine u Beču protiv Austrije kada ih je bodrilo oko 25.000 navijača.

“Kako je dobro vidjeti te opet,” pjevali su naši navijači kojih je zbog skupog puta i još skupljeg smještaja bilo vrlo malo na Svjetskom prvenstvu u Katru, pa su jedva dočekali neko europsko gostovanje.

Bila je to još jedna “luda” utakmica hrvatske reprezentacije. Nitko nije niti pomislio kako bi moglo bez drame.

Počelo je šokantno, domaćin je poveo u 34. minuti golom Donyella Malena, međutim pogodak Andreja Kramarića za 1-1, a potom Maria Pašalića za vodstvo izazvali su “ludilo” na tribinama. Pojavilo se i nekoliko baklji, na teren su doletjele i prazne čaše od pive. Nažalost, bilo je i ružnih povika prema rumunjskom sucu Istvanu Kovacsu.

Kada se već očekivao posljednji sučev zvižduk i početak slavlja, Lang je u šestoj minuti nadoknade zabio za 2-2 gurnuvši susret u produžetak.

Bio je to veliki šok za hrvatske igrače, ali i navijače, srećom ne zadugo. Fantastičan pogodak Brune Petkovića u 98. minuti ponovo je probudio tribine, a kada je Luka Modrić u 116. minuti iz kaznenog udarca zabio za 4-2 slavlje je moglo početi.

Dvije minute kasnije tribine De Kuipa su podrhtavale od povika “Luka, Luka”, kada je izbornik Zlatko Dalić izvadio Modrić kako bi kapetan dobio zasluženi pljeska tribina.

“Večeras je naša fešta” još je dugo odzvanjalo stadionom nizozemskog prvaka Feynoorda.

Hrvatska je ovom pobjedom izborila svoje drugo veliko finale nakon što je 2018. na Svjetskom prvenstvu u Rusiji stigla so srebra. Hrvatska je tada u polufinalu, također nakon produžetaka pobijedila Englesku sa 2-1, a potom u finalu izgubila od Francuske.

Finale Lige nacija je u nedjelju na istom stadionu, a s druge strane stajat će pobjednik sutrašnjeg susreta između Španjolske i Italije.